Deník FORUM 24 oslovil zástupce demokratických politických stran a osobnosti veřejného života s dotazem, jak hodnotí volbu posledních tří členů Rady České televize a nový poměr sil v televizní radě. Jejich odpovědi přinášíme níže.
Miroslava Němcová (ODS):
Do Rady Českého rozhlasu nebyl dnes zvolen nikdo proto, že si zjevně faktická koalice ANO, komunistů, ČSSD a SPD nechala otevřené dveře k tomu, aby nalezli vhodného kandidáta. Po zvolení radních ČT mohu říci jediné: Česká televize, vítej v holdingu. Protože přesně to se stalo. ČSSD zjevně vyměnila předchozí volbu Jiřího Šlégra za nové členy Lipovskou, Matochu a Xavera Veselého. Tomu říkají vyváženost a demokracie. Že jde pouze o politickou dohodu, je zjevné i z toho, že neuspěli ti kandidáti, kteří získali nejvíce bodů na volebním výboru, na kterém jsme vyslechli všech dvaaosmdesát kandidátů.
Tomáš Martínek (Piráti):
Pokud by zvolení radní nejednali odborně a nestranně, může být ohrožena objektivita zpravodajství. Vyvážené politické debaty se mohou stát minulostí. Můžeme přijít o publicistické pořady, které dlouhá léta kontrolují a informují o jednání nejen vládních poslanců bez ohledu na to, zda je u vlády zrovna ODS, ČSSD nebo ANO 2011. Hrozí, že veřejnoprávní ČT se stane vládní propagandistickou televizí. Situace připomíná dění v Maďarsku, kde má mediální monopol vládní hnutí a zbylým nezávislým mediálním domům ztěžuje postavení, jak může. Za Piráty dlouhodobě zastáváme názor, že do mediálních rad mají být voleni především nestranní odborníci, jak stojí i v zákoně. Nejúspěšnější kandidáti z hlasování volebního výboru zvoleni bohužel nebyli. Michal Klíma získal 17 z 18 možných hlasů, 16 hlasů získali Zdeněk Holý a Ivan Douda. I díky této podpoře napříč politickým spektrem na volebním výboru je bylo možné považovat za nadstranické odborníky.
Jan Farský (STAN):
Nepřekvapivě. Je to jako v ostatních situacích. Vláda se snaží urvat co nejvíc moci a urvala zase další díl.
Jan Bartošek (KDU-ČSL):
Respektuji tajnou volbu členů Rady ČT. Nyní musíme počkat, zda budou respektovat nezávislost veřejnoprávních médií. Myslím, že to pro všechny bude velká zkouška a pokušení.
Miroslav Kalousek (TOP 09):
Obávám se, že je to začátek konce nezávislé veřejnoprávní televize, že se z ní mnohem víc stane televize vládní. O to víc mě mrzí, že se to stalo, protože to nebyl blesk z čistého nebe, to se tady připravovalo poměrně dlouho. Tušili jsme, že tahle dohoda mezi ANO, KSČM a SPD vzniká. Vedení sociální demokracie jako koaliční strany mělo samozřejmě možnost tomu zabránit, ale dělalo mrtvého brouka a neudělalo nic. Poměrně jim to vyčítám, protože je to jejich zodpovědnost.
Markéta Pekarová Adamová (TOP 09):
Vnímám to jako černý den pro svobodu českého mediálního prostředí. Česká televize by měla být nezávislá a objektivní a zachování nezávislosti je právě i na Radě České televize. Ti, kteří byli dnes Sněmovnou zvoleni, konkrétně hnutím ANO, SPD, komunisty a Trikolórou, jsou už z minulosti známi svými výroky o tom, koho preferují nebo s kým se přátelí, konkrétně pan Matocha, což je také známo, myslím teď pana Klause mladšího. Také paní Lipovská říká, že nechápe, proč by měla být Česká televize veřejnoprávní. Takže na těchto postojích je vidět, že tito lidé nechtějí naplňovat úlohu, kterou by měli ze zákona naplňovat. Většina ze Sněmovny rozhodla, že si takovou úlohu u Rady České televize ani nepřeje, a víme, že samozřejmě Rada České televize bude rozhodovat i o personálním složení vedení televize, o generálním řediteli, takže to významně může ovlivnit celkové pojetí žurnalistiky. Třeba takové investigativní pořady, které se vysílají v rámci České televize, budou pod obrovským tlakem, a to je samozřejmě pro svobodu českého mediálního prostoru zásadní chybou.
Josef Šlerka, mediální analytik a ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky:
Dnešní volba ukázala, že vzniká nová vládní koalice tvořená ANO, SPD a Trikolórou. Zároveň také ukázala personální nouzi ANO obecně, protože všichni ti kandidáti mají blízko k jiným politickým subjektům, než je ANO. V případě dvou z nich je to jednoznačně Trikolóra a v případě Xavera Veselého může být řeč o velmi dobrých vztazích například s Hradem. Potud jde tedy o další krok k přepsání politické mapy a je zřetelná i určitá politická ambice Andreje Babiše vytvořit v budoucnu koalici na jiném půdorysu.
Rada je kolektivní orgán, v němž posiluje křídlo, které tak či onak chce posílit vliv státu anebo přímo politiků na chod České televize, ale na druhou stranu existují i mechanismy, které tomu brání – rada nemůže přímo vstupovat do vysílání a tak dále. Pokud jde o dnešní dovolbu (šlo o dovolbu z první neúspěšné dovolby), minimálně v případě paní Lipovské a pana Matochy myslím, že budou přístupní nějaké neideologické debatě, byť mají své zřetelné a dejme tomu politicky velmi vyhraněné názory. V případě pana Veselého se obávám, že si ANO vyrobilo další postavu, jakou mu sehrává Petr Žantovský v Radě ČTK, tzn. chová se naprosto jako neřízená střela, a vlastně poškozuje subjekty, které ho tam dosadily, stejně jako poškozuje i fungování té rady. Ale dejme tomu, že je to obava, která se ukáže třeba lichou.
Jan Tuna, reportér pořadu A DOST!:
Volba, přesněji řečeno dosazení nových členů Rady České televize je další a zároveň první prokazatelný krok k násilnému obsazení a znásilnění média veřejné služby. A k následnému ještě brutálnějšímu masakru veřejného mínění sloužícímu k definitivní privatizaci České republiky ANOfertem trestně stíhaného agenta StB, který se pokouší za stafáže sociální demokracie, držící se doslova za každou cenu moci, a za pomoci dalšího agenta StB Falmera a hradní kliky získat absolutní moc v této zemi. Svoboda a demokracie v ČR nebyly za posledních 30 let ve větším ohrožení. Po 50 letech jsme svědky další plíživé normalizace. Děsivé je na tom zároveň to, že Andrej Babiš k tomu zneužívá peníze daňových poplatníků celé Evropské unie, z nichž mnohé, jak upozorňují nejen europoslanci, získává neoprávněně. Je potřeba říci jasné a hlasité ne celému ANO a jeho šéfovi! Jde o budoucnost naší a našich dětí. Zítra může být pozdě.
Kristýna Frejová, herečka:
Bohužel je zjevné, že poslanci ANO, SPD, KSČM a Trikolóry se drželi notiček, které obdrželi mailem od soudruha Berkovce, a opět prokázali, že nemají vlastní úsudek a morál, ani co by se za nehet vlezlo. Ačkoliv ta Trikolóra je blbost, oni nejsou v Parlamentu, jenom je na Klause jr. namotaný Matocha a Xaver. Výroky a dlouhodobé působení všech kandidátů ve mně vzbuzují intenzivní pocit, že jde o pomalou a dobře plánovanou destrukci a likvidaci investigativní žurnalistiky na ČT, a to nesmíme dopustit. A čistě za mě, všichni tři dnes zvolení jsou, podle mě, lehce manipulovatelní šašci, kterým by se člověk rád zasmál, kdyby situace svobody médií nebyla tak otřesně nahnutá.