Hnutí ANO se rozhodlo kvůli tragické nehodě dvou vlaků v Pardubicích upustit od mimořádné schůze k migraci, která byla svolaná na čtvrtek odpoledne. Schůze se konat nebude. K tématu migrace se ale chce hnutí vrátit v následujících týdnech.
„Nebudeme to prodlužovat,“ řekl nejprve na tiskové konferenci předseda stínové vlády ANO Karel Havlíček. Oznámil, že po vystoupení šéfa hnutí Andreje Babiše poslanci hnutí prý opustí sál. Stejně se na sociální síti vyjádřila i šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.
„Dnes od 16 hodin je naplánována mimořádná schůze sněmovny, na které se mají premiér Petr Fiala a ministr vnitra Vít Rakušan zpovídat ze svých bezostyšných lží, které doprovázely schválení migračního paktu,“ napsala Schillerová.
„S ohledem na tragické železniční neštěstí, ke kterému došlo v noci na dnešní den, se náš poslanecký klub rozhodl od mimořádné schůze upustit. Poté, co krátce vystoupí předseda hnutí Andrej Babiš, naši poslanci opustí sál a k závažnému tématu ohrožení bezpečnostních a finančních zájmů ČR se vrátíme v následujících týdnech,“ dodala.
Osobní vlak soukromého dopravce Regiojet se ve středu pozdě večer srazil v Pardubicích s nákladním vlakem. Při tragické nehodě zemřeli čtyři lidé, dalších 27 je v nemocnicích. Na místo okamžitě vyrazily všechny složky Integrovaného záchranného systému (IZS), byl aktivován traumaplán. K nehodě zamířili ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) a ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Ten konstatoval, že o příčině nehody není možné spekulovat.
Poslanecká sněmovna ale odpoledne na sociální síti oznámila, že se schůze nebude konat vůbec, protože skupina poslanců vzala zpět svou žádost o svolání.
Poslanci se ve čtvrtek odpoledne měli sejít z podnětu právě hnutí ANO. Členské státy EU definitivně potvrdily migrační balíček v polovině května. Češi se ve všech deseti hlasováních zdrželi, stejnou pozici drží vláda od února. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je pakt prvním krokem, který ale nestačí. Česká republika proto spoluzaložila skupinu zemí, které chtějí nelegální migraci čelit důrazněji.
K novým migračním pravidlům EU se dolní komora sešla z podnětu poslanců ANO už koncem února a v polovině dubna. Konání těchto schůzí dolní sněmovna koaliční většinou zamítla. Mohli hovořit pouze řečníci s přednostním právem, ostatní poslanci vystoupit nemohli.