Dříve by myšlenka útoku na území Ruska vyvolávala v Americe hrůzu a zděšení, poznamenal náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov s tím, že se jeho země postará o to, aby si tyto pocity Američané zažili znovu. Reagoval tak na novou situaci, kdy Ukrajina dostala svolení Spojených států pro použití raket ATACMS na území agresora. USA se tím podle něj staly skutečnou stranou účastnící se války na Ukrajině.
„Rusko se postará o to, aby Spojené státy zachvátily zděšení a hrůza z důsledků jeho zapojení do ukrajinského konfliktu,“ konstatoval Sergej Rjabkov, náměstek ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Řekl to pro domácí tiskovou agenturu RIA Novosti.
Jak konstatoval, dříve by podobné pocity vyvolávala u představitelů Spojených států amerických už jen myšlenka na nasazení amerických zbraní na ruském území. Nyní však podle něj tento respekt ztratili.
„Američtí plánovači, američtí politici s neuvěřitelnou lehkostí uvažují o geografii použití svých prostředků, o dosahu svých prostředků. Měli by si uvědomit, tito plánovači, že tím potvrzují skutečnost, že Spojené státy se již staly, mám-li nazvat věci pravými jmény, stranou tohoto konfliktu,“ řekl Rjabkov na adresu rozšiřování oprávnění Ukrajinců zasahovat cíle na území Ruska západními zbraněmi.
„Před časem by tato situace vyvolala ve Washingtonu zděšení a hrůzu,“ konstatoval ruský náměstek, s tím, že se Rusko postará o to, aby Američany tyto pocity zachvátily znovu. Veškeré kroky, které nyní Rusové podnikají, míří podle něj právě k tomuto cíli.
Rjabkovovo vyjádření přichází přesně týden poté, co Rusko odpálilo na Ukrajinu svou s největší pravděpodobností mezikontinentální balistickou raketu typu RS-26 Rubež či její obdobu. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina se jednalo o zcela novou střelu ruské výroby, zvanou Orešnik. Střela podle ukrajinských zdrojů nenesla žádné výbušné hlavice. Raketa má mít dolet 5500-6000 kilometrů a je schopna nést několik jaderných hlavic. Její rychlost při dopadu podle ukrajinských zdrojů jedenáctinásobně překračovala rychlost zvuku. Podrobnosti naleznete zde.