Český rozhlas nedávno nabídl Andreji Babišovi ve svém vysílání prostor bez jakýchkoli kritických dotazů. Premiér ho využil naplno. Posluchači regionálního vysílání po celé zemi tak slyšeli zhruba hodinové vyprávění muže, který nikdy nelže a kterého trápí „vymyšlené pseudoaféry“ a lidská nenávist. Podle ČRo bylo vše v souladu s rozhlasovým kodexem – nešlo prý o diskusi, ale o zábavu.
„Kdy vám za poslední měsíce bylo nejhůř?“ začal rozhovor moderátor Luboš Xaver Veselý poté, co předeslal, že se s premiérem nebude bavit o politice.
Babiš se zamyslel a odpověděl, že jeho mladší dcera nedávno skončila v nemocnici, protože měla alergickou reakci na bodnutí hmyzem. Patnáctiletý syn zase zkoušel rukou prorazit dveře, takže měl zkažené prázdniny, protože musel podstoupit operaci ruky.
[ctete postid=“268325″ title=“Babiš: Pravda a láska musí zvítězit. OSN má jen klimat. Vypil jsem 15 panáků a neopil se“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/07/ddd-29-385×230.jpg“ excerpt=“Moc pěkné povídání spolu měli Andrej Babiš a Luboš Xaver Veselý na vlnách Českého “ permalink=“https://www.forum24.cz/babis-pravda-a-laska-musi-zvitezit-osn-ma-jen-klimat-vypil-jsem-15-panaku-a-neopil-se/“]268325[/ctete]
„Rodina, to je to nejdůležitější,“ dodal premiér v pořadu Xaver a host vysílaném na regionálních stanicích Českého rozhlasu s podtitulem „Rozhovory, které mají šťávu“.
V následujících minutách se Babiš zmínil o tom, jak jeho blízcí trpí nenávistnými útoky kvůli jeho politické kariéře. Vysvětloval, že se snaží lidi spojovat, a ne provokovat. Moderátor ho nechal mluvit, případně poslal lehkou nahrávku ve stylu „Máte nějakou metodu, jak to snášet? Na to se přece nedá zvyknout…“
Moderátor Luboš Xaver Veselý přišel do ČRo letos na jaře. Předtím působil mimo jiné na Frekvenci 1 a v internetové televizi XTV. Rozhlas jeho příchod anoncoval na svém webu slovy „moderátorský přestup roku“.
Babiš: „Pravda a láska zvítězí.“
Připomeňme, že interview se vysílalo 10. září, tři dny předtím, než městské státní zastupitelství v Praze po téměř čtyřech letech vyšetřování oznámilo, že zastavuje stíhání všech aktérů v kauze Čapí hnízdo – tedy i Andreje Babiše a některých členů jeho rodiny.
„Já myslím, že z titulu mé politické kariéry mi nikdo nemůže nic vyčíst a že ty různé pseudoaféry jsou vymyšlené z minulosti,“ dostal se premiér asi nejblíž ke svým kauzám jako zmiňované Čapí hnízdo či jeho střet zájmů. Moderátor se na ně sám neptal.
Pak už byla řeč o tom, jestli premiér umí vařit, nebo jestli věří v boží mlýny.
„Věřím na vesmír,“ svěřil se Babiš a dodal: „Musíte něčemu věřit, jinak bych se z toho zbláznil… Takže musíte věřit, že pravda a láska zvítězí.“
A co politici u Šípa?
„Pořad Xaver a host je zábavným pořadem, nikoli politickou diskusí, stejně jako např. v ČT pořad Všechnopárty Karla Šípa,“ říká mluvčí Českého rozhlasu Jiří Hošna.
„Moderátor toto sdělil hned na začátku a i později při rozhovoru premiéra Babiše několikrát upozornil na to, že se v tomto případě nebude a nemá mluvit o politice a vždy rozhovor vedl v jeho zábavném formátu,“ dodává.
Rozdíl je v tom, že v pořadu Všechnopárty na ČT byl podle webových stránek pořadu za poslední rok hostem z nejvyšších pater politiky jen šéf Senátu Jaroslav Kubera. Jinak převládali herci, zpěváci nebo sportovci.
Naopak v pořadu Xaver a host vystoupilo od začátku června vrcholných politiků hned několik. Kromě premiéra Babiše to byl i ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch, senátor za KDU-ČSL a zlínský hejtman Jiří Čunek, europoslanec za ODS Alexandr Vondra, poslanec za hnutí STAN Petr Gazdík či velvyslanec v USA Hynek Kmoníček.
Co na to kodex?
Z pohledu rozhlasu je ale vše v pořádku: „Pořad Xaver a host je primárně lifestylový formát, kde Luboš Xaver Veselý hovoří s hosty (herci, zpěváci, sportovci, spisovatelé, lékaři, politici) především o jejich soukromém životě. Jde zkrátka o profilové rozhovory se zajímavými lidmi, mezi které premiér určitě patří,“ konstatuje mluvčí Hošna.
Jenže, i když nešlo o politický rozhovor, k politice se respondent – Andrej Babiš – opakovaně vracel. Podobné to bylo i v jiném díle pořadu, kdy zmiňovaný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch z pozice šéfa resortu u Xavera Veselého prezentoval, jak je na tom české zdravotnictví dobře.
Co má v případě rozhovoru s jediným hostem – o to víc, jde-li o aktivního politika – dělat moderátor, naznačil před časem na webu ČRo i rozhlasový ombudsman Milan Pokorný:
„V takovém případě se mění i role moderátora. Ten by měl úlohu protistrany zastat sám,“ napsal Pokorný s odkazem na Kodex Českého rozhlasu. Konkrétně na článek 7 „Diskusní pořady a pluralita“.
S kancléřem na statku
Stylem „převážně nevážně“ se s politiky snaží mluvit i jiná veřejnoprávní média. Rozhovory v podobném formátu má v programu třeba rakouský rozhlas ORF pod názvem „Snídaně u mě“.
Letos se vysílal třeba ze statku rodičů rakouského exkancléře Sebastiana Kurze, který obsáhle mluvil i o špatném zdraví své babičky. Moderátorka pak ale rozhovor stočila i na aktuální otázky rakouské politiky – pád rakouské koalice a předčasné volby. Nic podobného se v případě rozhovoru s Andrejem Babišem na ČRo nestalo.
Pojďme tedy zpět ke Kodexu Českého rozhlasu. Ten je pro všechny zaměstnance ČRo závazný a ve svém článku 7 mimo jiné předepisuje toto:
„V diskusích na politická a společenská témata musí Český rozhlas zajistit vedle politiků také účast širokého okruhu odborníků, osobností občanského života, ale i řadových obyvatel tak, aby zazněly relevantní názory a aby byli politikové s uvedenými názory konfrontováni.“
Rozhlas ovšem pořad Xaver a host, kde premiér Babiš vystoupil, nepovažuje za „diskusní“, ale za „zábavní“; takovým programům se v Kodexu ČRo věnuje článek 10, který mimo jiné říká: „Český rozhlas se nebude podílet na uvádění zábavních pořadů, které by se dostaly do rozporu se zásadou podle čl. 1.3.“
Nezbývá tedy než kodexem znovu zalistovat na začátek: Článek 1.3 stanoví, že Český rozhlas je povinen pečlivě posuzovat, zda pořady či jejich části nesměřují, ať již otevřeně nebo skrytě, k prosazováni určitých obchodních nebo politických zájmů.“ Zábavní pořad tedy nesmí sloužit ani jako PR pro politiky.
Připomeňme, že v rozhovoru s Andrejem Babišem se sice mluvilo například o protestech veřejnosti, ale ani od premiéra, ani od moderátora nezaznělo, proč lidé proti premiérovi vlastně demonstrují. Andrej Babiš hrál především na emoce a city, podobně jako moderátor.
Rozhlas přesto odvysílaný rozhovor nevnímá nijak problematicky: „V rozhovoru podle mě k žádnému porušení Kodexu nedošlo,“ konstatuje mluvčí ČRo Jiří Hošna.
Text zveřejňujeme s laskavým svolením hlidacipes.org.