Zákon ministra za ANO Richarda Brabce o nové ekologické dani na automobily je podle experta TOP 09 Michal Kučery nepřijatelný. Ministr životního prostředí prý chce jen tahat z občanů další peníze a zákon postihne i živnostníky, nebo lidi dojíždějící do práce. Podle Kučery, který se zabývá životním prostředím, je jasné, že Brabec podlehl lobby automobilek a snaží se bojovat za jejich zájmy.
Poslanec TOP 09 je připraven přesvědčit své kolegy, aby pro návrh ministra Brabce nezvedli ruku. „Je to nesmyslný a nespravedlivý zákon, který slouží jen k tomu, aby ministr vybral od lidí další peníze. Doporučím celému poslaneckému klubu, aby návrh nepodpořil,“ říká Kučera. „Ministr chce totiž uvalit ekologickou daň na automobily staré 10 let,“ vysvětlil poslanec. Nově se má totiž podle návrhu zákona platit i za registraci automobilů vyrobených před rokem 2005.
Na zákon doplatí i lidi, dojíždějící za prací
Příprava zákona však podle Kučery neproběhla dostatečně. „K celému návrhu neproběhla dostatečná odborná debata. Přitom se jedná o normu s neuvěřitelným dopadem na tisíce lidí,“ je přesvědčen ekologický expert TOP 09. „Ministři si tu shání peníze na své socialistické pokusy. Nakonec to zaplatí občané. Navíc nová daň negativně dopadne na živnostníky i lidi dojíždějící za prací,“ tvrdí Kučera.
Trest pro všechny řidiče
Ministerstvo životního prostředí a jeho šéf by prý měli hledat jiné řešení problematiky starších aut na našich vozovkách. „Pokud chce ministr Brabec řešit otázku staršího vozového parku, tak by měl majitele aut pozitivně motivovat, a ne trestat,“ říká poslanec TOP 09. „Zvyšovat daně, tvářící se jako ekologické, je navíc nespravedlivé. Trestá všechny řidiče, ať už projezdí jakékoliv množství pohonných hmot. Nevyužívá férovější spotřební daň, a přesto chce zavést takový nesmysl,“ je si jistý Kučera.
Ministr podlehl tlakům od automobilek
Návrh zákona je tak podle opozičního politika jasným důkazem o vlivu soukromého sektoru na vládu. „Celý takzvaný věcný záměr není nic jiného než úspěšný lobbing automobilek, který nemá s ekologií nic společného. Nejvíce mi to připomíná zavádění socialistického šrotovného, které bylo stejně nesmyslné,“ upozorňuje Kučera.
Jde o likvidaci venkova
Problém při možném přijetí zákona vznikne podle Herberta Pavery z TOP 09 také mimo města. „Venkov bude výrazně postižen a není to nic jiného než jeho likvidace. Ministr zřejmě nechápe, že tu lidé dojíždí za prací a hází jim klacky pod nohy,“ míní Pavera.