Ministerstvo financí odmítá vydat senátní komisi auditní zprávy ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše a čerpání dotací Agrofertu. Odkazuje se na pravidla Evropské komise, což jiná stanoviska rozporují. Hnutí ANO přitom slibovalo transparentnost ve správě státu.
[ctete postid=“262378″ title=“Ovčáček varuje Babiše před válkou se Zemanem, jinak ANO klesne pod 20 procent“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/08/Ovčáček-Babiš-Zeman-385×230.jpeg“ excerpt=“Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček varoval premiéra Babiše, že kdyby vyhlásil válku “ permalink=“https://www.forum24.cz/ovcacek-varuje-babise-pred-valkou-se-zemanem-jinak-ano-klesne-pod-20-procent/“]262378[/ctete]
Senát ustavil v polovině června dvanáctičlennou komisi, jejímž cílem je vyhodnocení návrhu auditů Evropské komise, v současné době připomínkovaných dotčenými rezorty. Přestože jde o předběžné návrhy, publikované závěry jsou velmi závažné. Na jejich základě se rozjelo i policejní vyšetřování.
Všechno utajit
Smyslem založení senátní komise bylo posílit objektivitu následujícího procesu. Jestliže vyšetřovaný premiér a jeho ministři už předem označují výsledky auditů za pochybné a zmanipulované a vyhlašují, že Česká republika o žádné peníze nepřijde, nelze očekávat objektivní přístup jejich úřadů.
Senátoři se proto chtějí zabývat i stanoviskem české strany k auditům ještě před jeho odesláním evropským orgánům. Jenže už měsíc a půl marně usilují o vydání auditních zpráv. Ministerstva financí a zemědělství se odkazují na to, že jim předání zakazuje nařízení Evropské komise, což rozporují jiné dva bruselské dokumenty.
„Dne 1. srpna jsem odeslal dopis na Ministerstvo financí, ve kterém žádám o to, ať nám předloží jeho dopis Evropské komisi ze 17. června. Tvrdí totiž, že se v něm uvádí, že předběžné zprávy nemůže zveřejnit,” řekl portálu Seznam předseda komise Zdeněk Nytra (ODS) s cílem objasnit tento rozpor.
Odpověď pod kontrolou ANO
Kauza auditů je mimořádně citlivá. Podezření, že předseda vlády nadále ovládá Agrofert a současně ovlivňuje rozhodování o použití unijních dotačních penězovodů, by vyvolalo skandál v každé zemi. Zvláště v situaci, kdy čerpání dotací kontrolují ministerstva v držení ANO, politické divize Agrofertu, zcela v područí svého majitele.
[ctete postid=“237151″ title=“E-shop FORUM: Skutečný příběh Zemana, vůdce Babiš a Mapa české justice“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/02/Screenshot-2019-02-28-10.59.00-385×230.png“ excerpt=“Díky spolupráci s webem Hlídacípes.org vám můžeme představit novinku na e-shopu “ permalink=“https://www.forum24.cz/e-shop-forum-skutecny-pribeh-zemana-vudce-babis-a-mapa-ceske-justice/“]237151[/ctete]
Ministerstva se obrnila hradbou mlčení. Už předem avizují, že nedají komisi k dispozici ani jejich stanoviska Evropské komisi. Podle Nytry je tento postoj zcela v rozporu se zákonem o jednacím řádu Senátu, který ministerstvům nařizuje poskytovat horní komoře materiály pro její činnost.
Tato snaha vlády utajit, co se dá, je zcela v rozporu s předvolebními sliby ANO. Babišovo hnutí se vyvezlo na politické výsluní tvrdou kritikou „zkorumpovaných“ tradičních stran, přičemž jedním z hlavních hesel byla „transparentnost“ správy státu s cílem odstranit zákulisní tlaky lobbistů, vysávajících veřejné prostředky.
Ministerstva musí být transparentní
Andrej Babiš se po vzniku protestního hnutí ANO 2011 spojil s protikorupčními iniciativami typu Janečkova Nadačního fondu proti korupci nebo Rekonstrukce státu a postavil se jako rytíř na bílém koni do čela bojovníků proti netransparentním zlodějinám, okrádajícím stát.
„Aby politici na občany tupě nepřenášeli náklady za svoji neschopnost a lhostejnost,“ zněla jedna z prvních tezí ANO v době jeho vzniku. Dnes hrozí, že bude Česká republika vracet půl miliardy korun za neoprávněné čerpání dotací Agrofertu. Z kapes daňových poplatníků.
Postupem času se ukázalo, že šlo jen o prázdný marketing, protikorupční aktivisté sehráli v lepším případě roli „užitečných idiotů“ (v horším z toho někteří z nich těžili), a skupinu provařených lobbistů nahradila nová generace v čele s jedním oligarchou, rozdělujícím sféry vlivu. Vějíř jeho tykadel ve státní správě zajišťuje přísun dotací, veřejných zakázek a nejrůznějších pobídek do jeho holdingu.
Ačkoli rétorický důraz ANO na boj proti korupci a za větší transparentnost rozdělování veřejných prostředků viditelně ochládal, na papíře fungoval ještě v kampani do Poslanecké sněmovny v roce 2017.
„Dál chceme bojovat proti klientelismu, korupci, nehospodárnosti a předraženým zakázkám, které okrádají nás všechny. Ministerstva musí být transparentní, veřejnost musí mít kontrolu nad smlouvami, které stát uzavírá,“ píše se ve volebním programu ANO. Tak proč to nedělají?
Realita ve světle auditů
Skutečně nelze předpokládat, že ministerstvo financí Aleny Schillerové a místního rozvoje Kláry Dostálové vybočí z premiérova zadání, který audity šmahem odmítl jako nepřátelský útok „spikleneckého centra“ na Českou republiku. Důkazy však nepředložil, jen domněnky a nepodložené fabulace.
[ctete postid=“262206″ title=“Berňák musí mlčet, říká Schillerová k podezřelé reklamě Agrofertu. Odkud Babiš věděl o zakleknutí na firmu FAU?“ image=“https://www.forum24.cz/wp-content/uploads/2019/08/Babiš-Schillerová-Čapí-385×230.jpeg“ excerpt=“Finanční správa nechce informovat, proč bylo zastaveno šetření daňových úniků “ permalink=“https://www.forum24.cz/bernak-musi-mlcet-rika-schillerova-k-podezrele-reklame-agrofertu-odkud-babis-vedel-o-zakleknuti-na-firmu-fau/“]262206[/ctete]
Naprostou loajalitu lze očekávat i od ministrů průmyslu a obchodu Havlíčka, životního prostředí Brabce, ale i zemědělství Tomana. Je sice neformálním nominantem Hradu, ale s Babišem má nadstandardní vztahy už z doby jeho působení v čele Potravinářské a Agrární komory a náměstka ministra zemědělství ve vládách ČSSD. Traduje se, že do čela těchto lobbistických komor s vlivem na rozdělování miliardových dotací by stěží pronikl někdo bez posvěcení největšího tuzemského agrobarona.
Andreje Babiše nejvíce popudilo, že se jeden ze dvou auditů dostal na veřejnost. Ministr Toman se už z této „blamáže“ poučil a druhý audit, týkající se čerpání zemědělských dotací, nezveřejnil. Vláda vytvořila jednotnou obrannou linii a odkazovala se na údajné stanovisko Evropské komise.
„Pořád je to předběžná zpráva. A existuje nařízení Evropské komise, které jednoznačně omezuje použití těchto předběžných auditních zpráv vůči třetím osobám,“ reagovala ministryně financí Alena Schillerová a všichni její kolegové tuto mantru opakují.
Jak ovšem zjistil jeden ze členů komise, senátor Lukáš Wagenknecht (Piráti), žádný dokument Evropské komise, na který se odvolává vláda kvůli utajení auditů, neexistuje. Potvrdil mu to šéf generálního ředitelství DG Regio Marc Lemaître. Senátní komise navíc pracuje v důvěrném režimu a není jejím cílem auditní dokumenty zveřejnit, ale zajistit vnější kontrolu.
Mají co skrývat?
Přístup vlády ANO nejenže zavání pohrdáním Senátem a běžných parlamentních pravidel, ale hlavně prohlubuje podezření, že ministři mají co skrývat a nejsou si jistí v kramflecích. Proč jsou tak tajemní, jestliže jde podle nich jen o blamáž auditorů, která se snadno vysvětlí?
Pokud premiér Andrej Babiš ještě loni v červenci při hlasování o důvěře vládě hovořil o tom, že „důležité je zvyšování transparentnosti hospodaření s majetkem státu“, byly to jen prázdné fráze. Stejně jako volební program ANO.