Americký kongresman Ted Yoho předložil Sněmovně reprezentantů návrh zákona zmocňující USA k použití ozbrojených sil v případě, že Čína napadne Tchaj-wan.
Ve středeční tiskové zprávě Yoho sdělil, že zákon nazvaný „Taiwan Invasion Prevention Act“ (Zákon o prevenci napadení Tchaj-wanu) adresuje početné „agresivní akce“ čínského komunistického režimu vůči Tchaj-wanu. Přichází v reakci na „stupňující se napětí“ způsobené Pekingem v Hongkongu, Jihočínském moři a na čínsko-indických hranicích.
„Vzhledem k těmto provokacím se stává jasným, že Komunistická strana Číny (KS Číny) rapidně podniká kroky k teritoriálním ambicím bez ohledu na mezinárodní odsouzení a odpor,“ uvádí se v prohlášení.
I přesto, že ostrov má vlastní politický systém, armádu a ekonomiku, čínský režim považuje Tchaj-wan za část svého teritoria. Již dlouho Tchaj-wanu vyhrožuje použitím ozbrojených sil.
Režim také navrhl Tchaj-wanu propojení vztahem „jedna země, dva systémy“, tak jak byl implementovaný v Hongkongu. Nedávným přijetím nového bezpečnostního zákona ale Peking de facto zrušil autonomii Hongkongu a porušil tak slib, který dal Británii při předání území. Takovému návrhu silně odporují obě nejsilnější politická uskupení.
Yohův návrh zákona kromě jiného dává limitující zmocnění prezidentovi USA k použití armády pro zabezpečení a obranu Tchaj-wanu proti ozbrojenému útoku Číny. Požaduje také po Číně, aby se zřekla použití nebo výhrůžek použití vojenské síly ve vztazích k Tchaj-wanu.
Oznámení o novém návrhu zákona přichází jen několik dní po prohlášení tchajwanského ministra zahraničí Josepha Wu, že Čína vysílá své vojenské letouny poblíž ostrova se zvýšenou frekvencí, a že tak stupňuje své hrozby použití síly.
Wu také uvedl, že přelety letounů spolu s čínskými vojenskými cvičeními simulujícími útok na Tchaj-wan jsou hlavní obavou tchajwanské vlády.
„To, co teď dělají, je nepřetržitá příprava na použití síly k vyřešení tchajwanského problému,“ řekl Wu minulý týden novinářům.
Wu také uvedl, že sebedůvěra Číny po potlačení opozice v Hongkongu roste.
Yoho v souvislosti s návrhem zákona uvedl, že předešlá americká politika strategické nejednoznačnosti vůči Tchaj-wanu k prevenci provokací Pekingu jasně selhala.
„Dramatické vojenské manévry a zvyšující se provokace PLA [Lidově-osvobozenecká armáda] v Tchajwanském průlivu spolu se zcela otevřenými výhrůžkami KS Číny ukazují naprosto jednoznačně na jejich záměry vůči Tchaj-wanu,“ dodal Yoho.
„USA musí okamžitě jednat a stanovit jasnou červenou čáru přes Tchaj-wan, kterou Čína nesmí překročit. Je povinností USA poskytnout Tchaj-wanu, prosperující demokracii s téměř 24 miliony obyvatel, silnou podporu, a pomoci k návratu mírových vztahů mezi Tchaj-wanem a Čínou.“
Tchajwanské Ministerstvo zahraničí zprávy o novém návrhu zákona ocenilo prohlášením na twitteru.
Překlad a redakční úprava původního článku newyorské edice The Epoch Times: J. S., vyšlo na serveru EpochTimes.cz