Reportér listu The Wall Street Journal Evan Gershkovich uvězněný v Rusku kvůli obvinění ze špionáže napsal dopis svým rodičům. Píše v něm, že „neztrácí naději“, a žertuje o kvalitě vězeňského jídla. USA reportérovo zadržení z března považují za nezákonné a falešné. Gershkovich je tudíž podle nich držen Moskvou jako rukojmí, píše deník The Guardian.
Jednatřicetiletý americký reportér Gershkovich byl 29. března na své reportážní cestě v Rusku ve městě Jekatěrinburg zatčen a obviněn ze špionáže. Stal se tak prvním americkým novinářem zadrženým v Rusku na základě takového obvinění od studené války.
Ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) uvedla, že proti Gershkovichovi zahájila trestní řízení za shromažďování informací pod „rouškou žurnalistiky“ o vojenskoprůmyslovém komplexu, které jsou považovány za státní tajemství. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov trval na tom, že byl „přistižen při činu“. Reportér i deník takové obvinění vehementně odmítají a případ vyvolal pobouření ze stran mediálních organizací, skupin pro lidská práva i zahraničních vlád.
Americký prezident Joe Biden a zpravodajské organizace po celém světě se připojili k deníku The Wall Street Journal a vyzvali ke Gershkovichovu okamžitému propuštění. Podle Bidena jde o „naprosto nezákonné“ zadržení, přičemž reportérovu rodinu ujistil, že pracuje na jeho propuštění. Podle ruského velvyslance v USA Anatolije Antonova Washington hrozí „odvetnými opatřeními“, pokud reportér nebude propuštěn.
Reportér, jehož hlavními tématy jsou Rusko, Ukrajina a bývalý Sovětský svaz, je držen v moskevské věznici Lefortovo a v případě odsouzení mu hrozí až dvacetiletý trest odnětí svobody. Ve vězení mu byly povoleny návštěvy jeho ruských právníků. Doposud mu ale nebylo umožněno setkat se s přáteli nebo úředníky z amerického konzulátu, přičemž Moskva uvedla, že tuto možnost stále projednává.
„Chci říci, že neztrácím naději,“ napsal Gershkovich ve dvoustránkovém ručně psaném dopisu z 5. dubna. Napsal ho v ruštině, kterou běžně se svou rodinou komunikuje, a jeho rodiče, Ella Milmanová a Michail Gershkovich, sovětští emigranti žijící ve Filadelfii, jej obdrželi koncem minulého týdne. „Čtu. Cvičím. A snažím se psát,“ pokračoval.
Dále si dobíral svou matku a její vaření. „Mami, dobře jsi mě připravila na vězeňské jídlo,“ napsal s tím, že dostává ke snídani horkou smetanovou pšenici, ovesné vločky nebo pšeničnou kaši. „Vzpomínám na své dětství,“ dodal.
Gershkovich v dopise také potvrdil, že od svých přátel v Rusku obdržel balíček, který obsahoval oblečení, pantofle a toaletní a psací potřeby.
Reportérovi rodiče minulý týden ve videorozhovoru pro deník The Wall Street Journal řekli, že jsou vzhledem k incidentu optimističtí a že doufají v synovo propuštění. Trvali zároveň na tom, že Evan stále miluje Rusko. „Je to jedna z amerických vlastností, které jsme absorbovali, víte, buďte optimisté a věřte ve šťastný konec,“ řekla Milmanová. „Ale nejsem hloupá. Chápu, o co jde,“ okomentovala skutečnost, že Gershkovichovi nyní hrozí v případě odsouzení trest 20 let vězení.
Milmanová také hovořila o tom, že Gershkovich v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu pociťuje zodpovědnost zůstat v Rusku jako jeden z mála zbývajících západních novinářů, kteří budou v Moskvě pokračovat ve zpravodajství. „Vím, že měl pocit, že je jeho povinností informovat… Miluje Rusy,“ řekla.
Ruský velvyslanec Anatolij Antonov minulý týden v ruské televizi prohlásil, že by mohl přijít čas na snížení počtu amerických novinářů pracujících v Ruské federaci. „Američané mají velmi dobré slovo – reciprocita –, na kterém vždy trvají,“ podotkl. „Možná je čas, abychom ukázali reciprocitu a snížili počet amerických novinářů, kteří pracují v Moskvě a v Rusku jako celku, na počet [ruských novinářů], kteří pracují ve Washingtonu a New Yorku,“ dodal.