Penicilinových antibiotik bude podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) na podzim dostatek. Výrobci podle něj přislíbili dodat do konce září 130.000 balení tabletových antibiotik, dalších 170.000 balení dodají do půlky listopadu. Je to víc než loňská spotřeba, v září bylo předepsáno 45.000 balení tablet a 14.000 balení sirupů, řekl na tiskové konferenci. Lékaři a lékárníci zejména na sociálních sítích v posledních týdnech upozorňují, že v lékárnách penicilin není dostupný. Musí tak zbytečně předepisovat širokospektrální antibiotika.
Na podzim bude podle Válka léků dost. „S výrobci a distributory se podařilo vyjednat , že spotřeba bude během následující sezony plně pokryta. Je to více než dostatečná rezerva i pro případ vyšší spotřeby,“ řekl Válek. Pro systémové řešení je podle něj třeba přijetí novely zákona o léčivech, která dává výrobcům povinnost držet zásobu. Tu v současné době projednává Sněmovna.
Podle přednosty Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Motol Milana Trojánka je problém s penicilinem celosvětový. „Máme velmi limitované výrobní kapacity celosvětově,“ uvedl na tiskové konferenci.
Penicilin je podle něj vhodný zejména proto, že má úzké spektrum použití. Lékaři ho předepisují na streptokokové infekce. „Poměrně málo ovlivňuje mikroflóru a je ekologický,“ dodal. U úzkospektrálních antibiotik je podle odborníků ve srovnání se širokospektrálními léky menší riziko vzniku bakterií odolných vůči antibiotikům.
Minulý týden na jednání vlády premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že očekává, že bude Válek situaci řešit a vysvětlovat veřejnosti. Ministr dnes uvedl, že podobné tiskové konference plánuje mít spolu s odborníky každý týden. Každý čtvrtek se podle něj schází pracovní skupina pod vedením jeho náměstka Jakuba Dvořáčka.
Válek na úterní tiskové konferenci uvedl, že doufá v brzké přijetí již připraveného zákona, který státu poskytne větší možnosti v jeho snaze zajistit klíčové dodávky. Jak rovněž zaznělo, nejdůležitějším hráčem na trhu s léky jsou distributoři, držící potřebná povolení k dodávkám. Právě s nimi je potřeba je vyjednat, a to často s velkým časovým předstihem. Slova o tom, že příčinou nedostatku penicilinu je nízká cena pocházejí podle něj od výrobce léku, který ale sám medikament na český trh dodávat nemůže. Na případné zvýšení cen jsou podle něj Česká republika i její zdravotní pojišťovny připraveny.
Jak ministr zdravotnictví rovněž uvedl, v současnosti navíc probíhá historicky obvyklá výměna léků, která může zákazníky v lékárnách překvapit. Některé medikamenty budou nahrazeny modernějšími a účinnějšími ekvivalenty a samy z trhu nadobro zmizí.