Pět Čechů, kteří byli před půl rokem uneseni v Libanonu, se včera odpoledne vrátilo zpět do republiky. V době, kdy na palubě českého vládního speciálu směřovali do Prahy, byl z pankrácké věznice propuštěn Libanonec Alí Fajád. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán totiž nevyhověl žádosti USA o jeho vydání, prý i s ohledem na zpravodajské informace. Pelikán sice nepotvrdil, že Fajádovo propuštění souviselo s návratem Čechů domů, spojitost případů ale připustil ministr obrany Martin Stropnický. Rozhodnutí nevydat Libanonce ostře kritizovalo americké velvyslanectví v Praze. O komentář k situaci jsme požádali bezpečnostního experta Andora Šándora, bývalého šéfa vojenské rozvědky.
„Jak už jsem uvedl i jinde, propuštění Fajáda a jeho přesun do Libanonu je jasným potvrzením toho, že to byl prostě výměnný obchod. Nešlo o nic jiného, než o akt Libanonu, jakým způsobem dostat Fajáda z České republiky. To, že k tomu zvolili způsob, který zvolili, to znamená, že vlákali do léčky našich pět lidí s cílem je potom vyměnit, to je prostě podle mě akt otevřeně nepřátelský. Nevím, kdo s kým přesně jednal, ale takto se to dělat nemá. A můžeme v tomto případě hovořit o pochybeních v několika dimenzích,“ uvedl pro Svobodné fórum.
K reakci amerického velvyslanectví Šándor řekl, že je jedna věc, co se říká nahlas, druhá, co se dohodlo za pláštěm veřejnosti. „Spojené státy požádaly o extradici člověka, který byl zatčen na základě jimi vydaného mezinárodního zatykače. Já nevěřím tomu, že by Česká republika šla v tom případě tak daleko, že by vystavila amerického velvyslance Schapira tomu, aby se o tom dozvěděl z nějakého článku. Do jaké míry jsme žádali souhlas, nebo jsme ho vyjednávali, to nevím, ale nevěřím tomu, že bychom Spojené státy neinformovali. Je to velká země, silná a tahá jiné trumfy, než taháme my. Spojené státy mohou otevřeně protestovat a já netvrdím, že to není vážné, ale do značné míry je to diplomatické vyjádření, které se prostě používá, aby si zachovali tvář. Podstatné je, na čem jsme se s nimi skutečně dohodli. A to může být úplně odlišné od toho, jak oni prezentují, co se jim líbí nebo nelíbí,“ dodal.