Německá kancléřka Angela Merkelová je podle sázkových kanceláří největší favoritkou na zisk letošní Nobelovy ceny za mír. Dostat by ji mohla za své úsilí o řešení migrační a také ukrajinské krize. Velké naděje mají údajně také papež František, ruský opoziční deník Novaja gazeta nebo íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf a šéf americké diplomacie John Kerry, kteří letos dospěli k dohodě o omezení íránského jaderného programu. Norský Nobelův výbor oznámí jméno laureáta dnes v 11:00 SELČ.
V souvislosti s nejrozsáhlejší uprchlickou krizí od druhé světové války by mohla být Nobelova cena za mír udělena také kupříkladu Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), jehož pracovníci pomáhají běžencům na jejich strastiplné cestě do Evropy, či eritrejskému katolickému duchovnímu Mussiemu Zeraiovi, uvádějí pozorovatelé.
Podobně jako v minulých letech je zmiňováno i jméno konžského gynekologa Denise Mukwegeho, který pomáhá obětem znásilnění, a někdejšího spolupracovníka americké tajné služby NSA Edwarda Snowdena, který před dvěma lety zveřejnil materiály amerických tajných služeb o rozsáhlém sledování komunikace Američanů i lidí v zahraničí.
Loni Nobelovu cenu za mír dostala tehdy sedmnáctiletá pákistánská bojovnice za právo dívek na vzdělání Malala Júsufzaiová, která se stala vůbec nejmladším držitelem tohoto ocenění.
Na vyznamenané kromě osmi milionů švédských korun (více než 24 milionů Kč) čeká i tradiční slavnostní ceremoniál, který se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince. Nobelova cena za mír se bude předávat v norském hlavním městě Oslu, ceny za lékařství, ekonomii, fyziku, chemii a literaturu ve švédské metropoli Stockholmu.