Američtí diplomaté, včetně náměstkyně ministra zahraničí pro Blízký východ Barbary Leafové, v pátek v Sýrii poprvé od svržení režimu Bašára Asada jednali s novými vládci země. Podle agentury AFP se setkali i s Ahmadem Šarou, lídrem hlavní povstalecké aliance Haját Tahrír aš-Šám (HTS), která stále figuruje na americkém seznamu teroristických organizací.
Podle AFP byla schůzka pozitivní. Chystaná tisková konference po jednání byla ale z bezpečnostních důvodů zrušena. Podle agentury Reuters se hovořilo o přechodné vládě, regionálních událostech i o boji proti teroristické organizaci Islámský stát (IS).
„Schůzka proběhla a byla pozitivní. A výsledky budou pozitivní, dá-li Bůh,“ řekl nejmenovaný zdroj agentuře AFP. Nové syrské vedení ovládají islamisté a Američané nyní vyslali do Damašku první oficiální diplomatickou misi od vypuknutí občanské války v Sýrii v roce 2011. Cílem je podle amerického ministerstva zahraničí vybídnout nové vůdce země k jednotě a k respektování práv menšin.
Mnozí mají totiž obavy z toho, jak se bude nová sunnitská islamistická vláda chovat. HTS totiž vznikla v roce 2017 sloučením několika islamistických ozbrojených skupin, mezi nimž byla i skupina dříve považovaná za syrskou odnož teroristické sítě Al-Káida. Jejím lídrem byl také Šara, který dříve vystupoval pod bojovým jménem Abú Muhammad Džúlání a který vazby s Al-Káidou už před lety zpřetrhal. Jako lídr vítězné protiasadovské akce nyní slibuje mírové soužití všech náboženských i etnických menšin v Sýrii.
Na jednání v jednom z velkých hotelů v Damašku, kde nyní HTS sídlí, americká delegace přijela v konvoji terénních vozů s jordánskými poznávacími značkami a americkými vlajkami. V delegaci byl kromě náměstkyně amerického ministra zahraničí pro Blízký východ Barbary Leafové i specialista na arabský svět a někdejší zvláštní zmocněnec pro Sýrii Daniel Rubinstein. V Damašku je také prezidentský zmocněnec pro osvobození rukojmích Roger Carstens, který shromažďuje stopy po Američanech zmizelých v Sýrii, například novináři Austinu Ticeovi, který byl unesen v srpnu 2012.
Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) příští týden vyšle do Sýrie malý tým lidskoprávních expertů. Ti měli za Asada vstup do Sýrie zakázaný a situaci monitorovali na dálku. Tým pomůže zajistit, aby předání moci bylo „inkluzivní a v souladu s mezinárodním právem“. Jiný vyšetřovací orgán OSN má do Sýrie vyslat tým, který chce zajistit důkazy k usvědčení vrcholných představitelů bývalé vlády.
Režim prezidenta Asada se zhroutil 8. prosince poté, co povstalci z HTS na konci listopadu zahájili proti vládním vojskům ofenzivu. Asad funkci prezidenta Sýrie převzal v roce 2000 po smrti svého otce Háfize Asada, který v zemi vládnul od roku 1971. Bašár Asad uprchl do Moskvy. Minulý týden byla v zemi ustavena přechodná vláda pod vedením HTS.