Místopředsedkyně poslanecké sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO) se pochlubila tím, že hnutí Andreje Babiše získalo v podzimních volbách 27 procent hlasů. Podle ní se takový výsledek nikdy nikomu jinému po osmi letech vládnutí nepodařil. Řekla to v nedělní Partii na televizi Prima. Pravda je ovšem jiná.
„My jsme volby v říjnu vyhráli, získali jsme 27 procent po osmi letech vládnutí. Bohužel matematika je taková, že musíte mít 101 poslanců, my je nemáme a respektujeme to,“ řekla v Partii Jana Mračková Vildumetzová.
S tím však nesouhlasila moderátorka Terezie Tománková. „Koalice SPOLU získala více hlasů než hnutí ANO,“ oponovala. „No, získala, ale my máme více mandátů,“ reagovala místopředsedkyně sněmovny. „Chtěla bych vidět, jaká strana by měla po osmi letech vládnutí takový výsledek,“ chválila se Mračková Vildumetzová s tím, že se to nikomu jinému v historii nepovedlo.
Opak je ale pravdou. Zatímco hnutí ANO skončilo v loňských parlamentních volbách na druhém místě s výsledkem 27,12 procenta a získalo 1 458 140 hlasů, sociální demokraté měli v roce 2006 po osmi letech vládnutí mnohem lepší výsledek.
ČSSD v tehdejších volbách skončila rovněž na druhém místě za vítěznými občanskými demokraty. Ovšem s výsledkem 32,32 procenta a ziskem 1 728 827 hlasů. Sociální demokraté tehdy měli za sebou dvě volební období a na rozdíl od hnutí ANO drželi od roku 1998 do roku 2006 pozici premiéra.
Hnutí ANO se konečně probralo
Ministr vnitra a šéf Starostů Vít Rakušan si pak do Mračkové Vildumetzové rýpl za její komunikaci na twitteru. „Jsem rád, že se hnutí ANO probralo. Dříve ho reprezentovali jen Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek. Teď ukazují, že také umějí mluvit. A to je dobře, zasloužíme si tvrdou opozici,“ prohlásil Rakušan. Připomněl například její příspěvek z 29. prosince, kde vyčítala nové vládě, že je v regionech málo očkovacích míst. „To jsme byli ve vládě 12 dní. Já se musím smát,“ dodal.
Že poslanci hnutí ANO začali být na sociálních sítích po volbách velmi aktivní, potvrdil i web Neovlivní.cz. Podle něj jde o novou strategii, která má vynést expremiéra a šéfa hnutí Andreje Babiše do prezidentského křesla.
„Šéf teď bude vystupovat jako ten, kdo zachraňuje a nerozděluje společnost. Padlo rozhodnutí, že do Fialovy vlády budou zajíždět hlavně poslanci. On bude stát jakoby mimo a ukazovat přívětivou tvář. Nehodlá se účastnit přestřelek ve sněmovně. Bude se soustředit na své turné v obytňáku,“ popsal webu pod podmínkou anonymity jeden z Babišových spolupracovníků. Roli kritiků nového kabinetu Petra Fialy (ODS) proto převzali někteří poslanci.