![Bývalý náměstek na ministerstvech pro místní rozvoj a dopravy Ondřej Votruba](https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/fly-images/433377/Ondrej-Votruba-1440x810-c.png)
Bývalý náměstek na ministerstvech pro místní rozvoj a dopravy Ondřej Votruba FOTO: Veronika Kučíková/FORUM 24
FOTO: Veronika Kučíková/FORUM 24
Byl náměstkem na ministerstvu pro místní rozvoj i dopravy. Devět let pracoval v CzechInvestu, který spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Ondřej Votruba tak má zkušenosti hned s několika politickými stranami. „Hnutí ANO je podle mě rozhodně nejhorší,“ prozradil v rozhovoru pro deníku FORUM 24. Podle něj je premiér Andrej Babiš lhář, obchodník s horkou vodou a něco jako „šmejd“, co prodává předražené hrnce.
V říjnu tohoto roku nás čekají parlamentní volby a podle odhadů je opět ve vedení hnutí ANO. Jaký z toho máte pocit?
Nedobrý, ale rozhodně ne rezignovaný. Máme před sebou do voleb ještě měsíc. Stále to může dopadnout jakkoliv. Současné odhady tedy nevypadají optimálně. Před pár měsíci vypadaly preference lépe. Tak, že by byl snad Andrej Babiš odstaven a jeho hnutí by nevyhrálo volby na plné čáře, respektive, že by je nevyhrálo vůbec.
V takové zemi, jako je Česko, která je civilizovaná a má tak dobré zdravotnictví, nemuselo být kvůli pandemii koronaviru zdaleka tolik mrtvých. A to přece zdaleka nejsou jen nějaká čísla, za každým je smutný příběh. Navíc k tomu došlo paradoxně v situaci, kdy děti nemohly tak dlouho chodit do školy a celá země byla tak dlouho v lockdownu, řada firem zkrachovala a tak dále.
To je podle mě jasná a nezpochybnitelná ukázka toho, že to vláda Andreje Babiše nezvládla. Mrzí mě, že mají někteří lidé tak krátkou paměť a nevidí, co se ještě na začátku tohoto roku dělo kvůli vládě Andreje Babiše. Část lidí přece zemřela úplně zbytečně! Je mi to líto.
Myslíte si, že za tak vysoká čísla úmrtnosti během pandemie koronaviru může právě vláda Andreje Babiše?
Troufám si říct, že částečně ano. Jednu dobu, myslím, že to bylo koncem jara, jsme v počtu úmrtí vzhledem k populaci byli vůbec nejhorší na světě. Máme tu rozsáhlou síť nemocnic, skvělé zdravotníky, a přesto to takto dopadlo.
Vláda to samozřejmě neudělala schválně, ale důvod je nasnadě: soustředila se na různé „malé domů“ (jako třeba předražené nekvalitní čínské roušky nakupované přes garážové firmy se sídly v daňových rájích) a investovala obrovské množství energie do marketingu, aby to vypadalo, že s pandemií bojuje dobře.
Na skutečný boj už pak prostě nezbyla kapacita. Nelze honit víc zajíců najednou. Snažit se lidi přesvědčovat, že dobře bojujete proti pandemii, a skutečně s ní bojovat jsou dvě úplně odlišné disciplíny.
Když vidíte, jak se ke koronavirovému problému Andrej Babiš staví, o čem to podle vás vypovídá?
Klíčové jsou roviny morální a lidská. Nelze diskutovat o tom, že to zkrátka nezvládl. Pro celou zemi je to obrovská tragédie. Druhá věc, ve které je naopak velmi dobrý, je odklon diskusí o pandemii v ČR k jiným tématům.
Diskuse se točí nesmyslně třeba kolem migrace. Tahá z klobouku i jiná témata, aby odvedl diskusi co nejdál, a bohužel je v tom úspěšný. Má totiž de facto neomezený rozpočet na poradce, kteří mu významně pomáhají. Marketing je mocný, ale na koronavirus byl krátký.
Andrej Babiš (zdůrazňuji, že starší) zřejmě trpí psychologickou poruchou, které se říká narcismus. Bavil jsem se o tom i s jedním psychologem. Je to ve vrcholné politice relativně časté. Měl to třeba i Hitler. Jeden z důsledků této poruchy je to, že on sám nijak vnitřně nerozlišuje pravdu a lež. To pro něj vůbec není kategorie. On rozlišuje pouze to, je-li pro něj informace dobrá, nebo špatná.
Když on lže, a mohu říct, že se to děje velmi často, sám jsem to osobně zažil, tak lidé u něj lež velmi těžko rozeznají. S tím by možná prošel i na detektoru lži. On říká jen to, co jemu vyhovuje, věří tomu (bez ohledu na reálný stav věcí), a proto působí tak důvěryhodně.
Dotkl jste se toho, že i vy jste měl tu možnost zažít Andreje Babiše „na vlastní kůži“. Jak jste se k Babišovi dostal?
Znali jsme se jenom trochu, začalo to tím, že jsem mu jakožto ministrovi financí na příkaz svého šéfa (ministra průmyslu) vysvětloval, jak fungují investiční pobídky. Byl také na slavnostním vyhlášení Investora roku, což je největší společenská akce, kterou CzechInvest pořádá. Potkávali jsme se zhruba jednou měsíčně, a to striktně pracovně.
Proč mi tu pozici nabídl, to byste se museli zeptat jeho. Já jen mohu odhadnout, že ve mně viděl kompetentnost a vytušil ambicióznost.
Za dobu, kdy jste pracoval v CzechInvestu, jste se setkal s vládami tehdejších ČSSD a ODS. Jaké jste získal zkušenosti s těmito vládami?
S tehdejší ODS jsem měl špatnou zkušenost. Zdůrazňuji „tehdejší“, protože ODS se naštěstí hodně proměnila k lepšímu a z tehdejší garnitury špiček, se kterou mám tak špatné zkušenosti, už zůstal v širším vedení ODS jen Martin Kuba. V mezičase mého působení v CzechInvestu jsem byl jednou na chvíli vyhozen, protože jsem jako whistleblower upozornil na pokusy o tunelování agentury.
Jako generální ředitel jsem pak měl špatnou zkušenost i s ČSSD, která mě nutila třeba podepsat obrovské státní finanční prostředky na přípravu průmyslové zóny na poddolovaném území, takže hrozily propady půdy, kádrováním se snažila zasahovat do toho, koho mám nebo naopak nemám zaměstnat v CzechInvestu, nutili mi bývalou spolupracovnici StB a naopak chtěli, abych vyhodil svého kolegu jen proto, že měl přítelkyni, která byla shodou okolností významnou členkou ANO, nebo nutili, abych zařídil parkovací místo v garáži CzechInvestu v centru Prahy pro soukromý vůz spřízněné osoby…
V ničem z toho jsem jim nešel na ruku, proto jsem musel skončit jako generální ředitel, přestože jsem mohl dělat zástupce ředitele – dokonce mě k tomu ČSSD silně přemlouvala. To jsem ale nechtěl, protože jsem věděl, že v mém nástupci, který byl čistě politickým nominantem, už nebude ohledně nemorálních příkazů shora žádný filtr a nechtěl jsem se na těch věcech podílet.
Po těchto zkušenostech jsem od Andreje Babiše získal nabídku jít dělat na ministerstvo pro místní rozvoj náměstka. Dá se tedy říci, že mě k ANO doslova „zahnaly“ někdejší opozičně-smluvní megastrany.
Když srovnáte vaše zkušenosti s někdejšími vládami ČSSD a ODS a s vládou Andreje Babiše. Co vám z toho vyplývá?
Vyplývá mi z toho to, že všechny špatné zkušenosti s ČSSD a ODS, které jsem za svůj pracovní život získal, doslova blednou před tím, co jsem zažil za dobu ANO. Moje zkušenost s ANO je naprostá katastrofa.
Andrej Babiš dával svým lidem, tedy ministrům, úkoly, které byly tu nelogické, tu nemorální, tu na hraně zákona nebo dokonce za hranou zákona. Nechtěl jsem to akceptovat, a proto jsem s ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou měl často hádky. Dlouho jsem ale neviděl, že ona byla vlastně jen jakýmsi „průtokovým ohřívačem vody“ a většina problémů šla od Babiše.
Už po prvním týdnu jsem začal občas překvapeně nadzvedat obočí a po měsíci jsem věděl, že to nevydržím. Myslím ten tlak a děsivou atmosféru. Tlak, který je vytvářen, aby ministerstvo pracovalo ve prospěch jednoho člověka a jeho byznysu. Snažil jsem se to změnit, ale neměl jsem šanci. Když bych to měl říci zcela natvrdo, náš současný premiér je bohužel lhář, obchodník s horkou vodou a něco jako „šmejd“, co prodává předražené hrnce.
Mám odstup a jsem zcela nezávislý, ve státní správě už nějakou dobu nedělám. Nejsem členem žádné politické strany a nekandiduji ve volbách. Zároveň mám ale i tu osobní zkušenost a porovnání s ostatními garniturami, které tu vládly dříve. Hnutí ANO je podle mě rozhodně nejhorší.