Hnutí ANO Andreje Babiše je znepokojeno, že jeho „nepolitici“ hlasují jinak, než jak bylo nařízeno. Proto chce poslat kandidáty pro krajské volby v příštím roce na psychotesty. Vymyslel to místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek.
„Moje představa je, že by prvních deset lidí na kandidátce v každém kraji prošlo psychotesty,“ prohlásil pro Hospodářské noviny a dodal, že sám psychodiagnostiku absolvoval jako manažer Babišova Agrofertu. „To vás tak prověří, že po čtyřhodinovém testu ani nevíte, jak se jmenujete.“
Místopředseda ANO a brněnský primátor Petr Vokřál zase říká: „Marná sláva, ten organismus je natolik mladý, že není odolný vůči nájezdům lidí, kteří se jen snaží naplnit své ambice na téhle lodi. Doba načíst si ty lidi je velmi krátká, takže občas to neklapne. Proto říkám, že personální politika je jednou z klíčových oblastí, kterým se ANO bude muset věnovat.“ Babiš sám k tomu zatím nic neřekl.
Je nutno uznat, že toto je skutečně v české politice novátorský přístup. Zlí jazykové pochopitelně řeknou, že by bylo lepší žádné testy nedělat, protože by také nakonec na kandidátkách nemusel být nikdo, neboť normální člověk se do politiky nehrne. To jsou ale ošklivá slůvka, jak by řekl Václav Klaus.
Všechny otestovat!
Je samozřejmě škoda, že u některých lidí z politické minulosti naší země se žádné psychotesty nepoužily. Několik nejmenovaných prezidentů a premiérů České republiky by jistě pozornost psychologů zasluhovalo. Zajímavé by taky bylo, zda by psychotesty podstoupil a výsledek zveřejnil sám Andrej Babiš. To bychom si možná početli.
Máme-li být upřímní, nikdo normální by asi nechtěl, aby ho testovali a ještě navíc, aby hrozilo, že se výsledky dozví přes všechnu diskrétnost veřejnost. V Česku je narušení diskrétnosti spíše otázkou hodin než dnů. U pilotů by se testování dalo pochopit, a jak šéfové Germanwings vědí, bylo by i užitečné. U politiků bychom však nejspíš zjistili, že dotyčný/dotyčná má sklony k narcismu, touze po moci a mesiášské sklony. Pokud jde někdo do politiky a mesiášské sklony nemá, je zase nejspíš náchylný ke korupci. To si nevybereme.
V podstatě je za celým slavným testováním snaha zajistit si loajalitu. To je věčný problém skoro všech stran. Problémy s tím nemají jen komunisté, protože je nikdo k ničemu důležitému nepouští, tak je to u nich jedno. Jinak už jsme zažili všelijaké systémy pokut a předem podepsaných prohlášení. Tak to fungovalo i za první republiky, kdy měli šéfové stran předem podepsaný papír s rezignací, kam se mohlo jen doplnit datum, kdyby někdo zlobil. Něco takového je ideál i dnes. Problém je v tom, že by to asi bylo protiústavní. O psychologických testech ale ústava nic neříká.
Stačilo by mít společnou ideu
Možná k tomu Babiš ještě něco řekne. Lidé se samozřejmě dají psychologicky otestovat i tak, že se o tom ani nedozvědí. Jistě by se našlo dost grafologů, kteří by za skromný peníz prověřili půlku strany. Lidé se také dají sledovat a všelijak důkladně prověřovat, Babiš by na to mohl vyčlenit celou divizi. Stát se má řídit jako firma, tak proč ne strana?
ANO prožívá klasické potíže instituce, která nemá žádnou skutečnou vnitřní ideu. Proto je třeba pořád někoho podezírat, že se přišel jen tak napást na společné pastvině. Pokud jednotící idea je, strana sama vypuzuje cizí tělesa. Více či méně vkusně, ale vždycky to tak bylo, i bez psychotestů. Pokud je ale politická strana pojata jako mocenský nástroj nějaké firmy pro ovládnutí státu z ekonomických důvodů, je příslušnost k takové straně jen potvrzením parazitismu a utilitarismu dotyčných. Lidé, kteří sledují své zájmy, je budou sledovat i nadále a bez ohledu na proklamované ideály je zradí v okamžiku, kdy to pro ně bude výhodné.
Možná že v ANO ještě jsou nějací idealisté, kteří do toho šli pro věc, míněno pro obnovu politiky u nás. Pokud v Babišově firmě i nadále zůstávají, lze jim nějaké psychotesty skutečně doporučit. Už to měli podstoupit dávno.