Brzy uplynou dva roky od zahájení brutální války Ruska proti Ukrajině. Rusko připravilo o život desítky tisíc civilistů, miliony Ukrajinců musely opustit své domovy. To vše kvůli imperiálnímu jednání Ruské federace. Za stav od 24. 2. 2022 nese plnou zodpovědnost Rusko a jeho diktátor Vladimir Putin. V reakci na ruskou agresi kdekdo přišel na myšlenku Putinova odstranění s vidinou následného konce krveprolití. Výstižně to popisuje otázka: Proč jej sakra už někdo nezabil? Přirozeně a logicky vnímáme Putina jako odpovědného za invazi i stav ruského státu, vždyť v Rusku posledních dvacet let nikdo jiný nevládl.
akticky je však tato úvaha spojující současný stav Ruska, ruské společnosti a míry tamější svobody pouze se stávajícím prezidentem nepřesná. Když s jeho odchodem spojujeme konec brutální války a zlepšení podmínek v Rusku, tak si idealizujeme následky toho, až Putin nebude sedět v čele dlouhého stolu. Opravdu nastane katarze a Rusko se brzy promění v normální zemi? Jenže Rusko není schopné se (v současné podobě) stát demokratickým a svobodným státem.
Od samoděržaví k putinismu
Za tři roky uplyne tři sta let od úmrtí ruského imperátora Petra Velikého, během jehož vlády Rusko vstoupilo do společnosti evropských mocností. Za tu dobu se v Rusku obměnilo přibližně patnáct generací, jež mají jeden shodný znak: život v podobném typu politického režimu, který se vždy více či méně jeví jako protipól svobody a demokracie.
Ruský režim nikdy nebyl standardní (liberální) demokracií, spíše se jednalo o různé podoby diktatury. Diktatura v podobě samoděržaví, marxismu-leninismu/stalinismu a současného tzv. putinovského Ruska, u nějž pojmové určení politického režimu dosud není jasné. V akademické obci se debatuje o těchto možnostech: volební autoritarismus; suverénní demokracie; kleptokracie/mafiánský stát; fašistický stát. Abychom se nemuseli přít o detailní vymezení, použiji posouzení nezávislé instituce Freedom-House.
Ta přidělila Rusku devatenáct bodů ze sta a označila Rusko za nesvobodný stát. Takže se současné Rusko řadí mezi politické režimy odlišné od (liberální) demokracie, což dokládá i výzkum historiků, resp. sovětologů, kteří zformovali koncepty popisující Sovětský svaz. Mé…
Přečetli jste úryvek článku Týdeníku FORUM
Tento článek byl publikován pouze ve zkrácené formě. Kompletní verzi si mohou přečíst předplatitelé FORUM 24+ přihlášením do čtenářské zóny na webu Týdeníku FORUM.