Amnesty International se omluvila ruskému opozičníkovi Alexeji Navalnému a zrušila rozhodnutí přestat ho nazývat „vězněm svědomí“. Organizace pro lidská práva se tak rozhodla na začátku tohoto roku poté, co se objevily obavy z jeho dřívějších výroků.
Ve svém prohlášení Amnesty vyzvala k „okamžitému a bezpodmínečnému propuštění Navalného z vězení“, píše BBC.com.
Navalnyj je nejvýznamnějším kritikem prezidenta Vladimira Putina. V únoru byl poslán do trestanecké kolonie poté, co soud rozhodl, že porušil podmínky podmíněného trestu odnětí svobody na základě obvinění ze zpronevěry.
Čtyřiačtyřicetiletý Navalnyj se vrátil do Ruska teprve v lednu po léčbě v zahraničí, kde se mu málem stal osudným útok nervově paralytickou látkou. Málem zemřel v srpnu 2020, když byl otráven látkou novičok. Opoziční politik obviňuje prezidenta Vladimira Putina, že otravu nařídil, což Kreml popírá.
V pátečním prohlášení organizace pro lidská práva uvedla, že se rozhodla špatně, když na začátku tohoto roku přestala Navalného označovat za „vězně svědomí“.
Organizace tento pojem definuje jako „osobu, která byla zbavena svobody pouze kvůli svému přesvědčení, které zastává podle svého svědomí“, nebo z jiných diskriminačních důvodů, ale dříve také upozorňovala, že tato osoba neměla používat násilí nebo obhajovat násilí či nenávist.
Amnesty v únoru uvedla, že v případě Navalného toto označení zrušila poté, co se objevily obavy, že jeho předchozí výroky by mohly znamenat podněcování k diskriminaci, násilí nebo nepřátelství. Navalnyj se před lety vyslovoval nepříznivě o příslušnících kavkazských národů a jejich jednání v Rusku.
V novém pátečním prohlášení se však organizace omluvila a uvedla, že jejich rozhodnutí bylo využito k „dalšímu porušování Navalného práv“ v Rusku. Amnesty uvedla, že přezkoumá celkové používání tohoto termínu a jako prozatímní krok již nebude automaticky vylučovat někoho kvůli jeho chování v minulosti.
„Uznáváme, že názory a chování jednotlivce se mohou v průběhu času vyvíjet,“ uvedla v prohlášení. „Součástí poslání Amnesty je povzbuzovat lidi, aby pozitivně přijali vizi lidských práv, a nenaznačovat jim, že jsou navždy uvězněni svým minulým chováním.“
„Některá předchozí Navalného prohlášení jsou odsouzeníhodná a my je ani v nejmenším neschvalujeme… potvrzením Navalného statusu vězně svědomí neschvalujeme jeho politický program, ale upozorňujeme na naléhavou potřebu jeho práv,“ pokračovalo prohlášení.
Navalnyj se minulý týden objevil na soudním videozáznamu, kde vypadal vyhuble po nedávné více než třítýdenní hladovce, kterou držel na protest proti tomu, jak je s ním zacházeno.
Ve svém prvním veřejném vystoupení od nástupu dvouapůlletého trestu vězení Navalnyj obvinil prezidenta Putina ze snahy vládnout Rusku „navždy“ a z toho, že mu jde jen o „udržení se u moci“.
(Zdroj: BBC.com.)