Ve Spojených státech amerických byly podány přinejmenším tři separátní žaloby na vládu Čínské lidové republiky. Žalobci ji obviňují ze způsobení globální pandemie a požadují kompenzace za ušlé zisky ve výši bilionů dolarů. Informaci zveřejnil server Epoch Times, který provozují čínští emigranti v USA.
První žaloba byla podána na Floridě už 12. března. Jde o kolektivní žalobu více než tisícovky jedinců a firem, kteří byli zasaženi koronavirem neboli „virem Komunistické strany Číny“, jak jej označuje Epoch Times kvůli roli čínské vlády v šíření epidemie.
Mluvčí právnické firmy, která žalobce zastupuje, uvedl pro japonské veřejnoprávní médium NHK, že Čína je vinna rozšířením viru do světa z toho důvodu, že epidemii včas nezastavila, a místo toho umlčovala lékaře, kteří na nebezpečí nákazy upozorňovali.
Další žaloba byla podána v Texasu právníkem Larrym Klaymanem a jeho advokátní skupinou Freedom Watch společně s firmou Buzz Photos.
Žaloba mířící na čínskou vládu, čínskou armádu a wuchanský virologický ústav žádá 20 bilionů amerických dolarů a tvrdí, že virus Komunistické strany Číny je biologickou zbraní určenou k masovému zabíjení lidí. Tato zbraň měla být podle žalobců vyvinuta virologickým ústavem ve Wu-chanu.
V žalobě se píše, že virus „byl navržen tak, aby se dal použít proti širokému obyvatelstvu jednoho či více národů, které Čína vnímá jako nepřátele, kupříkladu Spojené státy americké“.
Třetí žalobu podal 24. března úspěšný právní obhájce Robert Eglet z Las Vegas, který zastupuje pět svých klientů – drobných podnikatelů ze stejného města. Těchto pět subjektů podle obhájce reprezentuje desítky milionů podnikatelů a živnostníků v USA, kteří utrpí kvůli epidemii značné finanční ztráty.
Podle Egleta místo sdílení informací o viru Čína celou věc tajila, zastrašovala lékaře, vědce, novináře i právníky, a umožnila tak, aby se epidemie rozšířila do světa, uvedla agentura AP.
„Kdyby byli před světem transparentní, mohlo se to zastavit ve Wu-chanu. Svět se mohl spojit a poslat do Wu-chanu ty správné vědce, kteří by to zastavili přímo tam,“ uvedl před reportéry Eglet.
Právník rovněž zdůraznil, že jeho kolektivní žaloba není zaostřena na běžné lidi v Číně, ale na tamní režim. „Tato žaloba není mířena na lidi v Číně. Nikdo neobviňuje Číňany a nikdo neobviňuje čínské Američany. Oni jsou stejně tak jako zbytek světa obětí toho, jak se čínská vláda zachovala či nezachovala.“
Podle Stephena Cartera, profesora práva na Yaleově univerzitě, však nebudou žaloby na Čínu úspěšné, protože podle platného práva a pravidla svrchované imunity nemohou občané jednoho státu žalovat vládu druhé země ani její představitele.