Přestože po jednání o důchodové reformě, které proběhlo minulý týden na Hradě, měla panovat na potřebných změnách mezi vládou a opozicí převážně shoda, jak uvedl prezident Petr Pavel, a to včetně nutnosti zvýšení věku odchodu do penze, po návratu předsedy hnutí ANO Andreje Babiše z dovolené je zase vše jinak. „A tak je to se vším. Hnutí ANO by se mělo přejmenovat na NE,“ rozčílila se kvůli názorovému obratu hnutí ekonomka a kandidátka do Evropského parlamentu za hnutí STAN Danuše Nerudová.
Prezident Petr Pavel minulý týden po schůzi zástupců koalice a opozičního hnutí ANO o reformě penzí na Hradě řekl, že jednání přineslo posun a že na tom, že důchodový systém vyžaduje zásahy a věk odchodu do penze se bude muset zvedat, panuje shoda. „Shodli jsme se na tom, že věk odchodu do důchodu se bude muset v budoucnosti prodlužovat,“ řekl po jednání prezident. „Je to naprosto nezbytný parametr,“ dodal.
Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová prohlásila, že s částí bodů z vládní důchodové novely nemá hnutí problém a podpořilo by je. Patří mezi ně sdílený základ manželů pro výpočet penze, započítání doktorandského studia mezi náhradní doby, úprava pravidel vdovských a vdoveckých penzí či započítání fiktivního výdělku ve výši průměrné mzdy za dobu péče. Dále podle ní chtějí politici ANO debatovat o důchodovém věku, dřívější penzi pro náročné profese, nastavení výchovného či minimálního důchodu a zásadně proti jsou u snížení výpočtu nových penzí či u odpuštění odvodů při práci v důchodu.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš ovšem ve středu prohlásil, že se zvyšováním věku odchodu do důchodu jeho hnutí zásadně nesouhlasí, přičemž přednesl výčet věcí, které podle něj Fialova vláda udělala proti důchodcům, protože „je nemá ráda“. „Premiér Petr Fiala sliboval, že nebude prodlužovat věk odchodu do důchodu. A teď přichází nejhorší ministr práce a sociálních věcí, který je proti důchodcům. Okradl je o valorizaci a navrhuje prodloužení věku odchodu do důchodu. My jsme zásadně proti!“ řekl Babiš ve videu.
Schillerová přitom po jednání s prezidentem a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) připustila, že by se věk odchodu do důchodu prodloužit mohl s tím, že to musí vyplynout z dat a musí to být svázáno s předčasným odchodem do důchodu.
„A tak je to se vším. Hnutí ANO by se mělo přejmenovat na NE,“ reagovala na názorový obrat Babišovy strany ekonomka Danuše Nerudová a připomněla právě události minulého týdne, kdy místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček a Alena Schillerová na Hradě o změnách penzí jednali. „Po návratu Vůdce je vše jinak,“ uvedla.
Odmítnutí změny věku odchodu do důchodu je podle ní nezodpovědné. „Nezodpovědné NE na všechno a bez vlastního návrhu, jak vyřešit chybějících 5 % HDP na důchodovém účtu v roce 2050. Státní druhý pilíř fakt není řešením,“ pokračovala s tím, že stát totiž hospodařit a podnikat neumí a všichni si podle ní pamatujeme, jak skončilo „řídit stát jako firmu“.
Hnutí ANO totiž navrhuje zřízení druhého důchodového pilíře ke spoření na stáří se státní garancí. Podle plánů hnutí by fond mohl investovat do jaderné energetiky, infrastruktury či bydlení a stát by střadatelům zaručil, že o své peníze nepřijdou a že se jejich vklad zhodnotí, řekl k tomu minulý týden Havlíček. Podle Jurečky je návrh k debatě a řešení by se do voleb mohlo najít.
Výdaje na důchody postupně rostou. Tvoří teď asi třetinu celkových výdajů státu. Loni do starobních, invalidních a pozůstalostních penzí putovalo 685,3 miliardy korun. Proti předchozímu roku 2022 to bylo o 97,2 miliardy korun víc. Penzijní výdaje se tak meziročně zvedly téměř o 17 procent. Systém důchodového pojištění skončil loni v deficitu 72,8 miliardy korun. Podle propočtů by beze změn v nastavení schodek v polovině století činil kolem pěti procent HDP, v dnešních cenách tedy asi 350 miliard korun.