Koncem minulého týdne uštědřil Andrej Babiš poslední políček své budované image lidového hrdiny. Zatímco pro celý národ – pro normální lidi – platí hygienická nařízení, Andrej Babiš, jak se sluší na postbolševického papaláše s rudým pozadím, do karantény nemusí. Myslím s historicky rudým, komunistickým pozadím, ne s rudým zadkem. Nemusí do karantény ani přesto, že byl v kontaktu s covid pozitivním člověkem, kdy ostatní občané do karantény musí. Pan premiér nemusí, protože je Babiš. Čau, lidi! Jste nemehla a volíte si postbolševickou věrchušku, která na vás kašle jak Jakeš! Papaláše, na které se jejich vlastní nařízení nevztahují! ANO! Už je mu líp!
Ředitelka úřadu vlády Tünde Bartha v pondělí 8. února pocítila první příznaky covidu – sdělila to serveru Seznam Zprávy. Ale zároveň dodala: „Pan premiér do karantény nemusí díky tomu, že má již obě dávky očkování a od druhé dávky má sedmidenní odstup. Tím je chráněný. Situaci jsem hned konzultovala s paní hlavní hygieničkou Rážovou a s panem profesorem Prymulou.“ Tisková mluvčí hygieniků Středočeského kraje Dana Šalamounová ale Seznamu řekla pravý opak: „V tuto chvíli tedy platí, že i když je někdo očkován, tak stejně po kontaktu s pozitivním do karantény musí.“ Někteří blízcí spolupracovníci Andreje Babiše podle Seznamu Zprávy v karanténě byli a čekají na testy.
Navíc pražská hygiena to sdělila výslovně. „Na očkované se ještě karanténa v tomto případě bohužel vztahuje,“ řekla serveru iRozhlas.cz její ředitelka Zdeňka Jágrová.
Takže, stručně řečeno – pro pana premiéra platí jiná pravidla než ta, která stát za doby jeho premiérování nařizuje jiným občanům.
I kdyby byla pravděpodobnost malá…
Andrej Babiš byl podruhé očkován 24. ledna (vakcínou od firem Pfizer/BioNTech). S paní ředitelkou úřadu vlády se potkal ještě 5. února. Takže dokonce ještě ani neví, zda má dostatek obranných látek, aby neonemocněl (byť s velmi lehkým průběhem) on sám. Na serveru ministerstva zdravotnictví věnovaném vakcinaci je i otázka „Za jak dlouho po očkování začne být vakcína účinná?“ Odpověď naší oficiální hygieny: „V případě očkování vakcínou Comirnaty od konsorcia Pfizer/BioNTech je ochrana dostatečná až po 7 dnech od podání druhé dávky, tj. přibližně měsíc po první dávce očkování. U vakcíny od společnosti Moderna až po 14 dnech od podání druhé dávky. Vakcína AstraZeneca by měla plně chránit po 15 dnech od druhé dávky. Do té doby je nutné se chovat podle doporučených hygienicko-epidemiologických postupů k ochraně vlastního zdraví i zdraví ostatních.“ Takže Babiš je tak někde „kousek za hranicí“. Spíš by se nakazit neměl. Ale „spíš by neměl“ je princip, který v epidemiologii v rámci principu předběžné opatrnosti nemá místo.
A můj oblíbený popularizační server mediků 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy říká: „Po aplikaci očkovací látky na ni naše tělo reaguje a začne vytvářet protilátky. I když tak člověk dané onemocnění nikdy neprodělal, díky vakcíně si tělo vytvoří imunitu. To si můžeme s odstupem 2–3 týdnů ověřit změřením hladiny protilátek v laboratoři.“
Prostě – ani sám Babiš v době, kdy paní ředitelka onemocněla, nemohl vyloučit, zda se nenakazil a neonemocní. O tom, zda se obecně u covidu očkovaný může nakazit a neonemocnět, být bezpříznakový, ale stejně virus šířit dál, se mi nepodařilo nic věrohodného dohledat. Po ani ne čtvrt roce, co se očkuje, to nejspíš lékařská věda zatím nemá úplně prověřené, technicky se to dosud nestihlo. Takže existuje dostatek zcela racionálních epidemiologických důvodů, proč by měl Andrej Babiš být v karanténě.
Naprosté nepochopení funkce
Mnohem zásadnější však je neepidemiologický, sociálně-psychologický či chcete-li státnický důvod, proč měl do karantény jít okamžitě. Jako premiér by se totiž měl v důležitých věcech – omlouvám se za tu staromódnost – chovat příkladně. Či odborněji řečeno, jako premiér by měl vytvářet pozitivní identifikační model pro veřejnost, ukazovat do kamery společensky přínosné vzorce chování. On ale udělal něco přesně opačného – něco horšího než třeba profesor Prymula svým posezením ve vyšehradské hospodě. Prymula a řada dalších porušili vlastní pravidla, ale v době, kdy si mysleli, že je nikdo nevidí. Babiš pravidla, která nařizuje ostatním lidem jím řízený stát, porušuje okázale, veřejně a před kamerami.
Můžeme s mávnutím ruky říct, že je Babiš už natolik zkompromitovaný, že je to jedno. Ale ono to není jedno – protože bez ohledu na to, jak je zkompromitovaný, bývá často v televizi a hovořívá tam z pozice držitele moci. Takže je pro nás samozřejmě autoritou – pro chytřejší jen na podvědomé úrovni, hloupější jej na základě toho, že je v televizi, berou vážně a volí. Sice stejným mechanismem, jako kdysi v počátcích reality show brali vážně striptérku Reginu, ale to je jedno. Chovají se tak, jak u Babiše (nebo u Reginy) vidí, chovají se tak, jak se chovají ti v televizi, protože co je v televizi, je pravda a je to správné. Člověk není moudrý, a už vůbec ne rozumný. Dvě třetiny lidí nejsou chytré. A i pro tu nejchytřejší třetinu lidstva platí: Naše ega, naše Já jsou jen jakýmsi výrůstkem na kotli podvědomých opičích instinktů, pudů a primitivních evolučně zastaralých vzorců chování. Babiš je premiérem, bývá v televizi, bývá tam na tribuně, je to zjevný držitel moci, a tak vytváří normy. Ne svým řečněním, ale svým chováním.
Tím, že nešel do úředně nařízené karantény, posílil a upevnil premiér Babiš normu, že na protiepidemická opatření se kašle. „Je to správné, protože to dělají všichni, i ti v televizi, a když to dělá každý, i pan premiér, tak proč bychom měli dodržovat karanténu zrovna my dva, mámo!“ Upevnil normu, že nařízení jsou proto, aby bylo co obcházet. ANO, pro něj to normou je. ANO, k takovému chování je v naší společnosti čím dál větší tolerance. ANO, je to cesta k naprostému úpadku demokracie.