Když se na veřejnost dostala zpráva, že středoevropskou mediální skupinu CME, do níž patří i televize Nova, se chystá koupit PPF vlastněná Petrem Kellnerem, vzbudilo to u mnohých lidí obavy, s jakým záměrem ji společnost závislá na benevolenci čínské vlády kupuje. Když se k tomu přidalo zjištění, že PPF si platí PR firmu, která má u nás šířit čínskou propagandu a nechává sledovat aktivity „protičínských“ politiků, obavy vzrostly. Teď americký senátor a uchazeč o republikánskou nominaci do prezidentských voleb v roce 2016 Marco Rubio oficiálně vyzval Komisi pro zahraniční investice v USA, aby celý obchod prověřila právě s odkazem na výše uvedená zjištění.
PPF je vehiklem čínských zájmů
Nejde zdaleka jen o Českou republiku. Rubio ve svém dopise správně podotýká, že skupina CME působí také v Bulharsku, Rumunsku, ve Slovinsku a na Slovensku a dokáže tak oslovit téměř sto milionů obyvatel EU. Proto by rád, aby prodej této dceřiné firmy amerického kolosu AT&T prověřil americký regulátor. Je to proto, že „skupina PPF a Petr Kellner se v minulosti chovali jako zástupci čínských zájmů v ČR“. Rubio také připomíná, že třetina příjmů skupiny pochází z čínské divize Home Credit.
To je přitom byznys plně závisející na libovůli čínských komunistů. Pokud se rozhodnou zítra zrušit licenci na poskytování nebankovních úvěrů, bude Kellner moci odepsat investice v řádu stovek miliard korun. Byl by to jen a jen jeho problém, riziko bytostně spojené s investicemi v nedemokratických státech s nulovou vládou práva, kdyby se PPF nerozhodla odvděčit čínskému politbyru za vstřícnost prosazováním jeho zájmů v zahraničí.
Kromě již zmíněných aktivit Rubio v dopise dále zmiňuje financování serveru Sinoskop, který vede překladatel z čínštiny Vít Vojta, jehož si oblíbil i prezident Miloš Zeman. Tento web vznikl jako protiváha „jednostrannému“ (rozuměj kritickému) pohledu na současnou Čínu. Jeho „majstrštykem“ byl zatím článek o koncentračních táborech pro Ujgury, který kopíruje oficiální propagandistickou linii čínské komunistické strany o islámském terorismu.
Na konci se sice dočteme, že kolektivní vina je za hranicí norem naší evropské civilizace (ale nikoliv už čínské, že), ale předchází tomu formulka o tom, že „svět není černobílý a ujgurský problém už teprve ne“. Jednomu tane na mysli hojně citovaná věta nedávno zesnulého Rogera Scrutona, že „v diskuzi o morálních otázkách je prvním útočištěm darebáků relativismus“. Tento článek mimochodem vyšel 8. 7. 2018 v MF DNES ze skupiny Agrofert.
Huawei a sítě 5G
Kromě vlivových operací, které přímo cílí na veřejné mínění, pak Rubio zmiňuje jako rizikové zapojení telekomunikačních firem vlastněných PPF v Srbsku a u nás do budování moderních 5G sítí s technologiemi Huawei. Před nimi americké tajné služby varují dlouhodobě, ale v Evropě zatím jejich slova nikdo moc neposlouchá. Mezi země, které této čínské firmě svěří alespoň část své moderní infrastruktury, patří i Británie a Německo.
Rubio v závěru vyzývá k tomu, aby vláda Spojených států věnovala větší pozornost podobným obchodům, protože právě skrze peníze a firmy, které jsou na nich závislé, pak Čína zprostředkovaně šíří svůj vliv v zahraničí. Je samozřejmě krajně nejisté, zda se komise bude jeho podnětem vůbec zabývat, a pokud ano, zda se podaří zastavit obchod, jenž má být uzavřen v řádu dní. I tak ale jeho podání nastavuje naší zemi zrcadlo, do něhož se mnozí raději nedívají.