Záchvatu zuřivosti se několikrát neubránil vicepremiér, ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš v pořadu České televize „Otázky Václava Moravce“. Stalo se tak během diskuse o vládní a koaliční krizi, která propukla kolem reorganizace elitních útvarů policie.
„Chovanec je kmotr kmotrů!“, „Rittig řídil Načasovu vládu!“, „Milenka premiéra řídila vládu podle not mafie!“, „Čapí hnízdo vyšetřují Rittigovi policisté.“ Tato a další hesla vykřikoval Babiš bez zjevné souvislosti s průběhem debaty poté, co mu došly věcné argumenty a převládl vztek.
Oligarchu iritoval svými otázkami a poznámkami zejména moderátor pořadu Václav Moravec a také předseda ODS Petr Fiala. „Jste nabrífovanej, abyste mě popravil.“, „Nenavážejte se do mé ženy na twitteru kvůli Čapímu hnízdu,“ křičel Babiš na Moravce.
Moravec byl nucen Babiše dvakrát poměrně ostře pokárat, aby neskákal ostatním do řeči a odpovídal na otázky. Upozornil ho rovněž, že je podle statistiky jeho pořadu nejneukázněnějším politikem. Babiš na to reagoval slovy, že dobře ví, proč odmítá do Moravcova pořadu chodit.
Po opakovaných zmínkách o mafii, podsvětí a Ivu Rittigovi, o němž v debatě mluvil pouze Babiš, jej Petr Fiala upozornil, že na rozdíl od něj Rittiga vůbec nezná, a Václav Moravec poté ukázal na kameru záznam Rittigovy komunikace s Babišem na sociální síti. „Znám ho, a co má bejt. Znám ho dlouho z tenisových turnajů, tykáme si,“ odpověděl Babiš.
Nejprve lži, pak vztek
Nejprve hovořil Babiš poměrně klidně, jak měl pravděpodobně původně v úmyslu. Napadl ČSSD, že nechce bojovat proti korupci. Ministr vnitra Chovanec prý „rozprášil“ Šlachtův protimafiánský útvar, který „odhalil korupci v Nečasově vládě“. Pan Babiš ovšem nevysvětlil, jak jej mohl ministr „rozprášit“, když plukovník Šlachta ještě před schválením reorganizace sám rezignoval, a jakou že „korupci v Nečasově vládě“ útvar odhalil, když je všeobecně známo, že dosud žádnou nevyšetřil ani neprokázal.
„Nikdy jsme neřekli, že chceme odejít z vlády,“ prohlásil Babiš. Koaliční smlouva je podle něj dokument, který není právně vymahatelný, a mnohé kabinety žádnou smlouvu ani nemají. ANO hodlá vyčkat na návrat premiéra Sobotky z Číny a pokračovat v dohodovacím řízení.
Ve zdůvodnění, proč neodejde z koalice, i když tím opakovaně vyhrožoval, se Babiš snažil připodobnit sebe a své hnutí k poraženým demokratickým stranám při komunistickém puči v roce 1948. „V roce 1948 tady někdo prásknul dveřmi a víte, jak to pak na 41 let dopadlo,“ řekl Babiš.
Hnutí ANO nechce měnit ani obsah koaliční smlouvy. „My jen říkáme, že Chovanec porušil koaliční smlouvu v kapitole o policii. Sloučení útvarů nebylo v koncepci policie. Chceme tedy vědět, jak ČSSD interpretuje toto porušení. Chceme to vysvětlit,“ uvedl Babiš.
Klidný Sobotka
Podle premiéra Sobotky, kterého Václav Moravec oslovil přes telemost během jeho návštěvy Číny, není struktura policie v koaliční smlouvě podrobně specifikována, takže o jejím porušení nemůže být řeč.
O změně či zpřesnění koaliční smlouvy je však ČSSD ochotná debatovat, potvrdil Sobotka. Také o případné změně či aktualizaci vládních priorit. „Počkáme si na to, s čím přijdou koaliční partneři. Bylo by nicméně vhodnější dotáhnout do konce to, na čem jsme se v koaliční smlouvě shodli,“ dodal premiér.
Sobotka a Babiš se shodli na tom, že s případnými změnami koaliční smlouvy není nutné předstupovat před Poslaneckou sněmovnu a žádat ji o důvěru. Premiér se nedomnívá, že by mělo dojít ke změně resortů či personálním změnám ve vládě.
Premiér i vicepremiér jsou také přesvědčeni, že vládní koalice najde shodu na státním rozpočtu na příští rok. „Žádná z koaličních stran neotevřela debatu o výši schodku,“ podotkl Sobotka. Myslí si rovněž, že není žádný důvod k rozpočtovému provizoriu.
Na dotaz Václava Moravce, zda „považuje za správné, aby státní službu po čtvrt století opouštěli lidé jako Robert Šlachta či Karel Randák,“ premiér Sobotka odpověděl, že považuje za správné učinit takovým lidem příslušnou nabídku. „Považuji za rozumné a vhodné, aby takoví lidé zůstali ve službách státu, ale ne vždy je to možné,“ řekl Sobotka. Zdůraznil, že v tomto případě je to plně v kompetenci policejního prezidenta a ministra vnitra.
Fiala: Když se vám nepodařila agrofertizace policie, tak zase ustoupíte
Podle předsedy ODS Petra Fialy premiér Sobotka a ČSSD začali chápat, že Andrej Babiš má sice rád silná slova a rád práská do stolu, ale ve skutečnosti je velmi slabý politik. Důkazem je to, že sliboval vyrovnaný státní rozpočet a s velkou pompou střílel od boku, jak do státní kasy přitečou stamiliardy, které unikají na daních, ale skutek utekl. Fiala rovněž připomněl Babišovy kauzy Čapí hnízdo či Agrotec.
„Vy jste tu kauzu zpolitizovali proto, že máte nadstandardní vztahy s některými útvary policie. A máte tyto věci rád,“ vmetl Babišovi předseda ODS a pokračoval: „Když se vám nepodařila agrofertizace policie, tak zase ustoupíte, protože je pro vás a pro váš Agrofert výhodné zůstat ve vládě. Vláda je podle vás prokorupční a vy v ní zůstáváte.“
Ke sporu o reorganizaci policie Fiala uvedl, že byl v této věci záměrně zdrženlivý, protože to byl právě Robert Šlachta, jehož útvar před třemi lety pomohl svojí dodnes nezdůvodněnou razií na Úřadu vlády svrhnout koaliční kabinet v čele s ODS. Nyní však předseda ODS připomněl, že Andrej Babiš, který dává ostentativně najevo svoji nedůvěru v politiky a pohrdání parlamentní demokracií, byl politikem už v době, kdy Petr Fiala učil na vysoké škole. A rovněž se stýkal třeba s Ivem Ritigem, kterého Fiala osobně vůbec nezná.
Rozprášení, poprava, odstřelení
To Babiše rozzuřilo. „Odmítám tyhle lži. Potkal jsem Šlachtu, když mě chtěli třikrát otrávit a zavraždit,“ křičel. Podle něj ministr Chovanec „vyhověl podsvětí a rozprášil jediný útvar, který bojoval proti korupci politiků“. Požadavek na Šlachtovu likvidaci se prý řešil od zásahu na Úřadu vlády v roce 2013.
A vicepremiér a ministr financí dál rozvíjel své konspirační teorie s použitím mafiánského slovníku. Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan vyšetřuje podle Babiše policejního prezidenta Tuhého, protože si prý u něj „podsvětí objednalo popravu Šlachty“ za to, že obvinil ředitele odboru korupce na ÚOKFK (Útvar odhalování korupce a finanční kriminality). „Odstřelení Šlachty bylo připravováno tři roky,“ hřímal Babiš.
Na několikrát opakovanou otázku Václava Moravce, proč chválí Šlachtův policejní útvar, který začal vyšetřovat korupční kauzu jeho firmy Agrotec, Andrej Babiš neodpověděl. Stejně tak neodpověděl na dotaz předsedy ODS Petra Fialy, kde získal neveřejné informace o vyšetřování plzeňské Škody Transportation.
Předseda KSČM Vojtěch Filip, který byl třetím účastníkem debaty, se soustředil na zpochybňování reorganizace policie jako takové s tvrzením, že mu jde výhradně o zájmy občanů.