Česká národní banka sice nedávno oficiálně přestala znehodnocovat české úspory prostřednictvím oslabování koruny, česká koruna však přesto neposiluje na svou přirozenou úroveň, a některé dovolené tak zůstanou drahé. Nezlevní dokonce ani proti loňsku.
Má to nesporně více důvodů. Předně, ČNB sice už oficiálně nenakupuje ve velkém rozsahu do svých zásob eura, takže oficiálně nevypouští do oběhu mnoho českých korun, nicméně se svých zásob eur zřejmě ani ve velkém nezbavuje. Jinak řečeno, během intervencí výrazně oslabila korunu, nyní už v tom oficiálně nepokračuje, ale korunu ponechala oslabenou.
Rozsah intervencí byl přitom nevídaný, protože se ČNB nedařilo kvůli náporu spekulantů držet korunu slabou. Od počátku zásahů na podzim 2013 do konce roku 2016 utratila 900 miliard korun, ale následně musela utrácet ještě mnohem rychleji. Jen za leden 2017 asi 400 miliard, v únoru 200 miliard a v březnu podle odborných odhadů půl bilionu. V březnu tak utrácela rychleji než všechny české rodiny a firmy dohromady.
Dalším důvodem, proč se naše úspory prakticky vůbec nezačínají vracet k normálu, jsou výše zmínění spekulanti, kvůli kterým se dařilo korunu oslabovat jen za cenu obrovských nákladů. Těm se nyní, jak se předem čekalo, nedaří zbavovat svých spekulativních pozic. Jen dodejme pro ekonomy, že obrovskými náklady na udržení slabé koruny máme na mysli tzv. náklady obětované příležitosti. Eura, která si ČNB nakupovala do zásoby, totiž kvůli pochopitelným snahám vyhnout se rizikům nebyla investována tak efektivně, jako kdyby zůstala v rukou firem a lidí.
V neposlední řadě mohou stát za nadále slabou korunou další, avšak neoficiální (čili utajené) intervence ČNB. Guvernér Jiří Rusnok totiž přiznal, že ČNB bude, pokud to uzná za vhodné, korunu dále znehodnocovat. Jen nám už zkrátka neřekne, jakého minimálního kurzu bude chtít dosahovat.
A jak se tedy zlevní či prodraží dovolené? Banka UniCredit Bank provedla analýzu, o které informovala ČTK. Podle této analýzy nejvíce ušetříme na dovolených v Egyptě, Turecku a Tunisku. Mírně si však připlatíme ve Španělsku, Maďarsku či Chorvatsku.
Kupní síla koruny stoupla letos v Turecku o jedenáct procent, v Tunisku o téměř sedm procent a v Bulharsku o skoro dvě procenta. V dalších zemích, jako je Slovensko, Řecko či Francie, si polepšíme jen zanedbatelně, o jedno procento. Zdůrazněme však, že se jedná o polepšení oproti loňsku, kdy už byly dovolené drahé. Zejména kvůli ČNB, která tím však zase pomohla zahraničním turistům u nás, a tedy i některým českým obchodníkům. V Chorvatsku a Maďarsku kupní síla Čechů klesla o zhruba jedno procento, ve Španělsku méně.
Stejně jako loni se Češi mohou těšit z největšího přilepšení při svých útratách v Egyptě. Nesouvisí to však s českou měnovou politikou. „Zásluhu na tom mělo prudké oslabení egyptské měny, která za uplynulý rok proti koruně ztratila hned polovinu své hodnoty. V případě Egypta je obtížné nárůst kupní síly koruny statisticky vyčíslit,“ vysvětlil pro ČTK hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
V Bulharsku čeští turisté pořídí za českou tisícikorunu zboží či služby v hodnotě 1370 Kč. V Turecku lze za českých tisíc korun pořídit zboží v hodnotě 1180 korun a v Maďarsku za 1110 korun. Nejdražší jsou naopak z populárních destinací Rakousko a Francie, kde lze za českou tisícovku koupit ekvivalent zboží a služeb v hodnotě 610, resp. 620 korun. Průměr 11 sledovaných států je 853 korun, v oblíbeném Chorvatsku to je 963 korun.
Analýza upozorňuje také na významné cenové rozdíly mezi městy jednotlivých států. Často platí, že oblíbené turistické cíle jsou celkově dražší než ostatní města. Například v Chorvatsku je nejdráž v Dubrovníku, kde česká tisícovka má hodnotu pouhých 649 korun. Velké rozdíly jsou znatelné i v Itálii.
„V sicilském Palermu nakoupíme za tisíc korun zboží a služby v hodnotě 689 korun, v Římě je to 568 korun a na severu v Bolzanu pouze 510 korun. Podobně v Turecku je Istanbul pro Čechy dražší než utrácení doma, v přímořských střediscích ale naopak ušetří,“ prozradil Sobíšek. Obecně ale platí, že zahraniční destinace jsou pro Čechy dražší než dovolená doma.