Rok po svém hojně citovaném výroku „Wir schaffen das“ (Dokážeme to) se německá kancléřka Angela Merkelová v souvislosti s uprchlickou vlnou v Evropě vyjádřila sebekriticky a přiznala, že nejednala včas. Konstatuje to deník Huffington Post Deutschland.
„I my Němci jsme problém příliš dlouho ignorovali,“ řekla Merkelová listu Süddeutsche Zeitung. „Už v letech 2004 a 2005 přicházelo velké množství uprchlíků a my jsme nechali na Španělech a dalších zemích s vnější hranicí, aby si poradili.“
Merkelová: Takhle to nejde
Spolková kancléřka přiznala, že i Berlín se dlouho bránil proti dnes tak nutným reformám v Evropské unii. Bylo odmítnuto jak proporcionální rozdělení uprchlíků, tak ochrana vnějších hranic, která by s sebou nesla okleštění národní suverenity.
„Německo bylo po příchodu těch mnoha uprchlíků, které přijalo po válce v Jugoslávii, vcelku rádo, že se teď může věnovat především jiným tématům,“ prohlásila Merkelová. „Takhle to ale nejde,“ dodala.
S ohledem na nejnovější teroristické útoky kancléřka řekla, že je „zcela pochopitelné, že vznikl neklid a starosti“.
Terorismus není důsledkem přílivu uprchlíků
Ukazuje se, že mezi uprchlíky jsou i takoví, kteří nepřišli s čistými úmysly. To dělá z integrace ještě větší výzvu. Zároveň však Merkelová odmítla, že by existovalo přímé spojení mezi uprchlíky a terorismem.
Kancléřka vysvětlila: „Zkrátka není pravda, že terorismus přišel s uprchlíky, protože ten tu byl už předtím, zejména od podezřelých lidí, které musíme sledovat.“
„Wir schaffen das“ je především výzva
Věta „Wir schaffen das“ byla v uplynulých 12 měsících hodně kritizována. Angela Merkelová zdůraznila, že nepočítala s takovým účinkem svých slov.
„Kdybyste se mě předtím zeptali, jestli jsem si připravila větu, která bude hodně citována, tuto bych nejmenovala,“ uvedla kancléřka. Přesto ji na tiskové konferenci spolkové vlády použila podle svých slov „z hlubokého přesvědčení, protože si uvědomovala, že máme co dělat s velkým a nelehkým úkolem.“ Bylo jí jasné, že bude třeba překonat mnoho překážek a odbourat řadu obav.
Merkelová neupřesnila, jestli měla tuto svou dnes již legendární větu zapsanou v poznámkách. Na otázku, zda ji používala i v debatách se svými spolupracovníky, odpověděla: „Samozřejmě, ta věta je především výzvou, kterou zná každý – ze své práce nebo i soukromého života.“
Kancléřka složila Němcům slib
Kancléřka ujistila, že Německo se ani po integraci statisíců uprchlíků příliš nezmění. „Německo zůstane Německem, se vším, co nám je drahé a co máme rádi,“ prohlásila. Ke změnám podle ní sice dojde, podobně jako se země neustále měnila od svého vzniku, ale hodnot a zásad, které dělají Německo atraktivním, se nevzdá. „Odráží se v naší liberálnosti, v naší demokracii, v našem právním státu a naší ohromné víře v sociálně tržní hospodářství, které svou hospodářskou silou zachytává ty nejslabší,“ prohlásila Angela Merkelová.
Spolková kancléřka dále vybídla ke zdrženlivosti a umírněnosti ve vztahu k agresivně vystupujícím xenofobům. Je přesvědčena, že v takových dobách, jako je tato, je důležité, „aby se co nejméně politiků vyjadřovalo silácky“. Na otázku, jak vnímala gesto Sigmara Gabriela (místopředseda vlády a ministr hospodářství a energetiky z koaliční SPD – pozn. překl.), který na skupinku pokřikujících radikálů ukázal vztyčený prostředníček, kancléřka odpověděla: „Každý má svůj vlastní způsob.“