Další důkaz, že paní poslankyně žádný konkrétní návrh důchodové reformy nemá, pustila se europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) do předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové. Ta kritizovala vládní návrh reformy penzí a přiblížila, jaké by bylo řešení hnutí ANO. Její výrok se ale nelíbil ani bývalému ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi.
Schillerová kritizovala vládní důchodovou reformu na CNN Prima News. „Od začátku jsme kritizovali vládu za to, že se neopírá o žádná data ani analýzy. Neprezentovala také, jakým způsobem chce navyšovat věk odchodu do důchodu,“ řekla v pořadu K věci.
Vláda podle ní představila „jakési kafkovské tabulky, podle nichž měla tato věková hranice růst donekonečna“. „Jenomže vládní politici si uvědomili, že se blíží volby a že za celou věc platí značný politický kapitál lidovci, a přišli proto se zastropováním na 67 letech,“ tvrdila.
„My vydáváme na důchody zhruba asi 8 procent HDP, možná něco k 9. Když se podíváte po okolních zemích, jako je Rakousko, jako je Německo, tak ti vydávají dneska 14, 15 procent HDP. Ano, přijde tady peak, a to v době odchodu takzvaných silných ročníků, takzvaných Husákových dětí,“ uvedla potom s tím, že v tu dobu bude Česko vydávat přibližně 11,5 procenta.
„My si skutečně umíme poradit s takovýmto nárůstem za předpokladu, že se začne podporovat hospodářský růst, že se začne bojovat se šedou ekonomikou, že se bude podporovat porodnost, že se zreformují vysokoškolská studia, že se nebude rezignovat na třetí pilíř,“ popisovala Schillerová své řešení.
Na to ale reagovala Nerudová. „Aneb vaření z vody,“ vzkázala Schillerové. „Další důkaz, že paní poslankyně žádný konkrétní návrh důchodové reformy nemá. Proč? Protože nic moc jiného se na řešení udržitelnosti vymyslet nedá. Prostě je proti, ale svůj návrh nemá,“ napsala.
Do šéfky poslanců hnutí ANO si rýpla také vládní strana TOP 09. „Nejdelší opsání slov ‚nemáme žádný návrh‘ v historii,“ vzkázala.
Slova Schillerové uvedl na pravou míru také bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. „Paní poslankyně, nezlobte se, ale srovnáváme-li naše důchody s okolními zeměmi, musíme být korektní. V řadě zemí, které uvádíte jako příklad, jsou důchody daněny jako příjem a důchodci si platí zdravotní pojištění. Kdybychom totéž zavedli u nás, můžeme zajisté prudce zvýšit podíl důchodů na HDP, aniž by ovšem důchodce měl v peněžence víc,“ upozornil.