Hnutí ANO chce i po evropských volbách v příštím roce zůstat s dosavadním evropským partnerem – Aliancí liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE). Potvrdili jsme si oboustranný zájem pokračovat v dosavadní spolupráci a dobře se připravit na evropské volby. Diskutovali jsme naše hlavní body, se kterými půjdeme do těchto voleb, řekl ČTK po sérii jednání se spolupředsedy ALDE v Praze místopředseda hnutí Karel Havlíček.
ALDE na konci března kritizovala účast Babiše na budapešťské konferenci pořádané americkým konzervativním spolkem CPAC. Její kongres se usnesl, že prověří věrnost hnutí ANO a jejího vedení liberálním hodnotám a poslání ALDE a zatím nebude Babiše zvát na své akce.
Do Prahy na jednání nyní přiletěli spolupředsedové aliance Timmy Dooley a Ilhan Kjučuk. V neděli hovořili s předsedou ANO Andrejem Babišem a úzkým vedením strany, v pondělí za širší účasti českých europoslanců frakce a českých zákonodárců z řad ANO. Babiš na dotaz ČTK ohledně setkání se spolupředsedy aliance nereagoval. Podle Havlíčka bylo jednání „přátelské a velmi konstruktivní“ a usnesení ALDE k Babišovi se „vysvětlilo“. „Podstatný byl jeho projev. Navíc je třeba vzít v úvahu, že se blíží volby do Evropského parlamentu a je běžné, že řada různých vyjádření je spjata s politickým bojem stran v jednotlivých zemích a snahou vymezit se,“ uvedl.
„Diskutovali jsme naše hlavní body, se kterými půjdeme do evropských voleb. Dotkli jsme se nutnosti změnit v rámci EU řadu věcí, prezentovali jsme náš kritický názor na klimatickou politiku, podpořili jsme opakovaně vnitřní trh EU, sdělili jsme náš otevřený postoj vůči LGBT komunitě, jednoznačně jsme se shodli na podpoře svobody slova, volném pohybu osob, zboží, investic či služeb,“ popsal Havlíček téma rozhovorů. Hnutí podle něj též deklarovalo, že je nutné udělat v rámci EU řadu důležitých změn, protože unie ztrácí konkurenceschopnost vůči USA, ale také Číně. „Podpořili jsme nezávislost médií a jednoznačný postoj ANO vůči EU i NATO. Hovořili jsme i o úloze stínové vlády na mezinárodní úrovni,“ uvedl Havlíček.
Minulý týden oznámily, že nebudou za ANO znovu kandidovat, europoslankyně Dita Charanzová a Martina Dlabajová. Charanzová řekla, že nesouhlasí s nynějším konzervativním a národoveckým směřováním hnutí, Dlabajová poukázala na sbližování ANO a SPD. Charanzová, která před čtyřmi lety kandidátku ANO vedla, uvedla, že k jejímu rozhodnutí nekandidovat přispěla Babišova účast na setkání konzervativních a národoveckých stran v Budapešti. Babiš tam byl jedním z řečníků. Evropští liberálové účast Babiše na akci odsoudili. „Názory obecně vyjadřované na akcích CPAC žádným způsobem nereflektují základní hodnoty strany ALDE a jejích členů,“ upozornila tehdy aliance.
Babiš na konferenci ostře kritizoval Evropskou unii, „byrokraty v Bruselu“ i takzvaný Green Deal (unijní Zelenou dohodu) o přechodu EU k obnovitelným zdrojům energií. Tato dohoda podle něj „zničí evropský průmysl a uvrhne lidi do chudoby“. Podle Babiše kritika jeho účasti na konferenci vzešla z iniciativy „absolutně bezvýznamné maďarské opoziční strany“.
Za ANO bylo do europarlamentu v roce 2019 zvoleno šest kandidátů. Mezi nimi také Radka Maxová, která na podzim 2020 oznámila odchod z ANO, k jehož zakládajícím členům patřila. Uvedla, že se hnutí odklonilo od původních idejí a převládají v něm marketingové zájmy. Mandát si ponechala a později začala v Evropském parlamentu zastupovat sociální demokracii. Babiš Maxovou nepřímo označil za kariéristku a její odchod z ANO přivítal. S hnutím ANO se ještě během svého mandátu rozešel také poslanec Evropského parlamentu Pavel Telička, který byl zvolený za toto hnutí jako lídr kandidátky a nestraník v roce 2014. O tři roky později uvedl, že s Babišem se původně v mnoha otázkách shodovali, později se ale začali rozcházet, například v pohledu na další evropskou integraci, zavedení eura v Česku či prezidenta Miloše Zemana.