KOMENTÁŘ / Ani otřesná realita atentátu na Roberta Fica nezabránila Andreji Babišovi, aby i nadále rozeštvával společnost a šířil nenávist. Na jeho lhaní jsme si již zvykli. Ale to rozhodné šíření nenávisti, která se v jeho projevech kumuluje, je v kontextu slovenské události alarmující. Chce pan velkouzenář rozdmýchat zášť proti vládě do té míry, aby nějaký blázen zkusil zabít premiéra Petra Fialu jako na Slovensku?
Atentát na Roberta Fica je zcela zavrženíhodným aktem. Přesto bohužel musím konstatovat, že ten čin je jen završením dlouhé nenávistné kampaně, která rozdělila společnost, živila a stupňovala v ní nenávist, a že na růstu té nenávisti se podílel i sám Robert Fico. Nenávist, stejně jako revoluce, zákonitě požírá své děti. Přes opravdu otřesné varování před kumulací nenávisti, které ten atentát udělil celé Evropě, se rozeštvávání stalo hlavním programem Andreje Babiše.
K pátečnímu videu, které vyvěsil na Facebook, připsal: „Říct, že Fialova vláda je největší škůdce ekonomiky a že kvůli ní chudne celá země, není rozdělování společnosti, ale je to pravda. Umíme to dokázat a lidi to vědí. Jen někteří novináři se snaží tuhle pravdu překroutit. Ukážu vám jeden příklad.“ Babiš i přes varující slovenskou zkušenost stále používá nenávistný slovník komunistů z padesátých let. S drobnou změnou – Slánský a další svými soudruhy oběšení soudruzi nebyli v dobové terminologii „škůdci společnosti“, ale „škůdci pracujícího lidu“.
Společenská atmosféra a násilí
Román Johanna Wolfganga von Goetha z roku 1774 se jmenuje Utrpení mladého Werthera. A podle toho románu je pojmenován efekt, kdy atmosféra ve společnosti vyvolala vlnu násilí – byť jen sebevražedného násilí. Mladý umělec Werther se zamiluje tak nešťastně, až se z toho zabije. Díky popularitě Goetha a také skutečnosti, že tehdy byly knihy masivně čteným a prožívaným médiem, došlo po jejím vydání k vlně sebevražd mladých mužů. Doloženo je jich asi dvanáct. Goethe takové jednání – omlouvám se za v tomto kontextu poměrně děsivé slovo – zpopularizoval.
Čtvrt tisíciletí tedy víme, že i tak obskurní záležitosti, jako je móda, případně memetická vlna, mohou zásadním způsobem ovlivnit chování lidí ve společnosti. Taková módní vlna totiž přestaví společenské normy a dokáže, jak ukazuje Wertherův příběh, odstartovat i vlnu vražedné sebedestrukce.
Hodiny nenávisti
Ve videu Babiš, jak je ostatně jeho zvykem, nadává, šíří nenávist, uvádí zavádějící výroky a lže. „Nejvíc mě baví, když provládní médium přijde a dělá alibi této nejhorší, nejprolhanější vládě v historii naší země. A tady jsem se musel strašně smát. Protože kyperská firma Seznam Zprávy přišla s titulkem Chudne celá země. Studie ukázala, kam vedou hádky politiků. Takže, vážení spoluobčané: oni skutečně z nás dělají úplné pitomce. Takže my se údajně hádáme. My se nehádáme. My ukazujeme, co dělaj špatně a jak bysme to dělali my. Za Babiše bylo líp, však to dobře víte. Takže ta studie – nevím, kdo to platil a ani to nechci vědět radši (čte z papíru) – ukazuje, že nestabilní politické prostředí může významně uškodit ekonomice dané země.“
Není asi přehnané tvrdit, že nadávání o „nejhorší a nejprolhanější vládě“ je přesně tím rozeštváváním společnosti, které na Slovensku vyvrcholilo střelbou. Výrok „my se nehádáme“ je nejen lží. V době, kdy celá země ví, jak se Babišovo ANO hádá o důchody a lže o průběhu jednání o nich, se takový výrok dá snadno označit jako slabomyslná lež.
Pak Babiš pokračuje vlastním vyjádřením: „Jaké nestabilní? Vždyť je stoosmička! Válcují, rozhodují, vůbec se nás neptají. Tak prosím vás, nedělejte z lidí idioty. Fialova vláda je největší škůdce a chudne celá země, je to výsledek jejich práce. A není to o rozdělování. Je to pravda. A umíme to dokázat a lidi to vědí. Podívejte se na účty za elektřinu, teďka chodí daň z nemovitostí a kolik stál ten rohlík za Babiše a kolik stojí teďka. Konec hlášení.“ Kolik stojí pečivo dnes, je z velké části dáno cenovou politikou pekáren. Takže má-li Babiš pocit, že je dnes pečivo drahé, stačí zavolat do jeho Penamu a zařvat do telefonu „zlevnitě“ (nebo jak se to řekne československy). Celý jeho projev o nerozeštvávání je jedním velkým rozeštváváním.
Lidé to vidí…
Babiš se nepoučil ze slovenské zkušenosti a tvrdošíjně hlásá nenávist. Jako by si byl vědom toho, že jeho ochranka (kterou si platí sám) je plně profesionální a neselže jako ta Ficova. Jeho nenávistné horlení zcela jednoznačně přispívá k růstu napětí ve společnosti, k horečnaté hektické atmosféře zášti. A taková nenávist může velmi snadno přerůst v násilí.
Nejde jen o mou interpretaci. Skutečnost, že Babiš svým šířením zla brnká na strunu násilí, které může vyeskalovat do dění jako na Slovensku, vidí i řada diváků jeho videa. Namátkou David Habán v diskusi pod videem: „Ty už jsi tak blízko k Ficově rétorice. Tady už jen stačí, abys začal používat jeho terminologii, že je potřeba vzít lopaty, použít sílu, fackovat novináře a u toho skandovat, že vláda je ku*va. Dochází ti vůbec, co za hnůj vnášíš do společnosti? Do naší společnosti, do které ty nepatříš, nenávistný rozrývači. Pamatuj na svou pomíjivost!“
Ani Česká republika není imunní vůči násilí a nenávisti, nemůžeme se nad Slováky povyšovat. Podobných magorů jako slovenský střelec – zneuznaný básník s otevřeně rasistickými projevy – je dost i v naší zemi. Pokud se podobně jako na Slovensku nějaký z nich odhodlá k podobně odpornému činu, sáhne k násilí, nebudeme muset viníka rozdmýchání té nenávisti hledat dlouho. Stačí se podívat na Facebook, kde je jasně doloženo: zášť, nenávist a napětí v naší zemi vyvolává především Andrej Babiš.