Příští týden již uplynou tři neděle ode dne, kdy Ústavní soud zrušil některé části volebního zákona. Poslaneckou sněmovnu a senát tím postavil před úkol se co nejrychleji dohodnout na jeho nové podobě. V dolní komoře parlamentu sice leží lidovecký návrh zákona, který požadavky ústavních soudců splňuje, ale premiér Andrej Babiš prosazuje, aby vláda přišla s vlastním návrhem. Ve výsledku tak hrozí blamáž, kdy se celá věc kvůli předsedovi hnutí ANO zdrží a ještě krátce před volbami nebudeme vědět, podle jakých pravidel se volební klání uskuteční. A Babiš se to jako vždycky pokusí svést na opozici.
Pozoruhodné je, že ministerstvo vnitra pod vedením Jana Hamáčka dostalo od premiéra Andreje Babiše za úkol připravit hned dvě varianty volebního zákona. Vláda by je měla projednat již následující týden v pondělí. Podle jedné z nich by se celá Česká republika měla stát jediným volebním obvodem a každá strana by měla mít jednu kandidátní listinu pro celou republiku. Podle druhé by mělo zůstat současné rozdělení do čtrnácti volebních krajů a změnit by se měl jenom způsob přepočtu hlasů na mandáty.
„Já jsem dostal za úkol připravit dvě varianty. Jedna varianta je jeden volební obvod, druhá čtrnáct volebních obvodů s poměrným přepočtem,“ uvedl podle ČTK ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček a doplnil: „Já za sociální demokracii jsem připraven držet dohodu, která byla uzavřena, že to postavíme na tom lidoveckém návrhu, a stále si to dokážu představit. Nicméně jako ministr vnitra plním zadání předsedy vlády a připravuji materiál do vlády.“
V situaci, kdy nás očividně tlačí čas – březen je za dveřmi, léto tady bude cobydup a volby do poslanecké sněmovny se konají na začátku října, by bylo nejjednodušší schválit lidovecký návrh, na kterém se kromě hnutí ANO a SPD Tomia Okamury shodují všechny strany zastoupené v dolní komoře, a to právě i z toho důvodu, že se tím ušetří velké množství času. Navíc se na tom dohodly již minulý týden v úterý, takže od té doby jsme už zase mohli být s volebním zákonem o kus dále.
To ovšem nejsme, protože premiér Andrej Babiš trvá na tom, aby vláda přišla s vlastním návrhem volebního zákona. „Je to velice důležitý zákon, vláda by měla mít svůj návrh. Je tam i ten lidovecký, sněmovna bude mít tyto návrhy a o tom se bude diskutovat,“ prohlásil šéf hnutí ANO tento týden. Jaký má ale smysl, aby ministerstvo vnitra vypracovalo a předložilo návrhy hned dva, takže tady budou už celkem tři?
Babišovy průtahy a marketingový vehikl
To, že se na vládě budou projednávat návrhy dva, svědčí o tom, že Babiš chce získat další manévrovací prostor a hlavně se chce pokusit celou záležitost co nejvíce znejasnit a znepřehlednit a především shodit ze stolu lidovecký návrh tím, že bude ve hře ještě další varianta zachovávající dosavadních čtrnáct volebních obvodů.
Vytvoří se tak další prostor pro jednání nad uvedenými návrhy, čímž se ovšem celá věc ještě více zamotá a zkomplikuje a v první řadě natáhne. Takže to, co již dávno mohlo být hotové a schválené, se ocitne v nedohlednu. Týdny a měsíce utečou a potřebná dohoda stále nebude. A pak už bude jen otázka času, kdy předseda vlády Andrej Babiš začne obviňovat opozici z toho, že za průtahy může právě ona.
Přitom samozřejmě pravda bude právě opačná: Na začátku veškerých průtahů byl Babiš a jeho nechuť k lidoveckému návrhu, se kterým kromě něj a hnutí Tomia Okamury nikdo jiný nemá problém, a také jeho umanutá snaha, aby vláda za každou cenu přišla s vlastním návrhem zákona, který by sněmovní volby upravoval.
Ve výsledku tak stačí, když to Andrej Babiš jen trochu šikovně narafičí a celý jeho marketingový vehikl to posléze může – a možná i celkem úspěšně – jet asi nějak takhle: Ústavní soud a opozice se proti nám spikli, soudci zasáhli do již vyhlášených voleb a opoziční strany to využily k tomu, aby si prosadily zákon jim šitý na míru – já tomu jako jediný vzdoruji a ze všech sil tomu bráním. Snažil jsem se dohodnout, ale marně, přitom jeden volební obvod by bylo nejspravedlivější řešení pro všechny. To však oni nechtějí… a tak dále a tak podobně.
Další krize a tikající hodiny
Andrej Babiš se zjevně nechce vzdát toho, aby Česko v nadcházejících sněmovních volbách tvořilo jeden jediný volební obvod. Může se tak docela dobře stát, že touhle svou urputnou snahou dostane schvalování nového volebního zákona pod silný časový tlak spojený s politickou krizí.
Zákon musí být schválen většinou všech přítomných poslanců a senátorů a horní komora parlamentu v tomto případě nemůže být přehlasována sněmovnou. Takže Babiš se bez dohody s opozicí neobejde, protože jinak nová volební pravidla senátem zkrátka neprojdou.
Přesto zkouší jeden volební obvod prosadit, dále s ním operuje a chce o něm jednat na vládě, ačkoli ho opozice jednoznačně odmítá. Spojencem mu v této věci může být neúprosně ubíhající čas a blížící se volby a jeho umění vnutit nemalé části veřejnosti takový výklad událostí, který se mu hodí ze všeho nejvíce.
Dá se proto očekávat, že záležitost s volebním zákonem vyústí v blamáž, kterou Andrej Babiš obrátí v předvolební útok na Ústavní soud, opozici a samozřejmě také senát, který napadá pravidelně a o kterém jistě bude tvrdit, že ho opoziční strany využily k tomu, aby mu házely klacky pod nohy, útočily na jeho osobu a pokusily se ho odstranit z politiky.
Za pozornost v této souvislosti stojí to, že i podle Jana Hamáčka by byl nejčistší možností jeden volební obvod, vnímá však, že v horní komoře a velké části sněmovny pro to není většina. To je ovšem typické lavírování. Předseda sociální demokracie by se v tomto případě měl jasně postavit na stranu opozice a neměl by Babiše podporovat v jeho snaze zavléct Českou republiku do další krize.
Stačí už ty současné, kterým musíme čelit. Sociální demokraté by tak mohli sehrát alespoň tuhle dílčí, avšak důležitou pozitivní úlohu. Doufat v to ale příliš nelze. Mnohem pravděpodobnější je, že si Česko spolu se zdravotní a ekonomickou krizí naplno projde i další spojenou s volebním zákonem.