Koalice SPOLU složená z ODS, KDU-ČSL a TOP 09 by podle posledního průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi získala 19,5 procenta hlasů. To je o procento více, než jí přisoudilo nedávné šetření agentury Median. Pokud by posilovala i nadále, mohla by ve volebním klání svést zápas o první či druhé místo. Musí si ale dát pozor na jednu zásadní věc, která ji před sněmovními volbami může poškodit a ještě více po volbách. Úzce souvisí s tím, co je předseda hnutí ANO zač a co je jeho hlavní taktika v politice i v byznysu.
Je to stará známá věc a dnes už by neměla nikoho nijak zvlášť překvapovat: Andrej Babiše je predátor a jeho charakteristickým rysem je predátorská mentalita. Projevoval se tak v byznysu, když dával dohromady svůj Agrofert. Dokládají to mnohá svědectví. Svého času o tom hovořil Jan Boček, který vybudoval Kostelecké uzeniny, nebo zemědělec Bohumír Rada.
Babiš je zkrátka dravec, který, když jste pro něj užiteční a něco od vás chce, dokáže vám nastavit svou vlídnou a přátelskou tvář. Je ochotný vás „krmit“, ale běda, když vás už přestane potřebovat nebo když se mu rozhodnete vzdorovat, vystoupíte proti němu a chcete se osamostatnit, potom vypukne peklo. To se hned stanete ztělesněním všeho zla a nepřítelem číslo jedna – podrazákem, podvodníkem, lhářem a kdovíčím ještě.
Takový je prostě Andrej Babiš a přesně to předvádí i v politice. V nejčistší a nejviditelnější podobě to zatím okusili sociální demokraté, kteří si za to však mohou úplně sami. To oni se rozhodli být Babišem „krmeni“, takže nyní se jim jenom vrací to, o co si sami řekli. Nechali se zneužít a vysát. Ostatní strany by se z toho měly poučit a v žádném případě tuhle chybu neopakovat.
Je tady ale ještě jedna věc, která s tím úzce souvisí a která je součástí Babišova predátorství. Je to jeho schopnost hledat slabá místa u svého chvilkového spojence, kterého následně zničí. A právě tohle slabé místo mu umožní ho k sobě přivázat, učinit ho na sobě závislým a využít ho ve svůj prospěch. U sociálních demokratů to byla jejich touha být ve vládě a sáhnout si na vládní posty a úřady a jejich obava z toho, že jde o poslední příležitost, jak být „u toho“ a jak dosáhnout vládního angažmá a podílu na moci.
Vlichotit se do přízně
U jiných politických uskupení bude šéf hnutí ANO postupovat úplně stejně a s největší pravděpodobností to opět znova zkusí po nadcházejících sněmovních volbách, pokud se ukáže, že jeho dosavadní většina v poslanecké sněmovně složená z KSČM, ČSSD a případně SPD Tomia Okamury už není k dispozici a nedá se již použít. Na tohle všechno by koalice SPOLU, respektive ODS a všichni její členové neměli v žádném případě zapomínat. Každý, kdo se s Babišem začne paktovat, se musí buď stát jeho služebníkem, nebo bude časem sežrán.
Proto, pokud Andrej Babiš kalkuluje s tím, že by jednou z variant uspořádání po letošních sněmovních volbách mohla být vládní koalice s Občanskou demokratickou stranou, bude se snažit již teď si v ní pěstovat své spojence, kteří by mu v naplnění tohoto cíle mohli pomoci a jejichž pozici se bude snažit posilovat. Jistě je už má vytipované. Právě to může být oním slabým místem ODS.
Nyní to vypadá, že se Babiš a další politici hnutí ANO chtějí vlichotit do přízně hejtmanů, a to především těch z ODS a předsedovi Asociace krajů ČR Martinovi Kubovi. Ministryně financí Alena Schillerová v této souvislosti napsala na twitter dost neuvěřitelnou věc, která ovšem dokládá výše zmíněné.
„Vláda schválila žádost hejtmanů a primátora Prahy o vyhlášení nouz. stavu. Děkuji Asociaci krajů za věcnou diskuzi, která vedla k našemu společnému cíli. Tím není nic menšího než ochrana zdraví nás všech. Hejtmani jsou lidem blíž než opoziční poslanci v malostranských palácích,“ uvedla ministryně.
Klín vražený s cílem rozdělit
Větší demagogii vymyslíme jen stěží. Nejhorší je ale to, že se tím vráží klín mezi opoziční strany a jejich zástupce. Jinak řečeno hnutí ANO a jeho představitelé (byť ministryně Schillerová není ani členkou Babišova uskupení, ve vládě ho zkrátka reprezentuje) začínají rozlišovat mezi opozičními politiky v palácích a těmi blíže k lidem, tedy mezi těmi, kteří spolupracují, a těmi, kteří nespolupracují.
Na tohle je třeba dávat v následujícím období velký pozor. Opoziční subjekty by si od Babiše a spol. tohle rozdělování rozhodně neměly nechat vnutit. Neměly by na ně v žádném případě přistoupit a jakkoli ho podporovat, potvrzovat a už vůbec ne prohlubovat. Ten klín totiž může být do budoucna opravdu hodně nebezpečný. Odmítnout ho musí v první řadě především oni hejtmani, kteří jsou údajně blíže k lidem.
Babišovi nejde o nic jiného než ODS vysát a využít pomocí toho, že se pokusí zabrnkat na sobecké zájmy některých jejích členů. Tento jeho záměr je stále čitelnější. Občanští demokraté si této Babišovy taktiky musí být vědomi a musí se jí aktivně bránit. Rozhodně ji nesmí podcenit. To by se jim mohlo ošklivě vymstít.
Vedení Občanské demokratické strany a hlavně její předseda Petr Fiala by si měli se svými hejtmany (a nejenom s nimi) – a s Martinem Kubou zvlášť – vyjasnit, co je dnes v zájmu této strany, a shodnout se na společné strategii před volbami i po nich.
Vláda schválila žádost hejtmanů a primátora Prahy o vyhlášení nouz. stavu. Děkuji Asociaci krajů za věcnou diskuzi, která vedla k našemu společnému cíli. Tím není nic menšího, než ochrana zdraví nás všech. Hejtmani jsou lidem blíž, než opoziční poslanci v malostranských palácích.
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) February 14, 2021
Všem, kterým na této partaji záleží, musí být jasné, že to, co této straně a vposledku i demokracii v Česku ze všeho nejvíce může uškodit, je, když se rozdělí na ty, kteří jsou schopni s Babišem za určitých podmínek spolupracovat, a ty, kteří to kategoricky a principiálně odmítají. Je třeba mluvit o tom, že pokud tohle rozdělení nastane, nejvíce na to doplatí sama ODS a její voliči. A bylo by to ještě o to smutnější, že se tak začíná dít v době, kdy je koalice SPOLU na vzestupu a daří se jí.