Český premiér Andrej Babiš si měl před několika lety prostřednictvím anonymních firem v daňových rájích přeposlat peníze v hodnotě skoro 400 milionů korun, aby za ně následně ve Francii koupil více než desítku nemovitostí. Včetně zámečku Bigaud na Azurovém pobřeží. Po analýze dokumentů v tzv. kauze Pandora Papers to v neděli uvedl portál investigace.cz. Jím oslovení odborníci se nechali slyšet, že transakce nesou znaky praní špinavých peněz.
„V červenci roku 2009 požádala francouzská právní kancelář DB Artwell Avocats své kolegy z Panamy (právní kancelář Alcogal) o speciální službu pro svého českého klienta: zákazník chtěl anonymně založit firmy v diskrétních daňových rájích. Tím klientem byl Andrej Babiš, dnešní český premiér. O čtyři měsíce později Babiš tuto strukturu využil, aby z jedné své společnosti do druhé přesunul 15 milionů eur (tehdy 381 milionů korun) – svým způsobem neudělal nic jiného, než že poskytl sám sobě půjčku. A to na nákup šestnácti luxusních nemovitostí ve Francii včetně zmíněného zámečku Château Bigaud na Azurovém pobřeží,“ uvádí investigace.cz.
Experti se shodují, že transakce nese znaky praní peněz. „Žádná normální obchodní transakce by takhle nikdy nevypadala,“ má jasno bývalý vyšetřovatel finanční kriminality, dnes konzultant pro boj proti praní špinavých peněz Kamil Kouba. „To schéma mi přijde jako z učebnice pro vyšetřovatele. V angličtině to dokonce má svůj název: loan back,“ dodal. Letité obchody vyplouvají na světlo díky tomu, že ze zmíněné panamské advokátní kanceláře Alcogal unikly dokumenty, které získalo Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ). Díky nim je nyní možné vše zpětně zrekonstruovat.
„Alcogal založil pro svého klienta Andreje Babiše první firmu, Blakey Finance Limited, na Britských Panenských ostrovech. Jednatelem se stal Fernando Gil, nastrčený ředitel, jehož služby panamská kancelář pravidelně využívá. Dokonce tak často, že za svoji kariéru je veden jako jednatel ve více než 36 000 panamských společnostech. Nebýt úniku dokumentů, jméno držitele akcií Andreje Babiše by se nikdy nikdo nedozvěděl, protože bylo dohledatelné pouze v archivech právní kanceláře,“ zmiňuje investigace.cz. Britské Panenské ostrovy prý nebyly vybrány náhodou – je tam totiž často nemožné o firmách, přes které tečou stamiliony dolarů, dohledat informace.
Z analyzovaných dokumentů podle webu nevyplývá, co bylo zdrojem zmíněných peněz. „V každém případě však premiér Andrej Babiš vynaložil značné úsilí, aby skryl, že právě on je majitelem oněch 15 milionů eur. Kromě toho, že využil schéma offshorových společností, které mu zajistily anonymitu, se ke svým firmám nepřiznal ani v Česku,“ upozornili novináři s tím, že Babiš žádnou z firem neuvedl v žádném majetkovém přiznání.
Ve Francii Babišovi podle webu hrozí na základě zákona o prokazování bohatství, že pokud neprokáže původ oněch 381 milionů korun, může o své nemovitosti přijít. Vyšetřování mu rovněž hrozí i v USA, a to vzhledem k tomu, že celé schéma nese znaky praní peněz a součástí byla jeho americká firma, uvedl web.
„Případ ale může začít řešit i česká policie, pokud by shledala důvodné podezření z praní peněz. Vzhledem k tomu, že půjčka byla splatná až v roce 2019, případ není promlčený,“ upozornila Investigace.cz. Babiš odmítl, že by v tomto případě udělal cokoli nezákonného. Pokládá to za pokus o očernění a ovlivnění voleb, napsal v reakci ČTK.
„Andrej Babiš není jediný Čech nebo politik, který se v dokumentech Pandora Papers objevuje. V projektu se objevuje více než 300 Čechů a 178 offshorových firem s českým pozadím. Jsou mezi nimi bývalý ministr, zločinec, bankéř, lokální politici, zbrojaři, realitní i mediální magnáti i nejbohatší lidé Česka,“ tvrdí investigativní portál s tím, že o dalších Češích ještě bude informovat.