Poslanecká sněmovna měla ve středu znovu v plánu projednat volbu čtyř nových radních České televize. Ani na pátý pokus ale k hlasování nedošlo. Opoziční strany se totiž nedohodly s vládními stranami na společném postupu, a zvolily proto metodu obstrukce. To si však vyžádalo poznámku od předsedy komunistů Vojtěcha Filipa i poslance za hnutí SPD Radima Fialy. Právě ANO, komunisté a SPD chtějí volbu co nejvíce urychlit, podle demokratické opozice jde však o ohrožení nezávislosti veřejnoprávního média.
„Co se týká Rady České televize, my jsme stále ještě nedošli ke shodě v rámci jednání a z toho důvodu já poté, co proběhnou volby (do Dozorčí rady Vinařského fondu, pozn. red.), si beru dvě hodiny přestávku na poradu klubu KDU-ČSL,“ řekl při zahájení bodu k volbě do Rady České televize předseda poslaneckého klubu lidovců Jan Bartošek.
K němu se následně přidal i šéf pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek. „Myslím si, že by jednání poslanecké sněmovny mělo být přerušeno do zítřejšího dne. Pokud se tak nestane, tak bych si vzal na to navazující přestávku na poradu našeho poslaneckého klubu také v délce dvě hodiny,“ prohlásil. Tímto volbu odložili, protože na jednací den již nezbyl čas.
Bartošek se opakovaně angažuje v obstruování schůze při projednávání tohoto bodu. Spolu s dalšími zástupci demokratické opozice se obávají konce nezávislosti veřejnoprávní České televize a zvyšování tlaku na jejího generálního ředitele Petra Dvořáka. Bartošek má také výhrady k současné radní Haně Lipovské, která vystupuje za Institut svobody a demokracie.
„Buď dojde ke vzájemné dohodě, že v Radě ČT budou i lidé, které podporuje opozice a kterým věří, že dokáží zajistit nezávislost veřejnoprávního média, anebo jsme připraveni dál tuto volbu blokovat a diskutovat o ní,“ prozradil v úterý ke svému dalšímu postupu.
Požaduje dohodu s vládním hnutím ANO, v níž si budou moci opoziční koalice zvolit své zástupce. Své kandidáty by mezi celkem patnáct členů měli doplnit jednoho koalice SPOLU, druhého Piráti a hnutí STAN a ty zbylé by si rozdělili sociální demokraté s hnutím SPD a KSČM.
„Jestli nedojde k dohodě, tak jsem přesvědčený, že volbu musíme brzdit. Není možné, abychom byli úplně odstaveni od možnosti navrhnout vlastní kandidáty, u kterých věříme, že se postarají o nezávislost veřejnoprávní televize,“ vysvětlil postup poslanec Bartošek.
Komunistům ani SPD se další odložení nelíbilo
Obstrukce, kterou opoziční poslanci použili také při předchozích jednáních k volbě radních, okomentoval poslanec za SPD Radim Fiala. „Já jsem přesvědčen, že nám to ukazuje, že jestli ve volbách tyto strany nebudou mít většinu, tak možná už žádné další volby nikdy nebudou,“ sdělil Fiala na plénu.
Parlamentní obstrukce je však běžný mechanismus, kterým mohou zákonodárci zdržet nějaký kontroverzní návrh, který nechtějí projednávat. „Obstrukce je součástí parlamentní práce a každý za ni nese odpovědnost před voliči. A myslím si, že ta odpovědnost, ke které se hlásí KDU-ČSL a Piráti, je velká, ale to je jejich politický problém,“ okomentoval dění šéf KSČM Vojtěch Filip. V tu dobu ovšem působil jako předsedající, kdy by se neměl nijak vměšovat do debaty sněmovny.
To mu také vytkl Bartošek. „Plně respektuji to, že jako poslanec máte právo se vyjadřovat a máte možnost komentovat, co se zde v poslanecké sněmovně děje. Přesto bych vás chtěl poprosit, abyste tak nečinil z pozice řídícího schůze, kdy vaší rolí je pouze provázet tento proces v souladu s jednacím řádem,“ požádal jej s tím, že by měl předat řízení schůze a teprve poté se svým podnětem vystoupit.
Debata tak skončila opět bez čtyř nových z celkových patnácti členů Rady České televize.