Běloruské odhodlání neutichá ani po dvou týdnech. Demonstranti volající po odchodu Alexandra Lukašenka se shromáždili na nedělní demonstraci v Minsku, kde se jich sešlo více než 100 tisíc. Demonstrovalo se i v dalších městech. Může se zdát, že se dění uvnitř Běloruska zaseklo na mrtvém bodě, uvnitř země ale panuje skrytá dynamika, popsala situaci analytička Tereza Soušková pro server iROZHLAS.cz.
Více než 100 tisíc lidí v neděli mávalo červeno-bílými vlaječkami, které se staly symbolem proti Lukašenkovu 26letému vládnutí. I přes varování tlampačů o možném použití policejních jednotek se nakonec největší protest od údajného znovuzvolení Lukašenka obešel bez násilí. V dopoledních hodinách se pak rozešel pochod za Nové Bělorusko. „Lukašenko, odejdi!“ volali demonstranti na minském náměstí.
„Režim změnil taktiku a na základě toho se protesty trochu proměnily. Viděli jsme, že v týdnu po volbách policie nastoupila na demonstranty velmi radikálně a represivně. Mělo to ale přesně opačný účinek, než úřady předpokládaly. Protesty neutichly – naopak to byla ještě větší pohnutka, aby se demonstrace ještě více rozjely. Úřady tedy zaujaly jinou taktiku, přestaly zatýkat, bít demonstranty a někteří byli z vězení propuštěni,“ popisuje analytička Asociace pro mezinárodní otázky Tereza Soušková.
K situaci se nevyjadřuje ani Rusko, které je stále nejvýraznějším spojencem Běloruska. „Revoluci si možná představujeme jako něco akčního, ale revoluce tohoto typu funguje tak, že lidé pokojně stojí v ulicích a snaží se tím vyvinout tlak na režim. Rusko sleduje situaci, analyzuje to ze všech stran a vyčkává – to je jeho běžná taktika. Moskva vyčkává na další krok a snaží se pojistit proti jakémukoliv scénáři, který může nastat,“ dodává.
Podle analytičky je ale Lukašenko v koncích, což se odráží na jeho výrocích. Spoléhá na to, že se demonstranti vrátí zpátky do práce. „Počítá s tím, že lidé potřebují příjmy, nemohou proto několik měsíců stát na náměstí. Z druhé strany ale vidíme, že protesty neutichají, že lidé už jsou skutečně nastavení na to, že už si to nechtějí nechat vzít a že se nevrátí do režimu, který tam byl předtím,“ popisuje náladu mezi demonstranty odbornice na politiku východní Evropy.
Protesty v Bělorusku začaly po zmanipulovaných prezidentských volbách z 9. srpna, které už pošesté vyhrál Lukašenko. Tentokrát získal přes 80 % hlasů. Od voleb, které jsou označovány za zfalšované nejen protestujícími, ale i Evropskou unií, se způsob protestování v běloruských ulicích změnil. V počátku byly protesty vyhrocenější a radikálnější, nyní je odpor proti režimu vyjadřován poklidně, uzavírá Soušková.