Podivné kšefty babišovců skončily ve Středočeském kraji hned po volbách, když hejtmanka Jermanová prohrála volby. Vše se ale postupně přesouvá na sever Čech. A to včetně lidí. Ústí teď žije zemětřesením v Krajské zdravotní. Jde o největší zdravotnickou společnost v zemi, sdružuje krajské nemocnice v Ústí nad Labem, Děčíně, Mostě, Chomutově, Teplicích a brzy také v Litoměřicích.
Do vedení Ústeckého kraje se po podzimních volbách poprvé dostalo hnutí ANO, které získalo také post hejtmana. A jak se zdá, vedení kraje si hned od začátku počíná jako utržené ze řetězu. Hejtmanem se stal mostecký poslanec za ANO Jan Schiller. Ten si s sebou na Krajský úřad Ústeckého kraje přivedl také svou pravou ruku, oficiálně asistentku, místopředsedkyni krajského ANO Vladislavu Marschallovou.
V listopadu nová krajská rada jmenovala nové vedení Krajské zdravotní. Ředitelem celého podniku se stal primář Aleš Chodacki. Jak popisuje hlidacipes.org, den po jmenování Chodacki podepsal podezřelé smlouvy s Marschallovou. Údajně měla vykonávat PR služby, projektovou manažerku atd.. Celkově si tak měla přijít přibližně na sto třicet tisíc měsíčně z rozpočtu Krajské zdravotní.
Aby se kruh uzavřel, hejtman Jan Schiller z ANO údajně vyplatil neoprávněně odměny zmíněnému řediteli Alešovi Chodackému.
Situace vygradovala v posledních týdnech, kdy podle informací deníku FORUM 24 požadovaly orgány Krajské zdravotní dokumenty k angažmá Marschallové v Krajské zdravotní. Chodacki je údajně odmítal předložit. Představenstvo ho tento týden odvolalo z funkce. Den nato odvolala krajská rada z postu předsedy představenstva Krajské zdravotní Jindřicha Zetka, který na podivné smlouvy upozornil. Ten v reakci podal trestní oznámení.
Aby bylo dílo dokonáno, na pozici předsedy představenstva rada kraje, který vede hnutí ANO, jmenovalo Adama Vojtěcha, bývalého ministra zdravotnictví za ANO. Ten si tak kromě poslaneckého platu přijde ještě na příjemných 95 tisíc měsíčně díky svému angažmá na severu.
Není to jediné téma, kterým na sebe upozorňují babišisté na severu. Do pozice vedoucího krajského úřadu obsadili Jiřího Holuba. Ten je spojován s kauzami bývalé středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové z ANO. Právě na jejím úřadu vykonával až do prosince stejnou pozici, na kterou si ho teď dosadil ústecký hejtman. Ve Středočeském kraji je Holub spojován s kauzou vysokých odměn, na které si přišli vybraní úředníci. Holub odmítal zveřejnit jejich jména, když to nakonec musel udělat, vyšlo najevo, že jedním z nich je on sám. Například v roce 2019 si přišel na více než 1,6 milionu korun. V některých měsících byl plat tohoto úředníka i 190 tisíc korun.
Na místo toho, aby se hnutí ANO nepříliš dobře proslavených kádrů zbavilo, dostávají příjemné trafiky. Kritici upozorňují, že například v případě Jiřího Holuba může jít o protislužbu za to, jak postupoval jím vedený krajský úřad Středočeského kraje při řešení kauzy střetu zájmů Andreje Babiše.
Transparency International podala podnět k prošetření střetu zájmů a vlivu na média, která Babiš formálně odložil do svěřenského fondu. Podnětem se zabýval Městský úřad v Černošicích, kam spadá Babišovo trvalé bydliště. Úřad v roce 2019 potvrdil, že Babiš je ve střetu zájmů. Premiér se odvolal a jeho odvolání putovalo ke Krajskému úřadu Středočeského kraje. Tomu v té době šéfoval Jiří Holub a hejtmanka Pokorná Jermanová. Těsně před tím, než odvolání na úřad dorazilo, provedl Holub reorganizaci, takže věc na stůl dostali úplně jiní úředníci, než původně měli. Krajský úřad tehdy konstatoval, že podezření se nepodařilo prokázat.
Andrej Babiš s oblibou označoval vše, co se dělo před jeho příchodem do politiky, za „Palermo“. Jeho spolustraníci na severu nyní pravděpodobně názorně ukazují, co to takové Palermo vlastně znamená.