Od středy se mohou obyvatelé Česka nechat dobrovolně a bezplatně otestovat pomocí antigenních testů na covid-19. Podle ekonoma Lukáše Kovandy tato akce vyjde státní kasu na více než miliardu korun. Odborníci však nyní tvrdí, že antigenní testy nejsou v plošném měřítku účinné. Otázkou proto zůstává, zda česká vláda nevyhazuje peníze z okna.
Matthew Pettengill z filadelfské Univerzity Thomase Jeffersona a Alexander McAdam z Bostonské dětské nemocnice varují, že antigenní testy nejsou v plošném měřítku účinné. „Snaha využít ve větším rozsahu antigenních testů k zamezení šíření koronaviru je stejné jako snaha zabránit globálnímu oteplování na základě předpovědi počasí,“ uvedli ve svém článku v odborném časopisu Journal of Clinical Microbiology, který vydává Americká společnost pro mikrobiologii.
Podle obou vědců jsou v zamezení šíření nákazy důležitá mnohem levnější a snadno dostupná opatření. Uvádějí například nošení roušek, dostatečnou hygienu rukou, dodržování dostatečného odstupu nebo důslednou izolaci nemocných.
Problémem antigenního testování je podle autorů článku poměrně vysoký podíl falešně pozitivních výsledků. Podle názoru expertů se tedy zdá, že česká vláda mrhá penězi daňových poplatníků. Za každý test totiž zdravotní pojišťovny proplatí nemocnicím a ordinacím 350 korun. Státní kasu by tak jen toto proplácení vyšlo na více než miliardu korun.
„Pandemie covidu-19 je natolik novým fenoménem, že související vědecké poznatky zásadního rázu se objevují doslova v přímém přenosu. Ve studii, kterou publikoval americký Národní úřad pro ekonomický výzkum, naopak odborníci uvádějí, že i když antigenní testování má své nedostatky, celkově jeho ekonomické přínosy znatelně převyšují náklady. A to zejména tehdy, je-li antigenní testování v případě pozitivních výsledků následováno PCR testem, který vyloučí ty, kteří jsou pozitivní falešně,“ vysvětluje hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Lukáš Kovanda.
„Dvojstupňové testování, které běží v Česku, zároveň zajistí, že pozitivně testovaní nebudou zbytečně končit v karanténě a že důvěra veřejnosti v celý testovací program nebude zásadněji narušena,“ uvedl Kovanda s tím, že si česká vláda může oddechnout, protože podle něj peníze z okna nevyhazuje. „Peníze za plošné testování nakonec mohou být vynaloženy poměrně dobře, v porovnání s některými jinými protipandemickými zásahy, jichž se již vláda letos dopustila,“ doplnil.