Přípravy na epidemie smrtelných chorob, jaderný útok či konec světa mají v Americe velkou tradici. Představují životní zálibu mnoha obyvatel a hlavně jedinečný byznys, který s každým raketovým testem v Severní Koreji či zprávami o epidemiích prudce ožívá. Nejinak je tomu v případě koronaviru.
Zákazníků, kteří si na zahradě nechají zakopat prefabrikovaný bunkr, je dost. Říkají si preppers a sdružují se ve zvláštních spolcích, kde si vyměňují zkušenosti a sledují videokanály různých „školitelů“. Ti pak generují poptávku po dalším vybavení, trvanlivých potravinách a nově i po dezinfekčních přípravcích, rouškách, igelitových oblecích a dalších pomůckách na apokalypsu. Zájem o ně je obrovský.
O rostoucím zájmu o speciální trvanlivé potraviny a vybavení pro přežití v reakci na zprávy o šíření koronaviru informovala mimo jiné rozhlasová stanice National Public Radio, která zvýšené snahy Američanů připravit se na nejhorší vysvětluje i principy mormonů, neboli stoupenců Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů, kteří potenciálním hrozbám věnují zvláštní pozornost. John Ramey, který vede stránky Theprepared.com, potvrzuje, že koronavirus vzbudil rekordní provoz na jeho webu a zájemců o přípravy na katastrofu přibývá i z řad těch, kdo se o nic podobného dosud nezajímali.
Konkrétní čísla nejsou k dispozici, podle Heath Druzinové ze stanice Boise State Public Radio však čtyři z pěti prepperů potvrdili, že poptávka po souvisejícím zboží v době šíření koronaviru prudce vzrostla. Lidé chtějí sušené potraviny, balíčky pro „přežití“ k pokrytí potřeb na prvních 72 hodin po katastrofě a masky, upřesňují. Zájem je také o dezinfekční přípravky, které propaguje jeden z prepperů na svém kanálu na Youtube. „Myjte si ruce 20 sekund mýdlem a vodou,“ doporučuje na videu. „Buďte silní a odvážní. Bůh žehnej Americe, ať žije republika,“ uzavírá známým provoláním.
Obchodníci preppery nastíněný vývoj potvrzují. Roman Zrazhevskiy ve své firmě Mira Safety obchodující s pomůckami pro přežití prodal jen za leden tolik igelitových obleků a respirátorů jako za celý rok 2019 a na skladě nemá už skoro nic. Stejnou zkušenost udělal i obchodník s ochrannými pomůckami Joe Rieck ze Salt Lake City, který stanici NPR popsal, že zboží z regálů jeho skladu „jen létá“. Z potravin jde na dračku balená voda, sůl, fazole, pšenice a sušené mléko. Wendy McKinneyová z Meridianu ve státě Idaho učí zájemce, jak přežít v případě katastrofy. Sama má podzemní zásobárnu potravin, kde také pro každého člena rodiny připravila i zmíněný balíček pro přežití.