Šíření nákazy je potřeba co nejvíce zpomalit, zdůraznila německá kancléřka Angela Merkelová na tiskové konferenci, kde se vůbec poprvé podrobněji vyjádřila k situaci kolem koronaviru.
„Není vakcína ani jiná terapie, vycházíme z informací expertů, kteří se shodují na tom, že může být nakaženo 60 až 70 procent lidí,“ upozornila kancléřka. Zásadní otázka podle ní není ta, jestli se odehraje fotbalový zápas s diváky nebo bez nich, nýbrž jak zpomalit šíření nákazy.
„Jsme na začátku,“ zhodnotil situaci mikrobiolog prof. Lothar Wieler, prezident Institutu Roberta Kocha, který spadá pod spolkové ministerstvo zdravotnictví. Potvrdil, že pandemický virus nakazí 60–70 procent lidí. „Nevíme jen, jak rychle. Čím pomaleji se to stane, tím lépe, neboť vzroste šance, že bude vakcína, a navíc zdravotnictví bude mít kapacity lidi ošetřovat,“ vysvětlil Wieler a dodal, že virus se nešíří ve vlnách, ale po jednotlivých oblastech.
Upozornil na to, že i v Německu, podobně jako v Itálii, si nákaza vyžádá oběti na životech. Epidemie bude přes Německo přecházet měsíce, možná i roky, uvedl s tím, že nejlepší ochrana je nevystavovat se riziku nákazy.
Také Německo omezuje hromadné akce, konkrétně nad 1000 účastníků. „Viru se nevyhneme, jedině snad, že by se někdo odebral na pustý ostrov,“ dodal Wieler. Podle ministra zdravotnictví Jense Spahna je za této situace rozumné omezit akce, u kterých to jde snadno, jako je například fotbal.
Podle Spahna budou nemocnice čelit náporu pacientů z ohrožených skupin, postižených těžkými onemocněními dýchacího ústrojí, a budou potřebovat ventilaci. Nemocnice by se na to měly připravit. Pomoci v tom mohou i opatření, která by šíření nákazy zpomalila tak, aby nemocnice nebyly přetížené. Evropská komise za tím účelem sestavuje skupinu předních virologů.
Ministr při tom apeloval na „solidaritu, rozum a srdce“. Kancléřka Merkelová toto motto vysvětlila potřebou, aby se každý choval zodpovědně zejména s ohledem na ohrožené skupiny. „Ne abych se po návratu z oblasti označené za rizikovou odebral na událost s 955 účastníky,“ doplnil ji ministr s tím, že lidé nemají čekat na to, až úřady něco zakážou. „Občané se mohou i sami zamyslet nad tím, jestli v dalších měsících musí nutně do klubu či zda dávat děti k prarodičům, neboť i to pro ně představuje riziko,“ dodal. Podle Lothara Wielera je rozumné přistupovat k ostatním, jako by měli chřipku, protože koronavirus se šíří podobnými cestami.
Kancléřka odpovídala i na dotaz, jak se cítí na tiskové konferenci, kde je přece jen také poměrně dost lidí. S úsměvem poukázala na neopatrnost přítomných – nejprve hloučku fotografů, kteří k ní přišli na méně než metrovou vzdálenost, a posléze i dalších účastníků, kteří si pro změnu sahali na obličej. Protože i Němci skupují toaletní papír, těstoviny a dezinfekci, směřoval jiný dotaz právě k reakci obyvatel. Merkelová pro toto chování projevila nejen pochopení, ale „v rozumné míře“ je i doporučila.
Dobrých zpráv zaznělo málo. Ministr zdravotnictví Spahn poukázal na to, že jestliže u 80 procent nakažených má onemocnění jen mírný průběh, znamená to, že u obyvatelstva je určitá míra imunity, která se může zvyšovat. Vakcína však bude nejdříve za rok, zdůraznil ministr.