
Americký prezident Donald Trump a viceprezident J. D. Vance FOTO: Wikimedia Commons / Public Domain
FOTO: Wikimedia Commons / Public Domain

KOMENTÁŘ / Jako když učitel kárá žáky za nesplněné domácí úkoly. Tak v pátek na americké vojenské základně v Grónsku působil viceprezident J. D. Vance, kterého prý trápí tamní bezpečnostní situace. Obvinil Dánsko, pod něž arktický ostrov patří, že pro zajištění jeho obrany neudělalo dost. „Neodvedli jste dobrou práci,“ vpálil svému spojenci v NATO.
Tato slova nezazněla z čistého nebe. Americký prezident Donald Trump si na Grónsko brousí zuby už pár měsíců, v poslední době to hraničí až s posedlostí. Mluví o něm, kdykoliv k tomu dostane příležitost. „Myslím, že zajdeme tak daleko, jak bude třeba. Grónsko potřebujeme. A svět potřebuje, abychom měli Grónsko. Včetně Dánska. Dánsko nám musí Grónsko nechat,“ prohlásil například na středeční tiskové konferenci, která se týkala uvalení cel na dovážená auta.
Odpor proti jeho výrokům mezi Gróňany zesílil poté, co se na ně obrátil v předvečer parlamentních voleb s nabídkou hodnou mafiánského bosse, že z nich udělá boháče. „A pokud o to stojíte, uvítáme vás jako součást nejmocnějšího národa na světě, USA!“ napsal Trump na své sociální síti Truth Social.
Protiamerické demonstrace, které patřily k největším protestům v historii Grónska, byly jen jedním z projevů odporu ostrovanů. Když minulou neděli ohlásila svůj příjezd druhá dáma USA Usha Vanceová, objevily se například výzvy, aby ji lidé ignorovali. Končící grónský premiér označil nezvanou návštěvu za agresivní nátlak, později se k němu v podobném duchu přidala i předsedkyně dánské vlády.
Po Vanceově páteční kritice pak pozornost světových médií vzbudila reakce dánského ministra zahraničí Larse Løkkeho Rasmussena. Ten ve videu na Instagramu řekl, že Dánové jsou otevření kritice, ale nelíbí se jim tón, jakým je pronášena. Jenže jak uplynulé týdny ukázaly, ani zostřování rétoriky na americké burany zatím – až na jednu výjimku – neplatí.
Dánský velvyslanec v USA na to šel vynalézavěji. Sice veskrze diplomaticky, ale se silným skrytým podtextem. Na síti X Jesper Møller Sørensen napsal: „Děkujeme J. D. Vanceovi za bližší pohled na bezpečnost Arktidy. Shodujeme se, že jsme oba mohli udělat ještě více, a proto Dánsko podniká kroky. Další dvě miliardy USD investice v lednu – další přijdou brzy. Od roku 1949 jsou Grónsko a Dánsko nedílnou součástí NATO, tedy pod stejným americkým bezpečnostním a obranným deštníkem. Naše výdaje na obranu nyní dosahují 3,2 %. Grónsko a Dánsko sdílejí přání posílit naše již tak neuvěřitelně úzké vazby s naším přítelem a spojencem USA.“
Chytřejší z Trumpových lidí to možná pochopí, ostatní budou mít pocit, že vyhráli. Na burany ale nejspíš bude nutné i dál aplikovat přísloví „na hrubý pytel hrubá záplata“.