Jednadvacetiletý ruský voják strávil více než šest týdnů v zajetí na Ukrajině. Propuštěn byl v polovině dubna poté, co se Moskva dohodla s Kyjevem na výměně zajatců. Nyní v rozhovoru pro britský deník The Guardian popsal, jak zážitek ovlivnil jeho duševní zdraví. Že by mohl být vyslán do války, ještě před začátkem invaze podle svých slov považoval za absurdní.
Mladík, který pochází ze Sibiře, nechtěl zveřejnit své skutečné jméno. V rozhovoru je proto uveden jako Anton. Jeho jednotka byla údajně ještě koncem loňského prosince vyslána na anektovaný Krym. Tam prý absolvoval krátký vojenský výcvik. Mnoho vojáků se proto údajně začalo obávat, že budou posláni do války. To však Anton podle svých slov považoval za absurdní.
Informaci o tom, že jejich jednotka míří na Ukrajinu, se dozvěděli na poslední chvíli, prozradil redaktorovi britských novin působícímu v Rusku. „Mnozí z mladých kluků si vůbec neuměli představit, že by mohli jít do války. Řekli nám to úplně na poslední chvíli, noc před začátkem invaze. Není fér, jak se ke mě chovaly ruské úřady. Poslali mě na Ukrajinu úplně nepřipraveného,“ popsal. „Naši jednotku poslali na Ukrajinu 25. února, tedy den po začátku ruské invaze.
„Bylo to naše první setkání s nepřítelem. Ani jsme nevystřelili. Přepadli nás a my jsme se neměli jak bránit. Museli jsme se vzdát,“ popsal jednadvacetiletý ruský voják své zážitky po pár dnech na Ukrajině. Do ramene ho podle jeho slov zasáhla jedna ze střel.
Anton byl zajat ukrajinskými silami poblíž města Mykolajiv 2. března. Do zajetí se dostal společně s dalšími pěti ruskými vojáky z jeho jednotky ve chvíli, když se pokoušeli zaútočit na strategicky důležitý přístav na jihu země poblíž Černého moře.
Mladík v rozhovoru přiznal, že v ukrajinském zajetí nebyl vystaven fyzickému násilí. Popsal však psychické týrání. „Pořád nám říkali, že Rusko skončilo a patří na dno společnosti,“ řekl novináři s tím, že jim bylo vyhrožováno, že je nechají bez jídla.
Nejtěžší však podle něj byla každodenní nuda. „Když jsme měli štěstí, dali nám něco na čtení. Občas nás nechali v televizi sledovat ukrajinskou propagandu,“ popsal ruský voják. „Většinu dní jsme ale koukali do zdi,“ dodal s tím, že byli třikrát přesunuti na jiné místo.
Po propuštění ze zajetí se Anton vrátil do Ruska. Od tamních úřadů dostal za své zranění odškodné v přepočtu necelých 60 tisíc korun. Na žádné další peníze ani jiné výhody pak ruští vojáci nemají nárok. Anton prozradil, že po tomto zážitku uvažuje o odchodu z armády. „Když jsem byl v zajetí, dařilo se mi vytěsňovat zlé myšlenky. Jen jsem se snažil myslet na svůj život. Ale teď mám hrozné sny a skoro nespím,“ dodal mladý voják.