Policisté odložili pět trestních oznámení, která podali zástupci hnutí ANO, když byli ve vedení Znojma. Mířila na opoziční politiky či úředníky znojemské radnice, informoval na pondělním zasedání zastupitelstva starosta František Koudela (ODS). Zatím žádné z trestních oznámení bývalého vedení neposunuli policisté k dalšímu vyšetřování. Zástupci současné koalice vystoupili i s tvrzením, že trestní oznámení sloužila hnutí ANO jako součást politického boje a odplaty. Zástupci ANO to odmítli.
„Nesmíte nám upírat právo trestní oznámení podat,“ uvedl Radomír Kaman (ANO). Někteří koaliční politici uvedli, že je takové trestní oznámení poškozuje a komplikuje jim život.
Minimálně jedno trestní oznámení ještě není vyřešené. Bývalá starostka Ivana Solařová (ANO) ho podala s kolegy z tehdejšího vedení města v červenci a uvedla, že zástupci tehdejší koalice dostali finanční nabídku, aby koalici opustili. Stalo se to krátce poté, kdy bylo zřejmé, že bude odvolaná a dosavadní opozice se chopí vedení města díky tomu, že Bohumila Beranová ze Znojmáků koalici opustí a stane se součástí nové. Solařová údajnou korupci odmítla na dotazy médií i tehdy opozičních zastupitelů konkretizovat a neuvedla žádná jména. Kvůli tomu představitelé současné koalice podali trestní oznámení pro pomluvu a uvedli, že nechtějí, aby se normalizoval stav, kdy může kdokoliv kohokoliv bez důkazů v politice obvinit.
Solařová dlouhodobě před komunálními volbami i po nich mluví o korupčních praktikách politiků z ostatních stran, které se dříve podílely na vedení města. Nikoho konkrétně nejmenovala a údajné korupční jednání nekonkretizovala. Starosta Koudela řekl, že hnutí ANO podání každého trestního oznámení medializovalo, a proto se rozhodl informovat aspoň veřejně na zastupitelstvu, že nic z toho, co říkala Solařová a hnutí ANO, se neprokázalo. „Je velmi těžké se takovým trestním oznámení bránit a je velmi těžké reagovat na to, co vyjde v médiích,“ uvedl Koudela.
Na zastupitelstvu kritizovala postup bývalého vedení i vedoucí majetkového odboru Alena Rybníčková, podle ní bylo neférové. Uvedla, že řada trestních oznámení mířila na zaměstnance úřadu. Podle místostarosty Jakuba Malačky (Naše Znojmo) v takové atmosféře nebyl schopen úřad plnohodnotně vykonávat práci, za poslední dva roky se o polovinu zvýšila fluktuace zaměstnanců z dřívějších šesti na devět procent.
Jedno z oznámení, která policie odložila, bylo podané pro podezření na pomluvu proti trojici tehdy opozičních zástupců hnutí Pro Znojmo, tedy proti Jiřímu Kacetlovi, Lukáši Davidovi a Aleně Paulenkové. Další dvě oznámení se týkala podezření z porušení povinností při správě cizího majetku, jehož se podle autorů trestního oznámení dopustili František Střecha a Martin Procházka, tedy nepolitici. „Ti všichni svolili k tomu, abych jejich jména zveřejnil,“ řekl Koudela. V dalších dvou případech dotčení úředníci nechtějí být jmenováni. Jeden již bývalý zaměstnanec úřadu čelil oznámení pro podezření z úplatkářství a další za porušení povinnosti při správě cizího majetku.