Bývalý předseda vlády Andrej Babiš (ANO) si na sociální síti twitter postěžoval na debatu o nadstandardech ve zdravotnictví. V jedné ze svých knih, ve které nastiňuje vizi České republiky na rok 2035, ale píše, že bychom měli lidem umožnit, aby si za lepší péči dobrovolně připlatili.
„Čtu teď úplně šílené názory o placeném zdravotnictví nebo nutnosti zavedení školného. Stát má samozřejmě dostatek prostředků k tomu, aby zdravotní péče i vzdělání zůstaly pro české občany dostupné pro všechny bez rozdílů a bezplatné,“ napsal na twitter expremiér Andrej Babiš.
Ve své knize z roku 2017 O čem sním, když náhodou spím, ve které nastiňuje svoji vizi pro Českou republiku v roce 2035, ale psal, že „bychom měli lidem umožnit, aby si lidé za lepší péči dobrovolně připlatili. A to prostřednictvím dobrovolné spoluúčasti nebo zdravotního připojištění.“
Jako příklad uvádí pacienta se šedým zákalem. Stát ze zdravotního pojištění platí operace, kdy pacient dostane novou čirou čočku. Pokud má ale zároveň dioptrickou vadu a chtěl by při operaci použít čočku, která ho této vady zbaví, musí si zaplatit celou operaci i novou čočku.
„Nelogické. Přitom by stačilo, aby si mohl připlatit rozdíl mezi základní čočkou a čočkou dioptrickou. To dneska legálně nejde,“ napsal bývalý předseda vlády ve své knize. „Pokud si něco málo připlatíme z vlastní kapsy anebo připojištění, pak taky musejí být lepší služby,“ dodal.
O možném zavedení nadstandardů mluvil šéf resortu zdravotnictví Vlastimil Válek na sobotní stranické programové konferenci v Praze. „Chtěl bych zákon vrátit do hry,“ prohlásil. Zároveň podotkl, že ve zdravotnictví neexistuje nic, kde by nadstandard nevedl ke zvýšení kvality péče. „Ve chvíli, kdy řekneme, že jsou nadstandardy, říkáme, že prostě budou dvě skupiny kvality péče,“ řekl Válek. Není ale podle něho možné říkat, že jde o asociální záležitost. Pokud v současnosti stát tvrdí, že bezdomovec má stejnou péči jako miliardář, je to absurdní, dodal.
Novelu zákona, která umožnila dělit zdravotní péči na standard a nadstandard, zrušil před zhruba devíti lety Ústavní soud. Norma umožňovala rozdělení péče na základní a ekonomicky náročnější. Pojišťovny hradily levnější variantu, rozdíl v nákladech platil pacient.