Když dnes čteme noviny, musíme mít pocit, že nastává konec světa a Hannibal se slony přešel Alpy a je před branami. Přitom se neděje nejen nic nového, ale dokonce ani ne tak strašného, jako to zažívali naši předkové. Prostě sem proudí lidé z venku. To se dělo vždycky, jen to bude postupné, tak si toho nikdo moc nevšímal.
Je pravda, že od 19. století vidíme postupný úpadek nadvlády Evropy a Západu nad zbytkem světa. Tehdy bylo módní popisovat civilizaci, jako by to byl organismus, který má mládí, dospělost a stáří. A když stará civilizace zemře, přijde místo ní jiná, mladá. Takže zánik Západu se hlásal už před sto lety a pak ještě několikrát, třeba na konci 60. let se přišlo s tím, že naše civilizace zůstane na suchu, až dojde ropa a další zdroje. To se nestalo. Taky se ještě mluvilo o AIDS a různých chřipkách. V roce 2008 prý nastal soumrak kapitalismu, ale zatím se nezdá, že by se smrákalo dost rychle. Pořád byla v záloze jaderná válka, která nenastala, protože nejlepší využití jaderných zbraní je vyhrožování a ne jejich odpálení.
Teď jsou na řadě běženci. Kvůli populační explozi v zemích Jihu a rozvoji informačních technologií se to dalo čekat. Těch lidí je hodně, vědí (zkresleně) o našem životním stylu a v jejich zemích je válka nebo bída. Kotel jednou musel prasknout. Vesuv taky jednou vybuchne a může to být za měsíc. Jenže s tím by opravdu nešlo nic dělat.
Na první pohled to vypadá hezky přehledně, že civilizace mají mládí, dospělost a stáří. Jenomže je to trochu složitější. Nemůžeme moderní Západ srovnávat se starým Egyptem. Moderní civilizace není jenom jedna mezi jinými. Je to civilizace založená na modernitě. Moderní člověk věří ve svět, který je schopen proměny pomocí lidského zásahu. K modernímu světu patří průmysl a tržní hospodářství, demokracie, národní státy. Od minulých civilizací se liší i tím, že žije víc s myšlenkami na budoucnost než na minulost.
Pokud ve světě Západ ustupuje, není to tím, že by byly jeho instituce potlačené a poražené, ale spíš tím, že se rozšířily. Průmysl, demokracie, také ovšem moderní diktatury jako temný protějšek.
Když se na věc podíváme střízlivě, je dobré dnešní situaci porovnat s tím, co má Evropa za sebou v posledních sto letech. Dvě světové války, několik občanských válek, meziválečnou ekonomickou krizi, vzdorování důsledkům ropného šoku. Přežila nacismus, fašismus i komunismus.
Opravdu si někdo myslí, že je nějaký důvod, aby Západ padl kvůli běžencům?