Provozovatel antikvariátu Jakub Cortés založil hnutí Neregistruj.cz, které protestuje proti elektronické evidenci tržeb prosazované ministrem financí Andrejem Babišem. Poukazuje na několik absurdit tohoto opatření: zejména na fakt, že bude nucen tisknout papír každému i za knihu v ceně pěti korun.
„Prodávám lidem knížky po pětikoruně. Přijde mi nesmyslné na každou knížku tisknout papírek, o který nikdo nemá zájem a nejspíš jej někde venku pohodí. Možná bych pak pomalu nedělal nic jiného, tiskl a zabýval se opravami toho zařízení, které bude určitě stát spoustu peněz,“ píše Cortés na webu Neregistruj.cz.
Právě pro malé prodejce knih je podle Cortése EET velká zátěž. „My antikváři jsme konzervativní, žádné takové vymoženosti v podobě elektronických pokladen nepotřebujeme. Chtěli bychom lidem prodávat knížky,“ uvádí. Podnikatel odmítá další zbytečné papírování, naopak by uvítal lidský přístup úřadů a realistický přístup politiků, kteří takto jeho činnost stále více komplikují.
„Živnostníci budou zatíženi dalšími náklady. Stát bude registrovat každý nákup. V případě antikvariátu to znamená, že úředníci klidně zjistí, co si kdo koupil, co čte, o čem přemýšlí. Podvodníci a ti, kteří stát obírají o miliardy, samozřejmě opět najdou způsob, jak daně neplatit,“ varuje Cortés.
Výběr daní se nezvýší
Antikvář plánovanou elektronickou evidenci tržeb označuje za řízenou likvidaci malých podnikatelů, obtěžování lidí a zdůrazňuje navíc fakt, že se jedná o další zátěž pro životní prostředí.
Cortés Svobodnému fóru vysvětlil, že jemu by podnikání EET pravděpodobně nezničila, popsal ale situaci ostatních, menších antikvariátů. „Mě elektronická evidence tržeb nepoloží. Ale mám spoustu kolegů, kteří již dnes třou bídu s nouzí a mohlo by to pro ně znamenat konec. A to bych nerad,“ prohlásil.
„Opravdu nevěřím tomu, že to nějak zvýší výběr daní. Například na malých městech se všichni znají a je přece jasné, že tam nikdo nic navíc nenamarkuje, naopak. Všichni to budou podvádět a ještě se u toho budou spiklenecky smát,“ myslí si živnostník. „Jsem přesvědčen o tom, že EET ničemu nepomůže a myslím, že to ví i pan ministr. Jde jen o to, aby měl téma pro volby a pravděpodobně taky pro nějakou lobby výrobců tohoto softwaru a hardwaru. Jen další výhoda pro velké korporace,“ dodal.
„Nejsem příznivcem toho, abychom žili sešněrováni ve stále větším počtu pravidel, abychom všude měli kamery, všechno se sledovalo. Připomíná mi to prohibici ve 20. letech v Americe. Ten zákaz také nevedl k menší spotřebě alkoholu, ale k rozkvětu mafie a černého trhu,“ uvedl Cortés.
Zabránit prosazení EET se snaží hlavně TOP 09. Místopředseda strany Miroslav Kalousek normu nazývá „balkánskou supernovinkou“ a několikrát zopakoval, že opozice nedovolí, aby zákon byl prosazen. Vláda si od zavedení elektronické evidence tržeb slibuje zlepšení výběru daní a omezení šedé ekonomiky.