Veřejnoprávní Český rozhlas pod vedením Reného Zavorala opět vykročil o pořádný kus vstříc vládnoucí politické moci. Po vyštvání investigativního novináře Janka Kroupy a dalších lidí z jeho týmu po reportáži o sporných praktikách Babišova koncernu Agrofert, po angažmá vesměs tuctového moderátora Lubomíra Veselého zvaného též Xaver, jehož hlavní předností je servilita vůči mocným a fakt, že je oblíbencem Miloše Zemana, Andreje Babiše či Václava Klause mladšího, se ČRo dohodl na spolupráci s Alexandrou (Alex) Mynářovou, manželkou kancléře Miloše Zemana.
Ten rozdíl bije do očí již delší dobu. Ať udělají Česká televize, její ředitel Petr Dvořák či nejvýraznější tváře veřejnoprávní obrazovky cokoliv, slíznou to od vládních politiků či z Hradu se vší parádou. Stejně tak od jejich „prodloužených paží“, tedy jimi protlačených lidí v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání či Radě České televize. Naproti tomu Český rozhlas vedený René Zavoralem se v přízni mocných doslova hřeje a členové Rady ČRo se rozplývají nad způsobem, jakým veřejnoprávní rádio vede.
Žádný div, že radní Zavoralovi v pauze mezi dvěma koronavirovými vlnami, konkrétně v červenci, zvýšili i plat. Na Kavčích horách vskutku věc nemyslitelná. Ba právě naopak – měsíc před přilepšením šéfovi ČRo radní ČT Dvořákovi vůbec poprvé od prvního zvolení do funkce v roce 2011 zkrouhli roční bonus.
Zapomeňte na Moravce, ideálem je Xaver
O rozdílu mezi Českou televizí a Českým rozhlasem, respektive o přístupu jejich ředitelů k veřejnoprávnosti, výmluvně hovoří i zdánlivá maličkost. Jedinými moderátory, kteří mají ve veřejnoprávních médiích v názvu hned dvou pořadů své jméno či pseudonym, jsou Václav Moravec (Otázky VM a Fokus VM v České televizi) a Lubomír Veselý aka Xaver (Xaver a host, Xaverův veselý kvíz na Českém rozhlase). A to před rokem ČRo sliboval i pořad Xaver na cestách, záměr však zatím nebyl realizován.
Možná i kvůli Veselého vytížení v soukromém projektu XTV, o kterém sice tvrdí, že je v něm „páté kolo u vozu“, ale který má sídlo na adrese jeho trvalého bydliště a v názvu „jeho“ písmeno X. A angažmá v Radě České televize, do které se dostal díky nominaci od Trikolóry, jejímuž předsedovi Václavu Klausovi jr. slíbil ve vysílání svůj hlas, i podpoře ANO, jehož šéf Andrej Babiš si rozhovory s Veselým vysloveně pochvaluje.
Lubomíra Veselého má ve velké oblibě i Miloš Zeman. Žádný div, že letos v únoru po dohodě vedení ČRo a Hradu právě on vedl „nepolitický rozhovor“ s úřadující hlavou státu. O tom, že by Zeman svolil k rozhovoru s ním, se může Václavu Moravcovi jen zdát. I debatu před poslední prezidentskou volbou musela vést Světlana Witowská. Oficiální vysvětlení znělo, že Moravec se sám rozhodl, že ji moderovat nechce. Insideři tvrdili, že vedení ČT činilo vše možné ve snaze naznačit mu, že by s tímto rozhodnutím měl přijít.
A když už jsme u srovnání Moravec – Veselý, tak první jmenovaný je doktorem filozofie, působí jako vysokoškolský pedagog a napsal knihy Média v tekutých časech či Proměny novinářské etiky. Druhý jen pár let před svými padesátinami stihl vystudoval bakalářský obor sociální a mediální komunikace, jeho bakalářská práce se s několika pasážích shodovala se starší prací současného zaměstnance tiskového oddělení Pražského hradu Víta Nováka a napsal knihy: 150 otázek pro Jiřího Paroubka, Jak jsem potkal hubnutí aneb Můj rok s Lindou, Jak se vraždí v Čechách či Moje Las Vegas aneb Hlavní město zábavy.
Asi nepřekvapí, že Moravcovi nemohou přijít na jméno Andrej Babiš, Miloš Zeman či oba Klausové. Tedy vesměs ti, kteří oceňují „nekonfliktního“ Veselého.
Kterak paní Alex ke štěstí přišla
Tuctový moderátor Veselý získal exkluzivní prostor každý všední den na všech regionálních stanicích ČRo. A to přesto, že jeho každodenní tlachání se známými lidmi nemá s českými a moravskými regiony nic společného. Nicméně pro Zavoralovo vedení ČRo se stal průkopníkem nového moderátorského stylu – kritici mu říkají „držák mikrofonu“. Takoví lidé – na rozdíl od Moravce, Nory Fridrichové, Jakuba Železného či Marka Wollnera – totiž svým šéfům nepřidělávají problémy s politickou a byznysovou věrchuškou. Právě naopak!
A taky – proč stále do něčeho šťourat, něco kritizovat a odhalovat, že? Lepší je posluchače „pohladit na duši“, ukázat jim lidskou tvář prezidenta či přiblížit jim, jaký vzácný člověk je v soukromí Andrej Babiš. Občané mají přece svých starostí dost! Zcela v souladu s touto tezí nyní Zavoral a spol. sáhli po další hradní posile – druhé dámě Pražského hradu, manželce kancléře Vratislava Mynáře Alexandře. Její pořad Slavné dvojice se má vysílat od začátku prosince, též – a stejně nepochopitelně – na regionálních stanicích, které šíří i pořady Veselého.
„Český rozhlas jsem oslovila já. Zatoužila jsem se po mateřské vrátit do práce. V Rozhlase jsem začínala ještě jako Nosková a strávila jsem v něm několik let. Takže jsem se vracela do prostředí, které dobře znám. Dokonce mám pořád stejného a pořád skvělého šéfa,“ vysvětlila Blesku Mynářová, jak získala novou práci. „Moc mě těší, že slavní hosté budou z různých oblastí společenského dění. Nebudou mezi nimi ale politici. (…) Jsem manželka kancléře prezidenta republiky. Tedy ne politika, ale státního úředníka,“ doplnila Mynářová.
Pečlivě rozhlasem i Hradem utajované angažmá je pozoruhodné hned z několika důvodů.
1. Mám po mateřské a chci se vrátit do práce. Brnknu tedy bývalému šéfovi a nový lifestylový pořad je na světě! Co na tom, že před lety jsem ve vysílání středočeského rádia jen četla zprávy. O podobném zázraku mohou jiné zprávařky po mateřské jen snít.
2. Že manžel není politik, ale úředník, je pravda jen napůl – Vratislav Mynář byl mimo jiné předsedou Strany práv občanů Zemanovci a velmi aktivně se zapojil do obou prezidentských kandidatur Miloše Zemana.
3. To, že Mynářová točí promo videa pro Pražský hrad, přece nemůže vadit.
4. Vadit přeci nemůže ani to, že do těchto videí patří i rozhovory o Pražském hradu a Kanceláři prezidenta republiky vyráběné XTV, za které její manžel poslal Xaverovi a spol. 24 tisíc za kus.
5. Čím pořad založený na pokecu s veřejně známými lidmi, které spojují pracovní či rodinné vazby, přispěje k plnění veřejnoprávního vysílání na regionální úrovni, též zůstává záhadou.
Pusťte k mikrofonu Ovčáčka!
Zavoralem vedený Český rozhlas dohodou s Alexandrou Mynářovou získá jediné. Zavoral kroutí poslední rok a čtvrt ve funkci, na přelomu let 2021/22 ho čeká obhajoba. A chce v ní uspět. Zjevně za každou cenu. Politické moci nadbíhá, kde může. A když novináři odhalí přešlapy jeho oblíbence Veselého alias Xavera, statečně ho – za souhlasného přikyvování radních ČRo – omlouvá. Řeč je o předvolebním fotu s šéfem ultrapravicové Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomášem Vandasem, urážkách novinářky (zrůda, svině) na Xaverově youtubovém profilu, absolutně nezvládnutý rozhovor s premiérem Babišem nebo již zmiňovaná veřejná podpora Klausovi mladšímu (jeden hlas máte jistý).
Zavoralův přístup k Veselému ostře kontrastuje s postupem, který ředitel zvolil v kauze Kroupa versus Agrofert. Tam od samotného počátku reportéra ostře kritizoval a nechal si připravit hned tři analýzy. Oháněl se pak pouze jednou z nich, protože zbylé dvě se mu nehodily do krámu. Kroupu nakonec i na Zavoralův popud pokárala Rada ČRo a ředitel veřejně avizoval ponižující školení pro redaktory, „aby se něco podobného neopakovalo“. Žádný div, že Kroupa potom v ČRo dlouho nevydržel a odešli i další špičkoví novináři – například Jana Klímová.
I kdybychom však stoprocentně souhlasili s tím, že Mynář není politik (jako že byl a je), stále tu jsou propagační videa točená Alexandrou Mynářovou pro Pražský hrad. Hranice, kdo může být moderátorem veřejnoprávního média, se opět o notný kus posunula. A když může moderovat Mynářová, proč příště ne Jiří Ovčáček? Je to koneckonců též jen státní úředník a stejně jako Mynářová získal moderátorské ostruhy na TV Barrandov v časech, kdy se její majitel Jaromír Soukup v zájmu získání čínských peněz kamarádil s hradním pánem a jeho dvorem. Že se na to nedalo dívat a hanba člověka fackovala, je jiná věc.
Teď tedy po utajovacích manévrech do Českého rozhlasu míří manželka kancléře Miloše Zemana. René Zavoral tím symbolicky završuje své téměř pětileté úsilí směřující k podřízení Českého rozhlasu politické moci.
Článek zveřejňujeme s laskavým svolením serveru HlídacíPes.org.