Guvernér Washingtonu Jay Inslee v pátek oznámil, že aktivuje některé členy Národní gardy, aby byli v pohotovosti kvůli informacím a obavám týkajícím se potenciálního násilí souvisejícího s volbami. Informovala o tom agentura Reuters. Stát, kde lze podle průzkumů očekávat, že demokratka Kamala Harrisová porazí republikána Donalda Trumpa, byl jedním ze dvou, kde byly na začátku týdne zapáleny volební urny.
„Na základě obecných a konkrétních informací a obav ohledně možného násilí nebo jiné nezákonné činnosti související s volbami v roce 2024 se chci ujistit, že jsme plně připraveni reagovat,“ napsal guvernér Jay Inslee v dopise zveřejněném v pátek.
Volební komise napříč Spojenými státy před nadcházejícími prezidentskými a kongresovými volbami přijímají kvůli množství výhrůžek mimořádná bezpečnostní opatření, která zahrnují mimo jiné nasazení dronů, odstřelovačů, psů či nepřetržité ochranky. Magazín Wired o nezvyklém zpřísnění bezpečnosti napsal, že nastala militarizace voleb.
Republikánští i demokratičtí zákonodárci se podle portálu Axios obávají bouřlivého povolebního období, mnozí z nich pak otevřeně hovoří o strachu z násilností. Demokraté počítají s tím, že pokud republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v souboji s demokratkou Kamalou Harrisovou prohraje, výsledek hlasování napadne.
To by mohlo vyvolat celoamerické občanské nepokoje a také zopakování událostí z 6. ledna 2021, kdy dav Trumpových příznivců vtrhnul do sídla Kongresu. Útok na jeden ze symbolů americké demokracie následoval poté, co Trump před svými stoupenci rozšířil fámy o podvodech při volbách, ve kterých ho porazil Joe Biden.
Před volbami, které se konají 5. listopadu, bezpečnostní úřady a také tajné služby opakovaně varují před hrozbou útoků na hlasovací místnosti. Terčem se mohou stát nejen urny a hlasovací stroje, ale také členové volebních komisí.
„Některé osoby v reakci na fámy o volebních podvodech vyzývají k násilnostem, zaměřují se především na volební představitele a obyvatelstvo, které tito aktéři hrozeb vnímají jako ohrožení řádnosti letošních voleb,“ uvedlo americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Toto oznámení vydalo ministerstvo poté, co se v USA odehrálo několik žhářských útoků na schránky, do kterých mohou Američané odevzdávat své hlasy.
Takovéto útoky se staly mimo jiné ve Vancouveru ve státě Washington, kde plameny zničily stovky odevzdaných lístků. Podobný incident ohlásil i Portland v Oregonu, kde se díky hasicímu systému podařilo většímu znehodnocení hlasů zabránit. Úřady tam hovoří o třech zničených lístcích.