Ve Spojených státech amerických dnes půjdou voliči k urnám a rozhodnou o novém složení Sněmovny reprezentantů a třetině senátních křesel. Průzkumy i historická zkušenost silně favorizují republikány. Demokraté ovšem úplně bez šance nejsou, i když to tak může vypadat. Šance v senátu jsou více méně vyrovnané a při příhodné konstelaci by mohli obhájit i těsnou většinu v dolní komoře, byť to by bylo skutečně ohromné překvapení. S největší pravděpodobností tedy republikáni ovládnou alespoň jednu komoru Kongresu. Jejich vítězství výrazně zkomplikuje prezidentovi Bidenovi prosazení jeho agendy. Po vyjádření některých republikánů také panují obavy, co se stane s podporou bránící se Ukrajiny, která je pro její odvážné obyvatele klíčová.
Rozhodujících okresů a států je málo
Důvod, proč by volby teoreticky mohly skončit i vítězstvím demokratů, tkví v tom, že o výsledku v drtivé většině obvodů je již dávno rozhodnuto, a v těch, které určí, kdo ovládne sněmovnu a senát, jsou průzkumy poměrně dost vyrovnané. Mezi sněmovními obvody je například jen 32 ze všech 435 takových, kde jsou podle agregátoru průzkumů fivethirtyeight.com rozdíly mezi kandidáty menší než 5 procentních bodů. Jen ve 12 je pak menší než 1,5 bodu.
Výhoda republikánů je v tom, že o více než 5 procentních bodů vedou ve 214 obvodech a o více než 1,5 v dalších 4. I kdyby zvítězili jen v nich, budou mít nejtěsnější většinu. Průzkumy teď jsou ale pro ně výrazně příznivější než před dvěma, třemi týdny, kdy už se v některých státech mohlo volit. Navíc i jen procentní chyba průzkumů by mohla znamenat republikánskou porážku. Pokud by ale průzkumy nadhodnocovaly naopak demokraty, mohou republikáni vyhrát klidně až okolo 240 křesel.
Kdo bude mít většinu ve sněmovně, bychom se v takovém případě mohli dozvědět už ve středu. Pokud ne, mohly by napovědět výsledky v 2. okrese v Rhode Islandu a Virginii a 7. okrese v New Jersey. Ty by měly být zveřejněny ještě o volební noci a ukážou, zda se průzkumy trefily. Naopak na výsledky nejdůležitějších soubojů o senátní křesla v Arizoně, Georgii, Nevadě a Pensylvánii budeme určitě několik dní čekat. Demokraté ale musí zvítězit ve třech z těchto čtyř států, aby měli šanci si většinu v horní komoře udržet.
Biden už nejspíš nic významného neprosadí
Pokud se naplní předpovědi, pak bude pro prezidenta v podstatě nemožné prosadit cokoliv z jeho ambiciózní agendy. Možná i vědomí poslední šance pomohlo sjednotit demokraty při letních hlasováních, kterými se přeci jen podařilo něco z jejich priorit odsouhlasit. Biden se sice nadprůměrně snažil hledat podporu i u republikánů, ale to bude jednak po volbách těžší a také je otázka, zda kompromisní návrhy bude akceptovat jeho vlastní strana.
Z pohledu střední Evropy je asi nejdůležitější otázkou, zda bude pokračovat pomoc Ukrajině. Dosavadní poměrně snadné schvalování balíčků s vojenskou i finanční pomocí zpochybnila do budoucna slova pravděpodobného budoucího předsedy Sněmovny reprezentantů Kevina McCarthyho. Ten řekl, že Američané trpící ekonomickou krizí nebudou chtít Kyjevu poskytnou další bianko šeky. Jeho pozice je ale daná snahou zajistit si hlasy právě pro volbu předsedy i u těch, kterým se podpora napadené země nelíbí.
Faktor Trump
K těm patří Trumpova obdivovatelka a podle spekulací jeho možná kandidátka na viceprezidentku v roce 2024 Marjorie Taylor Greenová. Ta řekla, že v případě republikánského vítězství už Ukrajincům USA nepošlou ani cent. Ve straně je ovšem dost těch, kteří pokračovat v současné politice chtějí a měli by dát s demokraty dohromady většinu. Bude ale záležet na tom, jak moc budou případně ochotni jít proti vůli McCarthyho a třeba i Trumpa, který po vítězných volbách nejspíš ohlásí úmysl ucházet se o druhý mandát v roce 2024.
Bývalý prezident stranu nedokázal plně ovládnout. Třeba v Georgii se mu voliči vzepřeli a v primárkách zvítězil stávající guvernér Brian Kemp, který mu odmítl pomáhat vyčarovat hlasy v roce 2020. Úspěšnost jím podpořených kandidátů v primárkách klesla oproti roku 2020 o pět procentních bodů. Pořád je ale přes 90 %. Jeho vliv nejde podcenit a jestli Greenová pronesla slova o Ukrajině s jeho vědomím a podporou, pak tlak na republikány, kteří budou chtít s demokraty hlasovat pro další balíčky pomoci, významně vzroste.
Přitom z pohledu obranného rozpočtu jde o naprosté drobné. Jak upozornil historik Timothy Snyder, odvážní Ukrajinci nejenže svou hrdinskou obranou proti Rusku přispívají k bezpečí Američanů daleko levněji, než by to dokázaly americké ozbrojené síly. Jejich odpor Americe dává možnosti, které by bez ohledu na svou ohromnou vojenskou moc nikdy neměla. Pokud by skutečně republikáni podlehli svému extrémnímu křídlu, bylo by to horší než tragédie. Byla by to chyba.