V úterý proběhlo první jednání meziresortní skupiny na ministerstvu zemědělství kvůli vysokým cenám potravin. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) na tiskové konferenci po jednání novinářům řekl, že ministerstvo zemědělství podalo další podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kvůli cenám vajec. Naznačil, že obchodníci zneužívají své postavení na trhu.
„Víme, že v loňském i letošním roce extrémně vzrostly ceny krmných směsí, které tvoří zhruba 70 procent nákladů na produkci vajec, což se promítlo do cen,“ řekl ministr Nekula s tím, že u nás vejce zdražila nejvíce ze všech zemí Evropské unie.
Zdražení v obchodech podle něj naznačuje, že obchodníci zneužívají dominantní postavení na trhu. Skupina se také podle Nekuly shodla na tom, že dozorové orgány jako například Česká obchodní inspekce (ČOI) mají zintenzivnit svou činnost a postupovat koordinovaně.
„Na příkladu vajec se opět ukazuje, jak obchodní řetězce zkouší vyšponovat ceny. Zatímco v lednu 2022 jim stačila obchodní přirážka jedna koruna na kus, tak letos v lednu už měli obchodníci na jednom vajíčku přirážku 2,10 koruny. Skoro by se zdálo, že obchody mají s prodejem vajec větší náklady než samotní výrobci a dokrmují nosnice přímo na pultech obchodů, protože velkou část ceny vejce tvoří právě krmivo. Nám dostupná data, podobně jako u cukru, signalizují, že hospodářská soutěž mezi řetězci příliš nezafungovala,“ prohlásil ministr.
ÚOHS již dříve dostal za úkol prověřit, zda nedochází k zneužívání dominantního postavení na trhu u čtyř jiných komodit. „Určili jsme komodity, u kterých se to dá prověřit – my jsme si řekli tři, ministr zemědělství přidal ještě čtvrtou – a teď to ÚOHS prověřuje,“ řekl poslanec a předseda zemědělského výboru Michal Kučera (TOP 09) pro deník FORUM 24.
„Úřad provádí zrychlené šetření týkající se konkrétně mouky, másla, mléka, vajec a kuřecího masa, a to v celém vertikálním řetězci od prvovýrobců, přes zpracovatele až po maloobchodní prodejce. V této souvislosti už si Úřad vyžádal informace od téměř dvou set podnikatelských subjektů, v současné době pak oslovuje profesní a oborová sdružení v zemědělském a potravinářském sektoru,“ napsal ÚOHS v tiskové zprávě.
Kromě zástupců ministerstva zemědělství jsou součástí meziresortní skupiny i zástupci ministerstva financí a obchodu, úřadu vlády a Národní ekonomické rady vlády (NERV). Velká část jednání se věnovala kompetencím kontrolních orgánů. „Dohodli jsme se, že dozorové orgány budou pracovní skupině pravidelně reportovat výsledky kontrol v oblasti potravin,“ řekl ministr.