Šéf ruské zpravodajské služby SVR Sergej Naryškin poskytl obsáhlý rozhovor časopisu Rozvědčík. Rozvinul tam myšlenky oficiální ruské propagandy o úpadku Západu. „Washington a Londýn“ obvinil z otevřeného teroru, jehož součástí je podle něj i atentát na Roberta Fica. Rusko ale posiluje a má stále více přátel.
Naryškin v rozhovoru tvrdí, že se potvrzuje (ruská) prognóza o „prohlubující se krizi americky orientovaného světa a multipolaritě, která jej nahradí“. Podle něj je příkladem americký „summit pro demokracii“.
„Připomínám, že toto revizionistické fórum vytvořil Bidenův tým, aby napravil přerozdělení světa podle washingtonských forem, zavedl pověstný ,řád založený na pravidlech‘ a ostrakizoval všechny, kdo na tato ,pravidla‘ odmítají přísahat. Měla být globální, ale nakonec se proměnila v odbytou ministerskou schůzku, na kterou se Bílému domu sotva podařilo zahnat do kouta několik desítek svých nejbližších spojenců,“ sdělil šéf SVR.
Naryškin označuje mírový summit v Bürgenstocku za „takzvaný“ a Američané podle něj dostali „další bolestivou facku“. Představitelé největších nezápadních zemí se odmítli zúčastnit a mnozí z těch, kteří do Švýcarska přijeli, závěrečné komuniké nepodepsali. „Celý svět“ si podle Naryškina „dobře uvědomuje absurditu pokusů o řešení ukrajinské krize bez účasti Ruska“. Mírové a zprostředkovatelské aktivity Brazílie, Indie, Indonésie, Číny, Turecka, arabských a afrických států prý vycházejí z reality, zatímco pouze Západ nadále žije v naprosto umělé, od života odtržené realitě.
„Nejde o to, že by Washington a Londýn nechápaly podstatu toho, co se děje, ale o setrvačnost jejich koloniálního myšlení a hluboce zakořeněný rasismus. Občas však Anglosasové, jak oni říkají, ztrácejí nervy. Naznačuje to zejména jejich obrat k otevřenému teroru a pokusům o fyzickou likvidaci odpůrců. Jinými slovy, v jejich oblíbené formuli ,kup, nebo zabij‘ začíná zjevně převládat druhá složka. Jaký je například vysoce medializovaný pokus o atentát na slovenského premiéra Fica, který má odvahu vystupovat na obranu národních zájmů své země? A to je jen jedna epizoda. Připomeňme si zprávy o výhrůžkách smrtí srbskému prezidentovi Vučičovi a maďarskému premiérovi Orbánovi. Je zřejmé, že doslova všichni jasní lídři rodícího se multipolárního světa jsou vystaveni útokům,“ říká Sergen Naryškin.
Podle šéfa SVR je Západ připraven na „krajní opatření“ a pokouší se rozpoutat globální ozbrojený konflikt s epicentrem v Eurasii, což je prý osvědčený způsob světového kapitálu, jak se dostat z krize. Je však podle něj povzbudivé, že Washington a Londýn nejsou zdaleka jediné, které, jak samy říkají, spojují společné hodnoty. Ve světě existují nové, stejně odolné skupiny zemí. Další, „zodpovědnější hráči“, kteří jsou sjednoceni schopni „vzdorovat anglosaským dobrodružstvím“ a samostatně řešit případné problémy. Tím zabrání, aby planeta sklouzla do třetí světové války.
Západ chce v Naryškinových představách Rusku vnutit vleklý vyčerpávající boj, rozdělit ruskou společnost a vytvořit podmínky pro „barevnou revoluci“. Bude bojovat „do posledního Ukrajince“, a až nezbudou žádní Ukrajinci, tak podle Naryškina Američané donutí bojovat „pobaltské státy, Východoevropany a v budoucnu i Němce“. K tomu takzvaní globalisté použijí technologie k vymývání mozků obyvatelstva a nátlaku na místní elity.
„Mohu však s jistotou prohlásit: Další eskalace nejenže nevyčerpá Rusko, jak Washington a Londýn očekávají, ale přiblíží strategickou porážku samotného Západu. Navzdory sankcím a krádeží našich státních aktiv ruská ekonomika roste, zrychluje se substituce dovozu, a to i v odvětvích špičkových technologií. Vznikají nové logistické řetězce a posilují se hospodářské vazby s nezápadními zeměmi, především ve Velké Eurasii. Všechny pokusy o ,rozkolísání‘ situace v Rusku byly neúspěšné. Lidé si uvědomují, že nebojujeme s kyjevskou juntou, ale s kolektivním Západem, a cenou za tuto konfrontaci je naše svoboda a suverenita,“ míní Naryškin.
Ukrajinská armáda je údajně na pokraji zhroucení a „Zelenského režim zcela ztratil legitimitu“.
Americkéh a britské zpravodajské služby v Naryškinově vidění světa chtějí zpřetrhat ekonomické, politické, historické a humanitární vazby mezi zeměmi „postsovětského světa“. Cílem je „zasévat chaos“ a pak se nabízet „vykrváceným národům“ jako „nestranní garanti bezpečnosti“. USA ale už ztrácejí iniciativu na všech frontách, a tak vznikne „společný bezpečnostní prostor“ od Minsku po Pchjongjang bez nich.
„Nedovedete si představit, kolik amerických partnerů z Asie, Afriky a Latinské Ameriky nás ve svých kontaktech s námi žádá, abychom se v ukrajinském konfliktu nezastavili na půli cesty,“ tvrdí Naryškin.
Pak šéf SVR připomíná, jak na fóru Britského společenství národů na Samoe bývalé kolonie nastolily otázku, zda má Anglie zaplatit náhradu škod, což je podle Naryškina jen začátek. „Irové a Skotové mají vůči Londýnu své vlastní stížnosti, stejně jako obyvatelé Walesu. Ve Spojených státech získává na popularitě hnutí za dekolonizaci Texasu a Kalifornie. Takové snahy se někomu mohou zdát naivní, ale odrážejí obecný a sílící trend,“ předvídá Sergej Naryškin.