Ministr financí, vicepremiér a oligarcha Andrej Babiš navrhuje, aby celníci mohli vyšetřovat daňové trestné činy, k čemuž je nyní oprávněna pouze policie. Dále by se měla Celní správě rozšířit pravomoc na prověřování trestních oznámení i u dalších daní. Prozatím ji má jen u DPH a spotřebních daní. Spolu s tím by podle Babiše měli celníci získat kompetence k vyhledávání, zajišťování a legalizaci výnosů z trestné činnosti. Vyplývá to z koncepce rozvoje Celní správy v oblasti trestního řízení, kterou dnes Babiš představil na tiskové konferenci. Takové pravomoci podle něj mají mají celníci ve většině okolních zemí.
[ctete]71960[/ctete]
Na začátku srpna přitom ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) oznámil od ledna vznik finanční policie, která by se měla zaměřit především právě na daňovou kriminalitu. Chovanec tehdy uvedl, že k dalšímu rozšiřování pravomocí celníků se povede velmi detailní debata a celníci budou muset dokázat, že jsou kapacitně schopni tuto problematiku řešit. „Pokud vznikne na ministerstvu vnitra nějaké oddělení finanční policie, tak to nebrání tomu, abychom nadále spolupracovali. Chceme ale, aby naši celníci ty kompetence měli,“ prohlásil dnes Babiš.
Změny musí Babiš projednat s ministerstvem spravedlnosti, v jehož čele stojí jeho ministr Robert Pelikán, protože úpravy si vyžádají novelu trestního řádu. V následujících týdnech chce Babiš předložit návrh vládě.
[ctete]71807[/ctete]
Pokud nyní celníci přijdou na daňový trestný čin, musí ho buď rovnou předat policii, nebo ho mohou se souhlasem státního zástupce prověřovat. Jejich pravomoci ale končí před zahájením trestního stíhání, kdy věc přebírají policisté. Až k soudu může policejní orgán celní správy věc dovést pouze v případech takzvaného zkráceného přípravného řízení.
Zda by v budoucnu vyšetřování konkrétních případů prováděla Celní správa, nebo policie, bude záviset podle Babiše na tom, kdo se o trestné činnosti dozví dříve, a na konkrétních okolnostech případu. Celní správa by měla o zahájení vyšetřování informovat příslušný policejní útvar. „Vyvstane-li spor o příslušnost těchto orgánů, rozhodne o něm státní zástupce,“ uvedl Babiš. Dodáváme, že nejlépe nějaký spřátelený, například z olomouckého či pražského vrchního státního zastupitelství. Dozoru státního zástupce podléhají při řešení trestných činů celníci již dnes, stejně jako policie.
Babiš tvrdí, že jeho záměr souvisí s dlouhodobou koncepcí rozvoje Celní správy, o níž se na ministerstvu financí diskutuje od roku 2007. „Záměr byl opakovaně podpořen ze strany státních zástupců a jeho realizace dalekosáhle přesahuje funkční období současné vlády,“ řekl Babiš.
[ctete]70864[/ctete]
Nejdříve lze podle něj prosadit tyto změny od roku 2018. „Takže to není o mé osobě a o tom, že si vytvářím novou policii, ale o kompetenci Celní správy, která to vždy chtěla, a která byla vždy bezpečnostním sborem,“ dušuje se oligarcha.
Celníkům se od konce července, kdy nabyl účinnosti tzv. celní balíček, rozšířily kompetence ohledně prověřování trestních oznámení u DPH. Dosud mohli provádět šetření jen u dovozu, vývozu a tranzitu zboží, nově mohou řešit celý tuzemský trh. Budou se tak zabývat oznámeními od finanční správy i udáními od veřejnosti. Nově chtějí celníci prověřovat především daně z příjmu.