Návrh poslance Jana Chvojky omezit v novele zákona o střetu zájmů podnikání ministrů považuje ANO za porušení koaliční smlouvy. Novinářům to řekl místopředseda strany Jaroslav Faltýnek po pondělním mimořádném zasedání předsednictva ANO. Pokud budou koaliční partneři takto pokračovat, budou to oni, kdo může být zodpovědný za konec koaliční spolupráce, stojí v usnesení předsednictva.
Protibabišovská kampaň
Špičky Babišova hnutí se shodly na tom, že „vztahy v koalici jsou napjaté a intenzita kampaně koaličních partnerů proti ANO je v posledních týdnech velmi vysoká“. Předsednictvo označilo Chvojkův návrh za „lex Babiš“. „Jde o návrh, který je na hraně ústavy, která podle článku 11 zaručuje právo vlastnit majetek,“ prohlásil Faltýnek na tiskové konferenci po jednání předsednictva.
Chvojkův návrh předpokládá, že budoucí ministři by se museli vzdát buď ovládání svých korporací, nebo zisku v nich. Pokud by se ministři firem nevzdali, ztratili by také hlasovací práva v orgánech firem a společnosti by ztratily nárok na státní dotace a jinou podporu. Předloha by rovněž zakázala členům vlády vlastnit jakýkoliv podíl ve společnostech, které provozují rozhlas, televizi nebo vydávají periodický tisk.
Koaliční partneři se spojují s opozicí, tvrdí Faltýnek
Babiš, vlastník koncernu Agrofertu a mediální skupiny Mafra, označil minulý čtvrtek návrhy za kampaň proti své osobě. Chvojkův návrh má podporu vedení ČSSD. „Preferujeme setrvání v této vládě, ale ne za každou cenu,“ uvedl Faltýnek. ANO se nelíbí, že koaliční partneři se v některých věcech spojují s opozicí, což se mezi partnery nedělá, řekl Faltýnek.
Poslanec Martin Plíšek z TOP 09 zase hodlá prosadit, aby členové vlády nesměli být takzvanými ovládajícími osobami ve firmách. Svůj dřívější návrh, který vládní strany odmítaly kvůli možnému rozporu s evropským právem, upravil tak, že by se nově nevztahoval na nynější ministry, ale až na ty, kteří nastoupí do funkce po účinnosti novely zákona. Opoziční poslanec navíc chce, aby se firmy, v nichž by měli členové vlády nejméně čtvrtinový podíl, nesměly ucházet o veřejné zakázky.
Podle ANO jsou podobné návrhy projevem snah zamezit přístup do politiky úspěšným lidem a zakonzervovat ji pro politické profesionály, i když trendy v západních zemích jsou opačné.