Ředitelka ukrajinské pobočky Amnesty International Oksana Pokalčuková oznámila rezignaci kvůli zprávě, kterou Amnesty International zveřejnila tento týden. Amnesty International v ní obvinila Ukrajinu z porušování humanitárního práva a pravidel války.
„Přiznávám to s bolestí, ale s vedením Amnesty International jsme se rozešli v hodnotových otázkách. Proto jsem se rozhodla odejít. Věřím, že jakákoli práce pro dobro společnosti musí být prováděna s ohledem na místní kontext a s promýšlením důsledků,“ řekla Pokalčuková německé zpravodajské službě Deutsche Welle.
„Vše narazilo na zeď byrokracie a nepřekonatelnou jazykovou bariéru. Pokud nežijete v zemi, která byla napadena a rozvrácena útočníky, pravděpodobně nechápete, jaké to je odsoudit armádu obránců. A v žádném jazyce neexistují slova, která by to dokázala vyjádřit někomu, kdo tuto bolest nezažil,“ prohlásila směrem k Amnesty International bývalá ředitelka.
Amnesty International obvinila Ukrajinu z porušování válečného práva a uvedla, že ukrajinská armáda umístila své vojenské základny v obytných oblastech, školách a nemocnicích.
Pokalčuková zprávu kritizovala a také uvedla, že pracovníci ukrajinského oddělení organizace se na přípravě zprávy nijak nepodíleli a že zpráva vůbec nezohledňuje připomínky Ukrajinců.
„Ještě včera jsem měla naivní naději, že vše napravíme. Že uspořádáme minimálně 200 schůzek a vysvětlíme, projdeme, sdělíme svůj názor. A text bude odstraněn a na jeho místě se objeví jiný. Dnes jsem si uvědomila, že se to nestane,“ vysvětlila důvod rezignace Pokalčuková. Podle ní totiž takto důležité zprávy musejí obsahovat i údaje o druhé straně války, zejména o tom, kdo tuto válku rozpoutal – o Rusku.
Prezident Volodymyr Zelenskyj ve videoposelství 4. srpna uvedl, že se Amnesty International touto zprávou snaží legitimizovat teroristickou zemi a přenést odpovědnost z agresora na oběť.
Generální tajemnice Amnesty International, Francouzka Agnes Callamardová, zdůraznila, že žádné útoky neoslabí nestrannost organizace ani nezmění fakta. Zástupci Amnesty International se sice nakonec obrátili na ministerstvo obrany s žádostí o reakci, ale dali velmi málo času na odpověď: „V důsledku toho organizace vytvořila materiál, který vyzněl jako podpora Rusů.“ Na stránkách Amnesty International přitom není ani zmínka o masovém vraždění ukrajinských válečných zajatců v Olenivce či aspoň odsouzení ruských útočníků, kteří mučili a zabíjeli zajaté obránce.
Kancelář prezidenta uvedla, že životy Ukrajinců ohrožuje pouze ruská armáda a prohlášení Amnesty International nejsou ničím jiným než účastí na diskreditační kampani Ruska proti Ukrajině. Ministr zahraničí Dmytro Kuleba řekl, že je pobouřen prohlášením Amnesty International a považuje ho za nespravedlivé.